Naučte deti popoludní odpočívať. Ich mozog bude pracovať efektívnejšie a emócie budú vyrovnanejšie

Naučte deti popoludní odpočívať. Ich mozog bude pracovať efektívnejšie a emócie budú vyrovnanejšie
Naučte deti popoludní odpočívať. Ich mozog bude pracovať efektívnejšie a emócie budú vyrovnanejšie / Foto: Bigstock

Denný spánok má na telo i ducha veľmi pozitívne účinky. Viaceré z nich už boli dokázané i vedecky.  Na denný spánok nedali dopustiť napríklad aj veľkí myslitelia či vedci. Vraj im pomáhal v geniálnych myšlienkach. Medzi aktívnych denných „spáčov“ patrili napríklad aj Winston Churchill či Albert Einstein. Ako ale presvedčiť naše deti v predškolskom veku, že z nich spánok môže spravíť génia? Prečítajte si pár tipov, ako naučiť staršie deti odpočívať.

 

Kľúčom je trpezlivosť

Je prirodzené, že staršie detičky od 2 – 6 rokov sa voči poobedňajšiemu spánku búria. Z viacerých dôvodov. Boja sa, že o niečo prídu, že niečo zaujímavé nestihnú, majú pocit, že spánok je len pre bábätká a podobne. Ak ich chcete znovu naučiť spať či odpočívať, chce to trpezlivosť a vytrvalosť. Je to rovnaké ako u dospelých. Ak sa rozhodneme, že z ničoho nič začneme športovať chce to čas a hlavne pravidelnosť. Ak porušíme naše predsavzatie, je pravdepodobné, že sa za rok opäť pristihneme pritom, že vôbec necvičíme. Ak naopak vydržíme aspoň mesiac pravidelne športovať, zrazu si zvykneme nielen my, ale aj naše telo. A bude to očakávať. Jednoducho si nastavíme režim. Tak ako to je u detí. Čím pravidelnejšie a dlhšie opakujete jednu vec, tým máte vyššiu šancu, že sa to stane jeho prirodzenou potrebou.

Ak nezaspí, naučí sa aspoň, že je čas kedy treba spomaliť. Jeho biologické hodiny sa nastavia nanovo a skutočne v rovnakú hodinu bude unavenejšie. Niekedy to trvá týždeň, inokedy aj mesiac.  A napriek tomu, že niektoré deti sa veľmi ťažko dávajú spinkať a rodičia protestujú, že aj keď nespia sú šťastné a plné energie – naučiť deťa zastaviť sa počas dňa a relaxovať, je to najlepšie čo mu do nášho uponájhľaného sveta preplneného informáciami môžete dať.

Buďte vzorom

Niektoré deti budú ostro protestovať proti popoludňajšiemu spánku. „Ten je len pre bábätká.“ „Ja už som veľká, nechcem spinkať.“ Vtedy je dobré vôbec spánok spánkom nenazývať. Miesto toho dieťatku vysvetlite, že je čas odpočinku. Aj dospelí ľudia odpočívajú, aby mali dosť sily na zvyšok dňa a vymysleli veľa zaujímavých nových vecí. Dajte mu príklad. Ideálne seba. Detičky najlepšie zaspávajú v prítomnosti matky. Alebo uveďte príklad babičky s dedom, ak poobede spávajú. Alebo aj psíkov na záhrade či mačičky. Všetci si dávajú denný odpočinok.  V zahraničí ho nazývajú aj „čas ticha.“ Vtedy sa nehráme nahlas, nebeháme, nekričíme, nepúšťame hracie hračky. Dajte dieťatku do postele knižku alebo obľúbenú hračku, ktorá nesvieti ani nehrá.

