Dievčatá narodené sekciou čelia vyššiemu riziku obezity a cukrovky v dospelosti, tvrdí štúdia

Pôrod sekciou so sebou nesie viaceré riziká.
Pôrod sekciou so sebou nesie viaceré riziká. / Foto: Unsplash

Dievčatá narodené cisárskym rezom môžu mať zdravotné následky v dospelosti. Vedci spájajú pôrod sekciou s obezitou a cukrovkou 2. typu.

 

Výskum zverejnený v časopise JAMA Network tvrdí, že dievčatá narodené sekciou čelia v živote vyššiemu riziku obezity a cukrovky. Vedci z Harvardovej univerzity zistili, že ženy narodené sekciou čelia o 11 percent vyššiemu riziku, že budú v dospelosti obézne a o 46 percent vyššiemu riziku vzniku cukrovky 2. typu ako ženy narodené vaginálnym pôrodom.

 

Štúdia vychádzala z dát viac ako 33 tisíc Američaniek vo veku od 24 do 44 rokov. Tím vedcov neskúmal dáta mužov, a teda nevedia potvrdiť, či by bol dopad výberu spôsobu pôrodu rovnaký ako u žien.

 

Autor štúdie Jorge Chavarro z Harvard T.H. Chan School of Public Health Departments of Nutrition and Epidemiology v Bostone uviedol, že takmer 37 percent žien v štúdii bolo obéznych, zatiaľ čo približne šiestim percentám bola diagnostikovaná cukrovka 2. typu počas obdobia sledovania štúdie.

 

CNN uvádza, že zatiaľ, čo aj iné štúdie spájajú pôrod sekciou so zvýšeným rizikom obezity, toto bol podľa autorov vôbec prvý výskum, ktorý sledoval zdravotné následky aj oveľa neskôr v živote človeka. Je to tiež po prvýkrát, čo štúdia spojila pôrod cisárskym rezom s cukrovkou 2. typu.

 

Sekcia je postup na záchranu života

Situácia si niekedy vyžaduje pôrod sekciou. V mnohých prípadoch je to život zachraňujúci postup, no lekári už dlhodobo upozorňujú na to, že vaginálny pôrod je pre dieťa i matku v mnohých ohľadoch najlepší. „Ženy by sa v prípade potreby nemali obávať rodiť sekciou. Dôkazy však prispievajú k tomu, že výber cisárskeho rezu ako rutiny by mohol mať škodlivé dopady,“ povedal pre CNN Andrew Shennan, profesor pôrodníctva na Kings College London, ktorý sa nezúčastnil výskumu.

 

Pôrodov sekciou je priveľa

Štúdia uvádza, že v USA sa ročne vykonáva viac ako 1,2 milióna pôrodov sekciou, čo z neho robí najbežnejší chirurgický zákrok a predstavuje to takmer jednu tretinu narodených detí. Celosvetovo sa narodilo sekciou približne jedno z piatich detí. Sú prípady, kedy je sekcia pri pôrode naozaj nevyhnutná, aby sa znížilo riziko ohrozenia matky alebo dieťaťa, ktoré by mohli nastať pri vaginálnom pôrode. Nie je však správne vykonávať sekciu, pokiaľ si to stav pacientky skutočne nevyžaduje.

 

Ako je možné, že pôrod má dopad na obezitu či cukrovku?

Dôvody rozvoja obezity a cukrovky 2. typu v dospelosti u detí, ktoré sa narodili cisárskym rezom, zostávajú zatiaľ nejasné. Štúdia však uviedla, že narastajú dôkazy, ktoré poukazujú na rozdiely v črevných baktériách alebo mikrobióme dieťaťa.

Deti narodené sekciou majú menej rozmanitú črevnú mikrobiotiku ako deti narodené vaginálne, lebo tieto deti dostávajú počas narodenia väčšinu črevných baktérií od svojej matky. Naopak, deti narodené sekciou dostávajú viac mikróbov z prostredia a majú tak menej mikróbov, ktoré by ich chránili pred obezitou, uvádza štúdia.

Štúdia však poznamenala, že výskum ukázal, že tieto rozdiely v črevných baktériách pretrvávajú u detí do siedmich rokov.

„Vieme, že tieto rozdiely sú pozorovateľné u dojčiat a veľmi malých detí, ale či tieto rozdiely pretrvávajú počas života alebo či sú schopné preprogramovať sa, ako ľudia metabolizujú jedlo, nie sú známe,“ uviedol autor štúdie Chavarro.

Čítajte viac o téme: Výskum, Obezita
Zdieľať na facebooku