Rozvod starých rodičov je ťažká rana pre všetkých

Rozvod starých rodičov zasiahne celú rodinu.
Rozvod starých rodičov zasiahne celú rodinu. / Foto: Bigstock

Fenomén rozvodu striebrovlasých k nám síce úplne nedorazil, ale dôsledky rozchodu starých rodičov si niektorí z nás pretrpeli. Vedci tvrdia, že má zásadný negatívny vplyv nielen na deti, ale aj na vnukov.

 

Rozvod starých rodičov je bolestivá a často neočakávaná skúsenosť. Pri návšteve bývalej spoločnej domácnosti sa vynárajú spomienky na šťastné chvíle, kedy sedela celá rodina pri stole počas vianočných sviatkov alebo Veľkej noci. To, ako sa veci mali vtedy a to, že už nikdy také nebudú, môže byť skľučujúce. Prípad, kedy sa rozvádzajú starí rodičia, je ťaživejší nielen v tom, že sa dotkne detí, ale bude sa týkať aj generácie vnukov. Keď je rozvod náročný na psychiku detí, na vnukov je devastačný.

 

Dopad na ďalšie generácie

Presný dopad rozvodu starých rodičov sa často prehliada. Tejto oblasti sa ani nevenuje toľko pozornosti, ako vplyvu rozvodu rodičov. Existujú však štúdie, ktoré naznačujú, že negatívne vplýva najmä na starých otcov, ale aj starých rodičov z otcovej strany. Dôležitú rolu tu tiež zohráva vzťah medzi starými rodičmi a rodičmi.

 

Iný zriedkavý výskum sledoval vplyv rozvodu na tri generácie a využíval dostupné dáta počas 20 rokov. Zameriaval sa najmä na dopad rozvodu na generáciu vnukov s rôznymi faktormi, od vzdelania, cez vzťahové problémy, vzťahy s rodičmi a celkovú spokojnosť so životom. Napriek tomu, že len 10 % detí sa narodilo v období rozvodu starých rodičov, negatívny vplyv pretrvával až do tejto generácie.

 

Hoci rozvodov v tejto kategórii nie je veľa, vo Veľkej Británii sa napríklad od roku 1990 rozvod ľudí starších ako 50 rokov strojnásobil. Preto by sme nemali vychádzať z toho, že rozchod päťdesiatnikov či šesťdesiatnikov nebude zničujúci len z dôvodu, že ich deti už vyrástli, opustili rodné hniezdo a teraz si žijú vlastný život. Preto by aj táto generácia mala opatrne zvažovať myšlienku rozvodu, mala by spomaliť a vyhľadať pomoc odborníkov a najmä, zvážiť negatívny dopad na deti, vnukov a dokonca aj na pravnukov. Ten najlepší darček, aký môžu dať rodičia svojim deťom a vnukom, je milujúci a rešpektujúci vzťah medzi sebou.

 

Mladšej generácii sa môže zdať nápad rozviesť sa absurdný. Prečo sa rozísť, keď starých rodičov spája niekoľko dekád, ktoré spolu prežili, deti, ktoré vychovali a teraz by sa mali spoločne tešiť z vnúčat. Dôvodov je však niekoľko. Tým, že narástol vek dožitia, päťdesiatnici a šesťdesiatnici si uvedomujú, že ešte stále majú dostatok času na to, aby si život zariadili po svojom a možno úplne nanovo. Najmä v prípade, že nie sú vo vzťahu spokojní, stoja pred rozhodnutím – teraz alebo nikdy. Navyše, keď k tomu pripočítame odchod do dôchodku, možno si manželské páry zrazu uvedomia, že nedokážu a ani nechcú spolu vychádzať, lenže doteraz nemali čas si to uvedomiť. Všetko sa vyjasnilo odrazu, keď už nemajú plné ruky práce so starostlivosťou o rodinu a nutnosťou zabezpečiť jej zdroje na fungovanie.

 

Ako postupovať, keď sa starí rodičia rozvádzajú

V prvom rade je potrebné uistiť deti, že rozvod sa týka dedka a babky, nie otca a mamy, ktorých vzťah je pevný a obe strany zotrvávajú vo svojom presvedčení zostať spolu a na vlastnom vzťahu pracovať tak, aby boli šťastní aj naďalej. Aj keď sa počiatočná zamilovanosť možno zmení, láska medzi rodičmi stále zostáva a obaja sú si vedomí tohto záväzku.

