Matky nedokážu posúdiť, či má ich dieťa nadváhu

Matky obéznych detí nedokážu posúdiť či má ich dieťa nadváhu a myslia si, že ich deti sú \"akurát.\"
Matky obéznych detí nedokážu posúdiť či má ich dieťa nadváhu a myslia si, že ich deti sú "akurát." / Foto: Bigstock

Bacuľatí malí anjelici môžu byť krásni na obrazoch v barokových chrámoch, ale určite nie doma v postieľkach. Vedci odporúčajú, aby rodičia venovali zvýšenú pozornosť váhe svojich detí, pretože ich uchránia pred možnými zdravotnými rizikami v budúcnosti. Najnovší výskum totiž potvrdil, že matky nedokážu odhadnúť, či je ich dieťa už za hranicou nadváhy.

 

Rodičia sa na váhu detí dívajú s pocitom, že čím bacuľatejšie je ich batoľa, tým lepšie. Od dávna sa traduje, že čím viac tuku na detskom tele, tým zdravšie bábätko. Dokonca sa začínajú prepisovať údaje o tom, kto už má nadváhu, pretože väčšie deti sa v poslednom čase stávajú spoločenskou normou. Vedci odporúčajú, aby rodičia venovali pozornosť váhe svojich detí a vedeli, čo je zdravá váha a čo už nie.

Výskyt nadváhy a obezity v Strednej Európe predstavuje podľa publikovaných údajov menej ako 20 % detskej populácie. Na Slovensku sa udáva prevalencia nadváhy a obezity 12,5 % u chlapcov a 12,1 % u dievčat vo veku 7-18 rokov (z toho 7,8 % chlapcov a 6,9 % dievčat spĺňa kritérium obezity).

 

Podľa výskumu vedkyne Erin R. Hager z americkej University of Maryland, si matky neuvedomujú, že ich batoľa má nadváhu. Závery jej štúdie dokázali, že vyše dvoch tretín matiek nedokázalo posúdiť, či ich dieťa je obézne, pričom práve tie matky, ktorých potomkovia mali nadváhu zlyhali najčastejšie. Dokopy ide o 94 % mám tučných detí, ktoré jednak netušili, že ich drobec prekračuje váhové tabuľky príslušné k jeho veku a výške, ale navyše vyjadrovali spokojnosť s jeho váhou.

Zlý odhad veľkosti svojich detí je závažný problém. Napríklad matky obéznych detí, ale aj tých, ktorých váha je v norme, často podporujú drobcov, aby jedli čo najviac a priberali, lenže v skutočnosti to deti vôbec nepotrebujú. Vedci tvrdia, že nadváha pred piatym rokom života prináša dôsledky do budúcnosti v podobe obezity počas puberty a neskoršími zdravotnými problémami.

 

Matky obéznych detí nevidia problém

Štúdia zahŕňala 281 matiek z nízko príjmovej skupiny s deťmi vo veku 12 a 32 mesiacov. Vedci im ukázali sedem postáv batoliat a ony mali odhadnúť, ktorá im pripomína vlastné dieťa. V pomere výšky k váhe sa na obrázkoch nachádzalo asi 30 % batoliat s nadváhou.

Približne 70 % matiek neodhadlo správne veľkosť svojho drobca, čo znamená, že tipovali prinajmenšom o dve čísla väčšie či menšie, než bola skutočná veľkosť dieťaťa. Matky detí s podváhou si často uvedomovali, že drobci nie sú zdraví, 9,5 krát častejšie vybrali postavu, ktorá zodpovedala veľkosti ich dieťaťa v porovnaní s matkami, ktorých drobci mali váhu v poriadku.

70 % matiek zdravých detí a 80 % matiek s deťmi trpiacimi obezitou, vyjadrili spokojnosť s veľkosťou svojich potomkov. 4 % matiek tučných detí dokonca vyjadrili túžbu, aby ich drobci boli väčší.

Vedci však upozornili, že výsledky nemožno aplikovať na všeobecnú populáciu, pretože matky pochádzali z nízko príjmového prostredia a samé boli obézne.

Jediný spôsob, ako by rodičia mali kontrolovať váhu svojich detí, je sledovať vývinové tabuľky, prislúchajúce veku. 75 % rodičov totiž potvrdilo, že ich lekári neupozornili na zvýšenú váhu detí.

 

Tučné deti to nemajú ľahké

Obézne deti majú ťažký začiatok života. Jednak im hrozí zdravotné riziko, ako napríklad diabetes 2. typu, zvýšený cholesterol a vysoký tlak, ale môžu sa stať aj obeťou šikany. Pritom, podľa štúdie autorky Julie C. Lumeng, pediatričky na Michiganskej universite, nezáleží na tom, akého sú pohlavia, z akej príjmovej kategórie rodičov, ani vzdelania.

Rodičia obéznych detí v predchádzajúcich prieskumoch uviedli, že najväčšie obavy majú z možnej šikany svojich potomkov, ktorá vedie k depresiám, úzkostným poruchám a vyčlenenia z kolektívu. Okrem toho, že sa deti zle cítia v škole, môže to byť pre nich aj hrozba po fyzickej či psychickej stránke. Vedci sa navyše zhodujú v tom, že váha má dopad nielen na kvalitu života, ale aj na hrozbu predčasného ukončenia života zo strany trpiaceho.

 

Výskum J. Lumeng sledoval 821 detí od narodenia. Vedci sledovali oficiálne záznamy o šikane od detí, matiek či učiteľov. Štúdia zahŕňala údaje o ročníku detí, pohlaví, príjme rodiny, postavení školy, sociálnych zručnostiach detí a ich prospech. Bez ohľadu na ich pozadie, obézne deti mali vyššie riziko, že sa stanú obeťami šikany. Vedci na základe týchto výsledkov odporúčajú, aby pediatri a detskí psychológovia zvážili, akú rolu hrá nadváha v detskom svete. Ako spoločnosť je potrebné zvážiť honbu za chudnutím a štíhlou líniou, pretože negatívne stereotypy sa premietajú aj na najmenších. Radšej sa sústrediť na zdravé stravovanie a striedmy príjem potravy už od narodenia.

Čítajte viac o téme: Zdravé stravovanie, Obezita
Zdieľať na facebooku