Lenka Nezbedová

BUDDY dobrovoľník Viktor: Vzťah s dieťaťom z centra ma učí byť lepším a trpezlivejším človekom

Deti v centrách dostávajú starostlivosť, vzdelanie a po materiálnej stránke je o ne postarané. Avšak chýba im individuálna pozornosť, dlhodobý vzor, blízky priateľ, ktorý ich môže inšpirovať. Niekto, kto je tam pre nich nezištne a majú ho len pre seba.

Pandémia Covid-19 zanechá dlhodobé stopy na celej generácii detí, upozorňuje Detský fond OSN (UNICEF)

Zatvorené školy, narastajúca chudoba, nútené manželstvá a depresia - po roku pandémie všetky ukazovatele, ktorými sa meria rozvoj detí a mladistvých, naznačujú regres. 

Výskumy ukazujú, že športovaním v zime môžete spáliť viac tuku

Nepriaznivé počasie býva dobrou výhovorkou, prečo zostať doma a nejsť si zabehať, ale nový výskum naznačuje, že cvičenie pri nižších teplotách môže spáliť viac tukov ako obvykle - aspoň pokiaľ ide o kratšie vysoko intenzívne cvičenia.

Ekologickejšie ozdoby na stromček či zabalené darčeky? Aj vaše Vianoce môžu byť krásne a pritom šetrné k životnému prostrediu

Pozrite si zopár inšpirácií, ktoré môžu byť pre vás návodom, ako prežiť Vianoce a príchod Nového roka slávnostne, no zároveň ohľaduplne voči našej planéte.

Výskum: Deti sú ochotnejšie vzdať sa vlastného potešenia a potrestať druhých, ak ich to naučí morálnu lekciu

Mnoho detí je ochotných osobne sa obetovať, aby potrestali previnilcov - a ešte viac, ak veria, že trest dá previnilcovi do života ponaučenie, ukazuje nová štúdia Yale zverejnená v časopise Nature Human Behavior.

Pfizer začal testovať vakcínu na Covid-19 na deťoch od 12 rokov

Ide o prvý experiment v USA, ktorý zahrnul do svojho testovania aj deti.

Ak sa otcovia pravidelne hrajú s deťmi, sú pokojnejšie a menej agresívne

Fyzické hry otcov už aj s najmenšími deťmi majú nenahraditeľnú úlohu. Deti vďaka nim svoju energiu ľahšie nasmerujú pozitívnym smerom.

Minister školstva obhajoval svoju spochybňovanú diplomovú prácu, PEVŠ nevidí porušenie predpisov či morálne pochybenie Gröhlinga

Minister školstva Branislav Gröhling získal magisterský titul za diplomovku, ktorá je kompilátom s prvkami plagiátu, napísal včera Denník N. Minister školstva i univerzita, ktorá mu titul udelila, pochybenie odmietajú.