Ak vytvoríte deťom harmonický domov, dáte im do života ten najcennejší dar.
Domáce prostredie, v ktorom sa členovia rodiny správajú k sebe navzájom s rešpektom a spoločne pracujú na riešení problémov chráni deti pred emocionálnymi, psychickými či sociálnymi problémami v neskoršom veku, tvrdia vedci. Keď dokážeme budovať pokojné a láskyplné vzťahy, naše deti sa cítia bezpečnejšie a viac milované. Pozitívny jazyk, aktívne počúvanie a vzájomná empatia pomáhajú udržiavať pokojné a šťastné rodinné prostredie. „Deti sa učia, ako sa správať k ostatným a ako riešiť konflikty podľa toho, čo vidia vo svojom vlastnom živote,“ hovorí Mary Wood z University of Wisconsin-Extension. "Pretrvávajúci konflikt medzi rodičmi môže byť hlavným faktorom ťažkostí u detí." Medzi tieto ťažkosti patrí zvýšená agresivita a nepriateľstvo, asociálne správanie, problémy s učením, problémy s riešením problémov, depresia a zlé medziľudské vzťahy, ktoré pretrvávajú až do dospelosti. To však neznamená, že rozdiely či nezhody sú zlé. Ako hovorí Mary Wood: "Problémy sa objavujú často, môžeme však rásť a učiť sa tým, že im budeme čeliť priamo, a že budeme pracovať na tom, ako porozumieť ostatným."
Mary Wood ponúka osem tipov, ktoré vám pomôžu vybudovať šťastnejší domov.
Naozaj silné a súdržné rodiny majú svoj rodinný život a rodinných členov vo svojom živote na prvom mieste. Žiadna práca, známi či iné okolnosti nedokážu narušiť plánované spoločné chvíle. Deti sú tak ušetrené mnohým sklamaniam a zároveň časom ocenia toto gesto a rovnako si ho prenesú do svojich neskorších rodín.
Každá chvíľa, ktorú strávite so svojou rodinou či len deťmi sa u nich zapisuje vo forme spomienok, na ktoré si môžu v horších časoch spomenúť. Pre vás to môže byť obyčajná činnosť ako spoločné púšťanie šarkana, no pre deti môže ísť o nezabudnuteľný zážitok strávený s rodičmi.
V harmonických rodinách poznajú silu slov ako „odpúšťam ti“, „skúsime to znova“ a „ľúbim ťa“.
Sú obzvlášť dôležité dnes, kedy je času na deti menej a do vzťahov sa nám vkrádajú technológie, ktoré nás tiež oberajú o čas a pozornosť. Pokúste sa zaviesť základné pravidlo rodiny, ktorým by malo byť, že sa jedáva za jedným stolom s ostatnými členmi rodiny.
Bez ohľadu na to, ako ste zaneprázdnení dajte svojim rodinným príslušníkom vedieť, že sa na vás môžu kedykoľvek obrátiť. Obzvlášť deti musia vedieť, že ste pre ne k dispozícii nech sa deje čokoľvek.
Pre dieťa neexistuje nič dôležitejšie ako vedomie, že je milované. Vaše deti musia bezpochyby vedieť že ich máte radi, ale aj že sa milujete navzájom.
Hovorte so svojím partnerom a deťmi spôsobom, ktorý je láskavý. Nie vždy sa to samozrejme darí, ale neútočte, neznevažujte a neposmievajte sa z nikoho. Vyberajte slová opatrne a vaše deti sa to naučia od vás. "Slová totiž môžu v spomienkach znieť navždy," hovorí Wood.
To, čo hovoríme o členoch rodiny hovorí o tom, ako si ich vážime a čo si o nich myslíme. Nikto nie je dokonalý a neustále poukazovanie na chyby iných alebo sťažovanie si na konkrétne správanie tento problém nenapraví. Môže ho však naopak zhoršiť.
Spoločnou prácou na pestovaní dôvery, náklonnosti a rešpektu pomôžete vytvoriť miesto, kde sa všetci členovia rodiny cítia bezpečne, milovaní a podporovaní. Vytvoríte im tak bezpečné a harmonické miesto, kde sa môžu uchýliť pred životnými problémami.