Starajte sa o svoju psychickú pohodu aj počas materskej

  Foto: Bigstock

Mama, ktorá nie je psychicky v pohode, ovplyvňuje v mnohých ohľadoch negatívne aj dieťa. Ako sa vedome starať o svoje zdravie aj po narodení dieťaťa?

 

Dieťa prináša obrovské zmeny v živote, na ktoré sa nedá pripraviť. Psychologička Sara Rosenquist z reprodukčného zdravia v Severnej Karolíne hovorí, že ženy po narodení dieťaťa často stratia svoj spoločenský status, príjem, priateľov a život, ktorý poznali, a na aký boli zvyknuté. Výsledky štúdie, ktorú vykonala organizácia Gallup na 60 000 ženách tvrdí, že 28 % žien, ktoré sú doma s deťmi, trpí depresiou a až 50 % žien uvádza, že dennodenne zažívajú veľký stres. Jedným z dôvodov, prečo sa mnohé matky cítia frustrovane a deprimovane je nedostatok uznania alebo chýbajúci pocit úspechu. Ďalším dôležitým aspektom je pocit izolácie. V živote každej matky sú dni, kedy nemá možnosť komunikovať so žiadnym dospelým. Dnes je čoraz častejšie, že ženy žijúce v mestách nemajú pri sebe rodinu, ktorá by jej bola neustále nablízku a pomáhala jej každý deň, tak ako to bolo v minulosti. Ženy sú preto odkázané samé na seba dvadsaťštyri hodín denne. Vždy však bude platiť, že šťastná mama znamená šťastné dieťa. Preto by malo byť mentálne zdravie na prvom mieste. Tu je zopár možností, ako sa postarať o svoje mentálne zdravie.

 

1 | Nájdite si komunitu

Izolácia môže veľmi rýchlo narušiť duševné zdravie. Nájdite ženy, s ktorými sa môžete otvorene podeliť o problémy a obavy. Môžu vám poskytnúť potrebnú podporu. Je oslobodzujúce, ak zistíte, že všetky matky bojujú s podobnými pocitmi a problémami ako vy. Navštívte kurzy pre matky s deťmi napríklad kurzy jogy, dojčenia, cvičenia, či baby plávania. Trávite čas so svojím bábätkom, a pritom nie ste sama a nadväzujete nové priateľstvá.

 

2 | Urobte si čas pre seba

Nech už to znie akokoľvek neuskutočniteľne, nájdite si počas dňa aspoň chvíľu na to, aby ste mohli tráviť aspoň chvíľu ako chcete vy. Ak vaše dieťa zaspí, tak namiesto varenia, prania, žehlenia a upratovania a všetkých tých nutných vecí, ktoré treba spraviť si na chvíľu sadnite, vyložte si nohy a vydýchnite si. Prelistujte si časopis. Dajte si čaj. Pozrite si obľúbený seriál. Spravte čokoľvek, čo vám robí radosť. Dôležité je pri týchto činnostiach nepociťovať vinu za to, že sedíte s vyloženými nohami v neupratanom byte a nemáte navarené. Robíte veľmi veľa, zaslúžite si chvíľu oddychovať a chvíľu nič nerobiť.

 

3 | Nájdite si hobby

Starostlivosť o deti je vyčerpávajúca a často monotónna. Spestrite si deň jednoduchými a časovo nenáročnými koníčkami, ktorými si ozvláštnite deň. Pre ženy, ktoré sú manuálne zručné sú ideálne ručné práce. Mnohé mamy na materskej šijú, štrikujú, či háčkujú. Ďalšími možnosťami sú cvičenie pri videách z Youtube, čítanie, pečenie kváskového pečiva, či vyrábanie prírodnej kozmetiky. Na internete nájdete rôzne návody ako na to.

 

4 | Občas si vyvetrajte hlavu

Ak máte takú možnosť, požiadajte niekoho blízkeho, aby aspoň na chvíľu postrážil vaše dieťa a choďte sa prejsť. Sama. Je jedno, či pôjdete do obchodu alebo sa budete len tak prechádzať po okolí. Dôležité je byť aspoň na chvíľu sama. Aj 20 minút pomôže trochu zregenerovať myseľ.

 

5 | Rekapitulujte svoje úspechy

Každý večer pred spaním si zrekapitulujte svoj deň. Ako ste ho prežil? Čo všetko ste stihli? Každá maličkosť sa ráta. Pochváľte sa za to, ako ste zvládli všetky náročné situácie. Nekritizujte sa za to, čo ste nestihli, alebo zabudli spraviť. Sústreďte sa na pozitívne udalosti. Zaspávajte s pocitom dobre vykonanej práce.

 

6 | Neporovnávajte sa

Niektoré ženy popri materskej zvládnu veľmi veľa aktivít, a niektoré občas nezvládnu ani uvariť obed. Ak patríte do tej druhej skupiny, tak si nič nevyčítajte. Niektoré deti sú náročnejšie, ako iné. Neporovnávajte sa preto s inými ženami. Nemá to zmysel. Robíte, čo môžete. Dbajte o seba. Doprajete tak svojim deťom silnú, spokojnú, vyrovnanú a šťastnú mamu.

Zdieľať na facebooku