Ak radi trávite čas s deťmi zmysluplne a tvorivo, skúste toto leto niečo netradičné. Zostrojte si vlastné hodiny! Slnečné hodiny sú jedným z najstarších spôsobov merania času, a tak sa pri ich vyrábaní môžete priučiť aj čo-to z histórie.
Najstaršie zmienky o slnečných hodinách pochádzajú z Číny a Egypta z obdobia okolo roku 1500 pred našim letopočtom. Spočiatku to boli iba vysoké rovné stĺpy, ktoré určovali dennú dobu nie podľa smeru, ale podľa dĺžky vrhnutého tieňa. Až neskôr, približne v šiestom storočí pred našim letopočtom, sa v Grécku objavili hodiny s číselníkom, kde čas ukazovala poloha tieňa hrotu, umiestneného v strede kruhového číselníka.
Možností výroby je niekoľko, závisia od vašich preferencií a tiež od toho, kde plánujete hodiny umiestniť. Hodiny môžu byť umiestnené zvislo, napríklad na okne či na stene, alebo vodorovne, napríklad na chodníku či v záhrade.
Na výrobu môžete ísť vedecky a podľa vzorca si vypočítať presné vzdialenosti ukazovateľa od číselníka a tiež rozostupy jednotlivých číslic. Keďže slnečné svetlo na každé miesto na Zemi dopadá trochu inak, vzorec zohľadňuje aj presné zemepisné súradnice miesta, kde sa nachádzate a idete svoje hodiny zostrojovať.
Ľahšou a pre deti iste aj atraktívnejšou možnosťou je urobiť to úplne empiricky a každú hodinu si jednoducho zakresliť čiarku tam, kde práve v tej chvíli dopadá tieň ukazovateľa.
Na internete dokonca nájdete aj predlohy na vytlačenie, ale tým by ste sa pripravili o zábavu pri ich vlastnoručnom zostrojovaní. Môžete ich však prípadne skúsiť pre porovnanie s tými vašimi.
Jednoduché slnečné hodiny si môžete zostrojiť z papiera a zavesiť ich napríklad na južné okno vo vašom byte, pre trvalejší efekt skúste použiť podložku z preglejky či dreva alebo pri ich výrobe vonku využite betónový chodník či veľký kameň.
Aby hodiny ukazovali presný čas, musia byť správne orientované a číselník musí byť vo vodorovnej polohe. Ukazovateľ má mať tvar pravouhlého trojuholníka a byť uložený kolmo na číselník. Vyberte si teda miesto a pripevnite ukazovateľ. Ak si to chcete zjednodušiť ešte viac, namiesto trojuholníkového ukazovateľ použite iba rovnú tyč či palicu. Vhodné je miesto, kde slnko svieti čo najväčšiu časť dňa, teda orientované na juh, prípadne západ. Pokiaľ máte záhradu s otvoreným priestranstvom, urobte si slnečné hodiny práve tam. Tak budete mať možnosť sledovať posun tieňa prakticky od východu slnka až po západ.
Ukazovateľ pevne pripevnite a môžete začať. Dobré je začať na poludnie a nastaviť ukazovateľ tak, aby naňho slnečné lúče dopadali zozadu. Potom označte poludnie číslom 12. Každú ďalšiu hodinu pridávajte značku ďalšej hodiny. Opakujte, až kým slnko celkom nezapadne. Nasledujúci deň si nastvte budík čo najskôr a postup opakujte. Na poludnie budú hodiny hotové.
Kreatívne deti ich môžu vyzdobiť, zvedavé sledovať, či hodinky ukazujú čas každý deň rovnako. A vôbec nemusíte skončiť pri zostrojení hodín. Vyskúšajte zmeniť tvar a prevedenie ukazovateľa, či dokonca postavte ne jeho miesto dieťa a tak sa ono samo stane súčasťou hodín – jeho vlastný tieň mu ukáže čas. Skúste odpozorovať súvislosti medzi tieňom a svetovými stranami a tiež medzi dennou dobou a dĺžkou tieňa. Malí vedci môžu tieň merať a výsledky si zapísať. Jednoducho, popustite uzdu fantázii a uvidíte, že aj takouto hravou formou sa deti mnohému naučia.