Ak si však samé oddýchnete, je to tá najlepšia vec, ktorú pre seba môžete mimochodom urobiť. Denný spánok sa síce u dospelých veľmi nenosí. „Nemám čas.“ Znie odpoveď. Tí najväčší vedci dodnes odpočívajú aj cez deň. Vedia, že dať telu krátku prestávku, znamená ho nabudiť k lepšej aktivite. Niekedy stačí 15 minút s vyloženými nohami. Skúste to popoludní s dieťaťom. Keď sa mu nastavia biologické hodiny, je možné, že vás bude potrebovať stále menej. Možno len prvých 5 minút a potom môžete ísť robiť tie najneodkladnejšie veci. Ak sú skutočne také neodkladné.

 

Správne prostredie robí zázraky

Staršie deti vedia presne, že keď je svetlo, tak sa hrá a keď je tma, tak sa spí. Aj ich spánok môže byť preto cez deň slabší ako spánok bábätiek. Vyruší ich každé šuchnutie, štekot psa či hlasy ľudí na ulici. Niekedy im stačí aj malý podnet. Často majú totiž pocit, že spánkom im utečie veľa zábavných vecí.  Preto je dobré prispôsobiť tomu aj prostredie k spánku.

- Dobre vyvetraná izba

- Tmavé závesy – navodia atmosféru spánku, navyše zakryjú zaujímavé dianie na ulici, ktoré môže deti cez okno lákať

-  Hračky poukladané v nedohľadne - hračky vo vzdialenosti očí dieťatka sú najväčším „budičom“. Preto je najlepšie skladovať ich v skrinkách alebo košíkoch za postelou. Poprípade na miestach kde na ne z postieľky nedovidia.

- Biele šumy – cez deň je naokolo príliš veľa zaujímavých zvukov. Tým skôr keď bývate v panelovom dome, kde sú steny priam z papiera. Preto je dobré použiť rušiče hluku. Sú nimi takzvané biele šumy. Teda monotónny, jednotvárny zvuk napríklad: vysavač, fén, dážď, sprcha, pračka a podobne. Nemusíte kvôli tomu hodinu v byte vysávať. Na internete nájdete všetky možné podobné zvuky.

Nočný rituál a prírodní pomocníci

Tak ako sme dieťatko od prvých mesiacov učili rovnakému nočnému rituálu, tak ho potrebuje aj cez deň. Samozrejme môže byť oveľa kratší. Môžete sa napríklad hrať na tiché divadlo s plyšákmi v postieľke. Alebo spievať či čítať. Výborná môže byť aj masáž nožičiek. Ak teda nemáte šteklivé deti. Poprípade si spolu môžete dať pred spaním dobrý bylinkový čaj. Medzi tie upokojujúce patrí meduňka, ktorá je aj najobľúbenejšia. Telo celkovo upokojuje aj čaj z materiny dúšky, ktorý mamičky často dávajú aj deťom proti nachladnutiu. K spánku môže naladiť príjemná masáž s levandulovým olejčekom.

Spánková hra

Staršie deti sú veľmi hravé a často radi súťažia. Môžete skúsiť aj odpočinkovú hru. Tabuľku, do ktorej budete zapisovať dobrými bodmi jeho spánkové úspechy. Pre tie, čo milujú príbehy dodajte: Túto tabuľku robíme pre spánkovú vílu. Raz za mesiac ťa potom odmení malým prekvapením.

Takúto hru si môžete stiahnuť aj TU.

 

Každý je iný spáč, odpočinok ale potrebuje každý

Každé dieťatko je iné, aj ich potreba spánku. Nemusíte nútiť dieťa spinkať ak sami vidíte, že je spokojné, plné energie a nijako nejaví známky únavy po celý deň. Odpočinok ale potrebujeme všetci. A veľa ľudí to nevie doteraz. Ak detičky naučíme aspoň raz za deň spomaliť a odpočinúť si, dáme mu veľkú výhodu do budúcnosti. Rôzne tipy k spánku nájdete aj na spánkovom blogu prosimspinkaj.sk.

Čítajte viac o téme: Spánok detí
Zdieľať na facebooku