Bea a Marek majú 4 deti. Obaja sú veľmi zaneprázdnení, pracujú v dvoch zamestnaniach, pretože štúdium detí a ďalšie výdavky spojené s bežným chodom domácnosti si to jednoducho vyžadujú. A hoci sú často dosť unavení a času majú naozaj málo, ich rodina je veľmi stabilná. Všetci držia spolu, navzájom si pomáhajú a stoja jeden pri druhom. Táto rodina dokázala jednu nádhernú vec. Aj napriek tomu, že sa stali súčasťou uponáhľanej doby, žijú v rodine spolu a nielen vedľa seba ako mnohé dnešné rodiny. I keď skĺbiť program dospievajúcich detí a zamestnaných rodičov sa javí ako pomerne zložitá záležitosť, pri dobrej vôli aj toto sa dá zvládnuť. Všetci v tejto rodine vedia, že najdôležitejší je čas, s ktorým treba narábať rozumne. Práve čas prežitý spolu, spoločnými aktivitami, je ten najlepší, ktorý môžete rodine poskytnúť. A nemusíte vymýšľať nič zložité, niekedy sa stačí zamerať na úplné maličkosti.
1. Spoločné večere
Počas dňa si deti aj rodičia plnia svoje povinnosti, ale pokým deti študujú v rodnom meste a nie sú na internáte, snažte sa všetci spolu večerať. Aj keď to nevyjde každý večer v týždni, pokúste sa o spoločnú večeru čo najčastejšie. Spoločné stolovanie je skvelou príležitosťou na konverzáciu, pri ktorej môžete prebrať, aký mali členovia rodiny deň, plánovať spoločné akcie. A dohodnite sa tiež na jednom veľmi prospešnom pravidle, a to takom, nech pri večeri nikto netelefonuje, neesemeskuje, nepozerá televízor a nemá na kolenách tablet. Večera je čas len pre vašu rodinu. Všetko ostatné počká.
2. Spoločné popoludnia
Sobotné alebo nedeľné popoludnie nie je nutné stráviť pozeraním na televíziu, hraním počítačových hier, upratovaním, varením a pečením. Vymyslite si spoločný program. Môžete vyraziť na výlet, na turistiku, na plaváreň, na návštevu k starým rodičom, do parku alebo len na prechádzku po meste. Dobré je vyberať si také aktivity, pri ktorých sa dá aj komunikovať. Členovia rodiny tak nielen športujú, hýbu sa, ale hlavne komunikujú. Spoločne zdieľanie zážitkov veľmi stmeľuje rodinu. Veľa rodín už vymenilo televíziu za spomínané aktivity a každý jeden z nich neľutuje, ba naopak. Sú šťastní, že sa odpútali od stereotypnej reality, ktorá celú rodinu okrádala o čas, často spôsobovala otupenosť, apatiu a lenivosť.
3. Spoločné návyky a rituály
Úžasné sú v rodine rituály. Celá rodina sa má na čo tešiť a jej členovia môžu niečo spoločne plánovať. Je dobré, keď si každý člen rodiny vymyslí nejakú aktivitu, ktorú má rád a všetci ostatní sa mu prispôsobia. Takto môže byť každý víkend venovaný niekomu inému z rodiny. Nezáleží na tom, či to bude návšteva športového podujatia, kina, hranie spoločenských hier, lyžovačka, opekanie pri ohni, spoločné večerné čítanie, dôležité je, aby ste sa takejto aktivite venovali všetci a pravidelne.
4. Spoločné prázdninové dobrodružstvá
Nielen pravidelný program dokáže jednotlivých členov vašej rodiny zas pekne spojiť dohromady. Prázdniny, sviatky a leto skúste venovať neobvyklým aktivitám, ktoré budú pre vaše deti nielen napínavé, ale predovšetkým nezabudnuteľné. Často si my dospelí myslíme, že naše deti budú najšťastnejšie na dovolenke v exotickej krajine. Toto však nemusí byť pravda. Deti síce majú rady more, ale niekedy je pre nich exotickejší stan ako luxusný hotel. Ony sa na svet dívajú inými očami. Potešia ich zábavné parky, ale nepohrdnú ani nočným pochodom, bojovou hrou v lese, pozorovaním nočnej oblohy. Niekedy tie najlacnejšie a najjednoduchšie veci sú pre deti najoriginálnejšie a dlho na ne spomínajú.
A viete, čo majú úplne najradšej? Veselých, hravých a optimisticky naladených rodičov, ktorí sú mysľou i srdcom pri nich, venujú im svoj čas a energiu. Vtedy sa deti cítia ako v raji.
Spomínané aktivity sú veľmi jednoduché a finančne nenáročné. Záleží len na nás dospelých, či dokážeme zmeniť naše stereotypy a či sa dokážeme pre nové možnosti nadchnúť. Ale myslím si, že pre súdržnosť rodiny a radosť všetkých jej členov sa to naozaj oplatí.