Drahá mamička, prosím, nevzdávaj to!

List pre všetky vyčerpané mamy, ktoré majú občas pocit, že by to najradšej vzdali.
List pre všetky vyčerpané mamy, ktoré majú občas pocit, že by to najradšej vzdali. / Foto: Shutterstock

Drahá mamička,

 

každý deň máš pocit, že nesieš na svojich ramenách ťarchu celého sveta, no nikto to nevidí. Nikto nepovie, ako si to váži, neobjíme a nepovie, že si tá najúžasnejšia žena sveta. Nikto nepovie, že vie, že ideš na maximum a občas potrebuješ vypnúť. Zavrieť v tichu oči a nemusieť mať na chvíľu o nič strach.

 

Nesťažuješ sa. Si statočná. Len ja ťa občas vidím v spätnom zrkadle auta, ako sa ti slzy kotúľajú po lícach, keď šoféruješ neskoro večer domov a tam ťa čaká kopec ďalších povinností. Ako ťa čaká príprava večere, neopraná bielizeň, ktorú neraz riešiš až nadránom, aby sme všetci mali v čom ísť do škôlky či do práce.

Viem, že občas sedíš ticho za dverami kúpeľne a potrebuješ iba zhlboka dýchať.

Viem, že sa ti občas točí hlava od vyčerpania, keď od teba všetci niečo neustále chceme.

Viem, že vždy keď sa cítiš zle, cítim sa ešte horšie a neviem si s tým rady.

Viem, že si občas opláchneš tvár studenou vodou a máš chuť do uteráka z plného hrdla zakričať, že máš toho dosť.

Viem, pretože mnou lomcujú neovládateľné emócie každý deň, no ja na teba zakričím bez uteráka. Hodím sa na zem, keď to tak cítim. Poviem ti, že ťa nemám rád, pretože si mi dnes nekúpila čokoládu.

Prepáč, viem, že potrebuješ viac lásky a pochopenia..., ale nedokážem ti ho zatiaľ dať toľko, ako si zaslúžiš.

Viem, že sa snažíš z plných síl.  Dnes možno prežívame ťažké hodiny, dni či mesiace, ale to jedného dňa skončí. A potom zostaneš opäť len ty a ja. Zostane len náš vzťah a ten bude taký, aké základy si mu položila dnes. Chcem, aby si vedela, že si všetko, čo mám a čo v živote budem mať. Tvoj hlas, tvoj pokojný a láskavý pohľad, tvoje jemné ruky, ...Všetko to, čo mi dnes dávaš. Celá ty si pre mňa môj život.

Mami, plač. Nechaj odísť tú bolesť, ak je treba, ale vedz jedno: NA VŠETKOM TOM, ČO PRE NÁS ROBÍŠ ZÁLEŽÍ. Má to obrovský význam, aký človek raz budem. Záleží na tom, čo pre nás robíš, aj keď ti to dnes nedokážem povedať. Možno nevieš, že keď zaspávam, premýšľam o tom, prečo si mala dnes v očiach slzy, prečo si bola taká unavená,... Jediné čo však viem je silno ťa objať a pobozkať. Verím, že cítiš, že ťa milujem najviac na svete a dodáva ti to silu začať každý nový deň.

Nevzdávaj sa. Si silná, veľmi silná. Silnejšia ako si myslíš. A moja vďačnosť, že tú ťarchu sveta dnes unesieš, ti bude patriť do konca života.

Len ten, kto sa vzdáva môže prehrať. Ty neprehráš. Mami, ja v teba verím!

 

Tá najdôležitejšia vec, akú som sa v živote naučila bola,
že neexistuje spôsob, ako byť DOKONALOU MATKOU,
ale existuje milión spôsobov, ako byť dobrou matkou.
- Jil Churchill

Zdieľať na facebooku