Byť rodičom dieťaťa do 3 rokov je skutočne náročné a hektické obdobie. Je to vlastne celé nefér, že človek nemá nárok si toto krásne obdobie skutočne užiť. Facebook sa hemží fotkami hrdých mamičiek s ich bacuľatými bábätkami a desiatkami či stovkami ich lajkov a obdivných statusov priateľov. Každé stretnutie s bezdetnými priateľmi či tými s odrastenými deťmi, ktorí si už nič o prebdených nociach či kolikách nepamätajú, ktorí by si vaše ratolesti pochovali či aspoň poštípali na ich jemné líčka vás rýchlo prinúti pospomínať si v rámci konverzácie na všetky krásne okamihy, ktoré ste síce zažili, no akoby ani nepatrili vám. Čo sa to vlastne za posledné dni, noci, mesiace,...stalo?
Uff, ešteže existujú aspoň fotografie či videá. Inak by sme tomu všetkému s odstupom času asi ani neverili. Dnes už chápem tvrdenie, že „prvé roky neskutočne letia“. A letia dokonca až tak, že aj na tých krásnych momentoch sa nestíhame vždy smiať.
A bohužiaľ mnohokrát prídu i situácie, ktoré by sme najradšej vymazali, nikdy nezažili, no v prvom rade neverili, že sa takto môžeme zachovať my. Voľakedy milé, usmievavé, dobrosrdečné, láskavé....budúce mamičky. Pravda je taká, že väčšina mamičiek v skutočnosti žije počas prvých rokov dieťaťa v neskutočnom strese. Nedostatok spánku a zväčšujúci sa deficit energie prináša svoje plody v podobe podráždenosti, nevypočítateľných reakcií a samozrejme neodmysliteľného kriku. A tak si to všetko dnes kompenzujeme aspoň vysmiatymi fotkami na facebooku či kamarátkami na ihrisku. Veď kto už by lajkoval tú zúboženú fotku, keď sa ráno zobudíte po prebdenej noci a uvidel vás v plnej vašej kráse?
Také poctivé mamičky perfekcionistky to majú mega ťažké. Priniesť nielen „projekt dieťa“, ale i svoje telo, domácnosť a množstvo ďalších povinností k absolútnej dokonalosti totiž nie je žiadna hračka. Dve také poznám. Ale majú poruchy spánku, takže tam je to vysvetliteľné, kedy to všetko stíhajú. My ostatné, zdravé smrteľníčky, čo aspoň občas spíme, na to nemáme. Ja som od svojho perfekcionizmu aspoň dočasne výrazne upustila v záujme prežitia všetkých naokolo. A "fake mamy perfekcionistky" typu nižšie na obrázku, ktorým sa starajú všetci starí rodičia, opatrovalteľky a neviem kto ešte o deti, upratovačky o domácnosť a potom zahlcujú facebook svojím "ideálnym materstvom", sa snažím absolútne prehliadať.
Byť skutočným rodičom je jednoducho ťažká práca. A ako hovorí Susan Stiffelman, manželská, detská a rodinná terapeutka a autorka knihy Parenting Without Power Struggles ( Rodičovstvo bez boja o moc ), "Pracovala som s tisícami úžasných rodičov a je skutočne ojedinelé nájsť takého, ktorý by aspoň príležitostne nestratil svoju úžasnú tvár a povedal alebo urobil veci, ktoré by neskôr neľutoval. Áno, je to prospešné a my milujeme svoje deti, ale je to vyčerpávajúca séria nekonečných úloh, často s minimálnym pochopením či ocenením. Je prirodzené z času na čas zlyhať a správať sa spôsobom, akými by sme si nikdy neželali.“ Uff, ešteže to niekto z fachu aspoň takto verejne ospravedlnil, lebo už som si myslela, že som jediná, komu občas z materstva hrabe.
Keď nám prešli tie najhoršie koliky, neskôr niekoľkodňové odmietanie chodenia na záchod, problémy so stravovaním, ...začala som sa trocha upokojovať. Nie veľmi, lebo matka musí byť vždy v strehu a v nasadení, aby ju nič nezaskočilo, ale aspoň trocha. Našla som si zopár fínt, ktoré mi pomohli sa stíšiť. A možno inšpirujú aj vás, ak práve prežívate svoje výbušné materské obdobie a neviete z neho von.
Vezmite si svoj time-out
Možno ste zvyknutá dávať deťom „time-out“, ak sa nesprávajú vhodne, gradujú napätie medzi súrodencami a vylúčite ich občas z kolektívu rodiny či priateľov, aby sa upokojili vo svojej izbe. Podobne by ste sa mali zachovať vy, ak cítite, že je toho na vás priveľa. Jednoducho vojdite do prázdnej izby, kde je ticho, sadnite si a ukradnite si pre seba pár minút, aby ste získali nadhľad nad situáciou.
Dýchajte
Ak cítite, že sa na vás valí stres ako obrovský balvan a neviete či túto 38-mu dopoludňajšiu situáciu ešte môžete prežiť, zastavte sa a zhlboka sa nadýchnite. Prežijete to. Mnohé štúdie dokazujú, že hlboký nádych a pomalý výdych ovplyvňuje naše upokojenie.
Takže utrite si z čela pot baby. A náááádych a výýýýdych. Prežijete to!
Predstavte si, že ste na verejnosti
Ak dôjde k situácií, ktorá vás extrémne rýchlo „dostane do vývrtky“ predstavte si, že ste so svojím dieťaťom práve v potravinách alebo v kníhkupectve. Šanca, že sa budete správať lepšie na verejnosti k svojmu malému „výrobcovi problémov“ je dosť veľká. Pohodlie domova nám často krát umožňuje povedať alebo urobiť veci, ktoré by sme pred obecenstvom cudzích ľudí či priateľov nikdy nespravili. Táto zautomatizovaná predstava, že ste obklopené desiatkami ľudí, môže mať aj na vás skutočne silný vplyv. Zmiernite ňou reakcie na nezbednosti vašich detí.
Predstavte si, že je to kamarátkine dieťa
Ešte možno ideálnejšia pomôcka, ako nestratiť pod tlakom vlastnú tvár, je vyvolávať si predstavu, že vaše dieťa je kamarátkine dieťa. Áno, viem, možno si budete chvíľu pripadať ako pološialené, ale verte, že sa na to dá veľmi pekne a jednoducho zvyknúť. Vaša reakcia bude určite ďaleko prijateľnejšia a prínosnejšia aj pre samotné dieťa. Veď dovolili by ste si nepríčetne kričať na kamarátkine dieťa? Akú intenzitu hlasu by ste zvolili, ak by niečo vyviedlo? Aké slová by ste použili? Hovorili by ste s ním o situácii jednoznačne objektívnejšie. Tak prečo by ste si to nemohli natrénovať aj so svojím dieťaťom? Nezaslúži si to viac?
Športuje a premýšľajte pri tom
To, že po pôrode vyzeráte ako buchta poliata vanilkovým pudingom nikomu na sebavedomí a pohode asi nepridá. Pustite sa do športovania aspoň 2x za týždeň alebo si choďte zabehať na vzduch. Niekomu pomôže drsný kickbox, inému zase pohodová joga. Nielen že si tým ukradnete chvíľku IBA PRE SEBA, zlepší sa vám postava, ale endorfíny sa vo vašom tele budú priam rozlievať. Nájdete pohodu, ktorú ste stratili ponocovaním a tým, že mnohé veci, ktoré ste do narodenia vašich detí považovali za samozrejmé, zrazu nefungujú. Budete ďaleko menej frustrované a možno si konečne začnete materstvo aj užívať.
Zavolajte kamarátke
Áno, aj keď ste v koncoch a potrebujete sa ukľudniť, zavolajte blízkym. Aj na to sú tu priatelia alebo rodina. Určite vás radi vypočujú a podporia. Neobťažujete ich tým a hlavne sa neuzatvárajte do svojich problémov samé. Stratiť kontakt s okolitým svetom je to najhoršie, čo môžete urobiť.
Verím, že vám tieto moje rady pomôžu rovnako ako mne pred pár rokmi. Mať mamu v pohode, veriť jej a dokázať predvídať jej reakcie, je totiž pre deti to najcennejšie, čo im môžete pre ich zdravý vývin dať.
PS: Ak potrebujete aktuálne zahnať svoje materské depresie, určite si pozrite toto video :