Hra s predmetmi z domácnosti môže podporiť rozvoj vášho dieťaťa

Či už ide o hračky alebo domáce predmety, hranie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou života každého dieťatka.
Či už ide o hračky alebo domáce predmety, hranie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou života každého dieťatka. / Foto: Bigstock

Jeden z výskumov upozorňuje na to, že ak sa dieťa môže v dostatočnej miere hrať s predmetmi, ktoré ho obklopujú, môže to významným spôsobom podporiť jeho vývoj.

 

K životu dieťaťa neodmysliteľne patria hračky, ktoré sú jeho dôležitým spoločníkom v jednotlivých fázach vývinu. V súčasnosti existuje obrovské množstvo hračiek, s ktorými sa  v jednotlivých fázach života môžu deti hrať. No v jednej štúdii bolo zistené, že podobným spôsobom ako hračky, môžu na dieťa vplývať aj rôzne predmety, ktoré sa bežne používajú v domácnosti. Takže, ak vášmu dieťaťu umožníte bezpečne sa hrať s domácimi predmetmi, ako sú napríklad drevené lyžice, kartónové krabice alebo plastové nádoby, môže to podporiť jeho vývoj rovnako ako hračky. 

 

Ako prebiehal výskum?

Na rozdiel od väčšiny výskumov, ktoré sa robili s deťmi, tento sa uskutočnil mimo laboratórneho prostredia bez vopred vybraných hračiek, ako to býva bežné. Namiesto toho vedci pozorovali 40 malých detí (dvadsať 13-mesačných, desať 18-mesačných a desať 23-mesačných) v ich domácom prostredí. Skupina vedcov zistila, že dojčatá vo veku 23 mesiacov a mladšie sa spontánne a rady hrajú s akýmkoľvek predmetom zo svojho domáceho prostredia. Deti venovali rovnakú pozornosť hračkám i bežným predmetom, pričom každému predmetu venovali približne 10 sekúnd. Deti v rámci výskumu najčastejšie zatvárali a otvárali dvere na  skrinke, vyprázdňovali rôzne zásuvky, hrali sa  sa s diaľkovým ovládačom a posúvali stoličky po podlahe. Hranie sa s prirodzenými predmetmi podľa vedcov predstavuje ideálny spôsob, pomocou ktorého sa deti zoznamujú s prostredím, ktoré ich obklopuje. Samozrejme, to neznamená, že musíte vymeniť všetky hračky za kartónové krabice. Naďalej využívajte aj hračky, ale nezabúdajte aj na už spomínanú možnosť.

 

Predmety z domácnosti uľahčujú učenie a rozvoj dieťaťa

Ako dokazuje spomínaná štúdia, nielen hračky, ale aj predmety určené pre domácnosť, môžu malým deťom uľahčiť učenie a rozvoj. Zistilo sa, že keď má dieťa k dispozícii na hranie rôzne predmety z domácnosti, zlepšuje to jeho kognitívny vývoj, zvedavosť, jemné a hrubé motorické zručnosti, podporuje to aj jeho emocionálnu pohodu a vnímanie reči a jazyka. Vedci zistili, že pri niektorých hračkách deti vydržia sotva 5 minút a už ich nezaujímajú. „Viac ich fascinovalo objavovať novinky a učiť sa nové veci vo svojom prirodzenom a bežnom prostredí tým spôsobom, že prechádzali od jedného predmetu k druhému a skúmali ho,“ upozorňuje Tamis-LeMonda, jeden z vedcov. „Deti sa rady hrajú so skutočnými vecami. Je to súčasť napodobňovania dospelých. Okrem toho sa najdlhšie hrajú s predmetmi, ktoré umožňujú veľkú flexibilitu v tom, ako sa používajú. Preto sa často radšej hrajú s krabicou ako s  hračkou, ktorá bola v krabici,“ hovorí psychológ Peter Grey. Rodičia sú často veľmi prekvapení, keď zistia, čo všetko dokáže zaujať ich deti. Niekedy sa hrajú s rezancami na stole, inokedy s pizzou alebo chlebovým cestom. Hrnce, panvice, plastové nádoby, varešky, naberačky a mnoho ďalších kuchynských predmetov sú často  pre deti tie najvzrušujúcejšie predmety. Sprístupnenie nasledujúcich predmetov vášmu dieťatku spolu s hračkami primeranými veku pomáhate podporovať jeho prirodzený inštinkt objavovať a hrať sa. Skúste mu dať k dispozícii tieto predmety:

 • hrnce a panvice,
 • rezance, cesto, cestoviny, ryžu,
 • papierové rolky,
 • kartónové krabice,
 • plastové nádoby,
 • vankúše,
 • klobúky, topánky, rukavice a iné oblečenie,
 • drevené lyžice,
 • hodvábne šatky alebo iná farebné látky.

 

Jednoduché činnosti, ktoré môže dieťa vykonávať s predmetmi z domácnosti

Dieťa môže:

 • vyvaľkať cesto pomocou valčeka na cesto,
 • vyrobiť guličky rôznych veľkostí tvarovaním cesta v dlaniach,
 • preosievať múku,
 • s prázdnou soľničkou vykonávať pohyby, akoby solilo a korenilo,
 • prelievať vodu z jedného pohárika do druhého bez toho, aby ju vylialo, 
 • hádzať drobné mince do pokladničky alebo do krabičky, do ktorej je vyrezaný otvor,
 • rozmiestňovať štipce na bielizeň po obvode škatule na topánky,
 • naberať naberačkou vodu z jednej misky do druhej a potom naberačkou vodu vylievať do umývadla, 
 • prekladať servítku, kuchynskú utierku alebo papierovú vreckovku najskôr na polovicu a potom na štvrtinu,
 • rozbaľovať guličky zabalené v papieri,
 • ukladať pokrievky na hrnce rôznych veľkostí a potom ich dávať dole,
 • obracať ponožky na opačnú stranu,
 • hádzať obálky do otvoru, ktorý vyrežete do vrchnáku krabice od topánok.

 

Nebezpečné predmety by sa nemali nachádzať v blízkosti dieťaťa

Pre vaše dieťa je každý predmet v domácnosti potencionálnym predmetom na hranie, a preto je dôležité, aby predmety, ktoré predstavujú bezpečnostné riziko, zostali mimo dosahu vášho dieťaťa. Výskum zdôrazňuje potrebu bezpečnosti, pretože dieťa zdvihne z podlahy cent, malý klinec alebo strčí malíček do dierky a hrozí nebezpečenstvo. Dieťa by nemalo mať v dosahu ostré predmety, ako sú kľúče, čistiace prostriedky či elektrické spotrebiče. Majte na pamäti, že v snahe napodobňovať dospelých, deti sa často pokúšajú stiahnuť horúce šálky kávy zo stola, sťahovať ťažké predmety z police na seba alebo prevracať nábytok. Dávajte tiež pozor najmä na nebezpečenstvo udusenia. Bábätká skúmajú svet vkladaním predmetov do úst. Nezabudnite, že ak vaše dieťa manipuluje s malými predmetmi, ako sú guľôčky alebo kocky LEGA, je potrebná zvýšená opatrnosť. Nechajte teda svojho drobca skúmať, no sledujte, ako to robí.

Či už ide o hračky alebo domáce predmety, hranie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou života každého dieťatka. Povzbudzujte svoje dieťa, aby bezpečne a nezávisle skúmalo svoje prostredie. Je to pre neho zásadný spôsob, ako sa dozvedieť  čo najviac o sebe a o svete, v ktorom žije.

Čítajte viac o téme: Hry pre deti, Výskum
Zdieľať na facebooku