 

Rovnako je dôležité sa s deťmi rozprávať a počúvať ich názor, sledovať ich pohľad a odpovedať im na dotazy. Deti sú veľmi dobrí pozorovatelia, preto vnímajú, čo sa navôkol deje, možno sa obávajú o rodičovský vzťah, najmä ak dokážu vycítiť bolesť, ktorú rodič pociťuje pri rozchode svojich rodičov. V dialógu s deťmi by sme sa nemali vyhýbať ani identifikovaniu problému, resp. problémov, ktoré viedli k tomuto definitívnemu riešeniu, pretože každý z nás sa môže stať charakterovo  odolnejší, ak si uvedomí, čomu sa vo vzťahoch vyhýbať.

 

Deti musia vedieť, že rozchod dedka a babky sa ich vzťahu so starými rodičmi nijako nedotkne. / Foto: Bigstock

 

Ako stlmiť negatívny dopad rozvodu

Faktom je, že nie každý vzťah sa dá zachrániť, napríklad keď je v hre zneužívanie, závislosť, nevera a podobne a kedy sa rozvod javí ako najvhodnejšie riešenie. Vedci však zistili zaujímavú skutočnosť, a to, že väčšina rozvodov prebehne vo vzťahu, ktorý je považovaný za takmer bezkonfliktný. V takýchto prípadoch sa partneri zväčša odcudzia natoľko, že nedokážu nadviazať zmysluplné spojenie a majú sklony k obviňovaniu svojho bývalého partnera, za vzniknuté problémy, pričom svoj podiel viny vôbec neuznávajú. Akýkoľvek vzťah, ktorému sa nevenujeme a o ktorý sa nestaráme, časom zovšednie a vymizne. Lenže ak sa obe strany rozhodnú, že chcú pracovať na vzťahu a chcú, aby to medzi nimi opäť fungovalo, problémy, ktoré sa zdali ešte nedávno neriešiteľné zrazu majú východisko.

 

Rozvádzajúci sa starí rodičia by sa nemali vyhýbať spoločným rodinným stretnutiam len preto, lebo sa na nich necítia dobre. Ak sú napríklad rodinné oslavy veľké, situácia býva zväčša prijateľnejšia. Výzvou však môžu byť malé stretnutia, v intímnom rodinnom kruhu. Je potrebné počítať s tým, že skôr alebo neskôr príde svadba, krstiny a podobná udalosť, ktorá prinúti starých rodičov stretnúť sa zoči – voči. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čím skôr k tomu dôjde, tým lepšie a to nielen pre dvoch priamych účastníkov, ale aj pre zvyšok rodiny, ktorá nevie presne ako sa k situácii postaviť.

 

Okrem toho by však starí rodičia mali udržiavať aj inú formu kontaktu. Je dôležité uvedomiť si, že rozhovory v rodine sa nemusia nutne viesť len okolo rozvodu, aj keď, najmä spočiatku, toto je kľúčová téma pre všetkých. Je dobré pripraviť si spoločne niekoľko tém, o ktorých sa dá baviť bez referencií na rozvod tak, aby nedochádzalo k trápnemu tichu alebo citlivým otázkam. Ideálne je napríklad baviť sa o aktivitách vnúčat.

Mnohí rozvedení starí rodičia môžu po čase svoje rozhodnutie ísť od seba oľutovať. Snaha o nápravu je snahou o ochranu investície, ktorá už do manželstva bola za tie roky vložená. Vedci sa zhodujú v tom, že vzťah sa s pribúdajúcim vekom zlepšuje. Preto by sme si mali uvedomiť silu rodinných vzťahov a to, ako naše kroky ovplyvnia budúce generácie. Ak zostaneme oddaní svojmu partnerovi a budeme sa snažiť spoločne vybudovať pevné rodinné zázemie, dáme kvalitný základ na vytvorenie budúceho manželstva aj našim deťom.  

Čítajte viac o téme: Staroba, Rozvod
Zdieľať na facebooku