Zaujímavé fakty o bábätkách

  

Bábätká sú dokonalé ľudské bytosti, hodnotné a fascinujúce. Na začiatku nám toho veľa nepovedia, preto vďaka akémukoľvek výskumu, ktorý vnesie svetlo do ich sveta, môžeme ich pochopiť viac.Tiež vieme presnejšie a podrobnejšie, ako ony vnímajú nás. Niekedy sa nestačíme čudovať.

 

Radi sa podelia

Hoci sa nad tým možno pousmejete, je to tak. Výskum dokázal, že bábätká vnímajú férovosť zavčasu, už v 15. mesiacoch. Na Washingtonskej Univerzite vedci premietali 47 bábätkám videá o tom, ako experimentátor rozdeľuje mlieko a keksy dvom ľuďom. Keď zrazu jeden z nich dostal viac jedla než druhý, bábätká spozorneli. Takýto prekvapivý vývoj ich zaujal.  Znamená to, že očakávali spravodlivé delenie. Výskumníci tiež potvrdili, že tie batoľatá, ktoré videli neférovosť, mali menší problém podeliť sa so svojimi hračkami.

 

Sú tak trochu rasisti

Nesúď knihu podľa obalu. Správaj sa ku každému rovnako, všetci sme si rovní. Toto sú vety, ktoré sa rodičia snažia naučiť deti už od malička. Nuž, asi by aj mali. Začať môžte skutočne skoro. Vedci z britskej Sheffieldskej univerzity zistili, že bábätká už v troch mesiacoch uprednostňujú tváre ľudí ich vlastnej rasy. Na druhej strane, toto sa netýka bábätiek, ktoré prichádzajú do styku z rôznymi ľudskými rasami. Preferovanie vlastnej rasy nie je vrodené, pretože podobné závery neprinieslo testovanie mesačných drobcov.

 

Páči sa im rytmus

Výskumníci z Brigham Young University zistili, že päť mesačné bábätká dokážu rozoznať veselú hudbu od pomalých, smutných piesní. Vedia, že je radostná. Samé sú potom v dobrej nálade, tlieskajú ručičkami, usmievajú sa. Alebo sa dlho a pozorne dívajú. V rámci experimentu ukazovali bábätkám na monitore tváre, na ktorých nebola žiadna emócia. Ako podmaz hrali hudbu. Keď jedna smutná pesnička striedala druhú, bábätká odvracali hlavu. Hneď ako sa však hudba zrýchlila, spozorneli a dívali sa na obrazovku o tri či štyri sekundy dlhšie.

 

Vedia rozlíšiť dobro a zlo

Výsledky štúdie z Yale potvrdzujú, že už šesť mesačné bábätká vnímajú morálne hodnoty. Počas výskumu ukazovali drobcom hru s jednoduchými drevenými bábkami. Pointou bolo, že sa jedna bábka pokúša opakovane vyliezť na kopec. Občas mu druhá bábka pomohla, inokedy ju, naopak, tretia bábka zhodila dolu. Po tom, čo si hru detičky pozreli niekoľko krát, mohli sa s bábkami zahrať samé. Jednoznačne uprednostňovali tú dobrú a na samostatnú hru si vyberali ju.

 

Dokážu čítať z pier

Zaujímavé závery priniesla Janet Werker z Britskej Kolumbie, ktorá študovala ako bábätká vnímajú reč. Ak matka rozprávala dvoma jazykmi, kým bola tehotná, jej potomok ich dokázal rozpoznať. A to ani nebolo potrebné rozprávať nahlas. Bábätká od štyroch do šiestich mesiacov dokážu vizuálne rozlíšiť dve reči, keď pozerajú videá, kde niekto týmito jazykmi hovorí. Pritom videá môžu byť bez zvuku.

 

Rozumejú štatistike

Výskum kanadských a amerických vedcov potvrdil, že bábätká sú skutočne veľmi múdre. V rámci pokusu ukázali desať mesačným drobcom dva poháre. V prvom boli ružové a čierne hračky v pomere 3:1 (12 ružových a štyri čierne). V druhom bol pomer ružových a čiernych 1:3 (12 ružových a 36 čiernych). Vedec vytiahol jednu hračku z každého pohára tak, aby bábätká nevideli jej farbu. Následne ich vložil do nepriesvitných pohárov. Tie bábätká, ktorým sa viac páčili ružové hračky, siahli po pohári, v ktorom bola hračka z prvého pohára, pretože tento pohár mal vyššiu pravdepodobnosť, že v ňom bude ružová hračka. Nuž, bábätká vedia, o čom je štatistika.

 

Z roztomilých bábätiek nemusia vyrásť nádherní dospelí

Americká štúdia publikovaná v časopise Infant Behavior & Development preukázala, že neplatí priama úmera medzi krásou v detstve a v dospelosti. Vedci sledovali 253 študentov, ktorých úlohou bolo zoradiť tváre rôznych ľudí podľa ich atraktivity. K dispozícii mali fotky bábätiek a z neskoršieho veku, ale nevedeli vopred, že sú to tváre tých istých jedincov. Výsledky dokázali, že neexistuje prepojenie medzi tým, aké rozkošné sa deti zdali v batoliacom veku a akí atraktívni dospelí z nich vyrástli. Podľa vedcov sú bábätká a malé deti roztomilé, aby motivovali rodičov k starostlivosti o ne. Zvyšuje to ich šance na prežitie a rozmnožovanie sa v dospelosti. „Jednoducho povedané, zlatučké bábätká vyrástli a mali viac potomkov než tie, menej pekné,“ dodáva Marissa Harrison, autorka štúdie a asistentka psychológie na State Harrisburg v Middletowne, Penn. Podľa jej slov výzor v tínedžerskom veku viac napovie o šarme v dospelosti. „Výzor tváre ovplyvňujú hormóny. Prítomnosť androgénov a estrogénov v našich telách určuje tvar čela, štruktúru sánky, kvalitu pleti a množstvo ochlpenia,“ uzatvára M. Harrison.

 

Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku