Rozvod

Rozvod rodičov zasiahne každé dieťa. Tieto stratégie pomáhajú zmierňovať jeho dopad na psychiku dieťaťa

Bolesť po rozchode partnerov sprevádza nielen dospelých, ale aj deti. Ako túto životnú fázu prežívajú deti? Ako im pomôcť prijať novú rodinnú realitu?

Spájanie rodín nie je vždy jednoduché. Ako riešiť problémy, ktorým nová rodina čelí?

Zmiešané rodiny sa stávajú čoraz bežnejšou realitou. Slovenské, rovnako ako svetové štatistiky ukazujú, že vysoká rozvodovosť je fenoménom dnešnej doby, ktorý vedie k vzniku nových, zmiešaných rodín. Akým problémom takéto rodiny čelia? 

Rozvádzame sa. Ako to oznámiť deťom?

Rozvod patrí k najzávažnejším stresorom, s akými sa človek v živote môže stretnúť. Či už sa jedná o vlastný rozvod alebo rozvod rodičov.

Vychovávate dieťa bez partnera? Inšpirujte sa, ako to zvládnuť

Čoraz viac rodičov vychováva dieťa bez partnera. Ak patríte medzi nich, na tieto veci by ste mali myslieť.

Cochemská prax: Jej cieľom je priviesť rozhádaných rodičov k spoločnej zodpovednosti za dieťa

Rozvod nie je pre nikoho príjemný. A najviac väčšinou trpia deti. Každé dieťa trpí rozchodom rodičov, pretože stráca jednu zo základných životných istôt. Vo všeobecnosti si z rozvodového obdobia odnášajú zhoršený zdravotný stav, slabšie výsledky v škole a psychické problémy. Psychológovia sa zhodujú, že čím hlbší a dlhší konflikt medzi rodičmi je, tým ťažšie situácia vplýva na deti. Situáciu však môže aspoň trochu zmierniť a urýchliť Cochemská prax.

Ako sa zbaviť vo vzťahu nenávisti a nájsť znovu pochopenie?

Nenávisť je hlboká, intenzívna emócia vyjadrujúca zaujatosť, nepriateľstvo a odpor. Výsledkom nenávisti je vždy bolesť a utrpenie. V jej dôsledku človek zatvrdne, izoluje sa, je ustráchaný, pociťuje úzkosť, nevidí možnosti, stráca slobodu v nachádzaní východísk a ciest v živote. Často je veľmi agresívny a schopný násilia, nepriateľstva a krutosti. Čo robiť, keď sa objaví nenávisť v partnerskom vzťahu?

Aké sú najčastejšie príčiny rozvodov? Štúdia odhalila viac

Štúdia dokázala, aké sú príčiny rozvodu Manželstvá trvajú čoraz kratšie a čoraz ťažšie odolávajú drsným podmienkam modernej doby. Čo však za toľkými rozvodmi stojí?

Negatívne reakcie dieťaťa na spory medzi rodičmi a riziko rozchodu. Ako si s tým poradiť?

Reakcie dieťaťa na nezhody medzi rodičmi môžu byť rôzne. Záleží na veku dieťaťa, na jeho vlastnostiach, temperamente, charaktere, na tom, ako bolo zvyknuté už v minulosti zdolávať prekážky, ako im s pomocou dospelého dokázalo čeliť.