Ako zabaviť dieťa na letisku a v lietadle?

Keď cestujete s deťmi lietadlom, majte po ruke množstvo hier a hračiek, aby ste ich dokázali zaujať.
Keď cestujete s deťmi lietadlom, majte po ruke množstvo hier a hračiek, aby ste ich dokázali zaujať. / Foto: Bigstock

Chystáte sa cestovať letecky s malými deťmi? Pripravte sa aj na to, ako ich počas cesty zabaviť.

 

Letiská sú zvyčajne dobre vybavené a ponúkajú množstvo zážitkov aj deťom. Môžete využiť napríklad obrovské presklené okná, ktorými môžete spoločne pozorovať vzlietajúce a pristávajúce lietadlá. Na letiskách bývajú k dispozícii aj rôzne reštaurácie  často obohatené aj o detské kútiky. A tak neseďte a snažte sa na letisku dieťa unaviť. Využite čo najlepšie každú možnosť, ktorá mu poskytuje pohyb. Prechádzajte sa, hrajte na naháňačku, pochodujte po schodoch. Ideálne je, keď môžete letieť v noci, pretože je tu istá šanca, že sa dieťaťu podarí väčšinu letu prespať. Ak však letíte cez deň, pripravte sa radšej na všetky možné situácie. Zabaľte určite rezervné oblečenie, nezabudnite na obľúbeného plyšáka, pretože sa dieťa bude chcieť pri ňom upokojiť. Do príručnej batožiny si môžete tiež dať sušené ovocie, tyčinky, keksy, chrumky a ďalšie dobroty, s ktorými sa dieťa môže tiež zabaviť. Aby dieťaťu čas lepšie plynul, myslite aj na zábavu. Ak má vaše dieťa práve obdobie, v ktorom si rado modeluje, kúpte mu na cestu sadu malých téglikov plastelíny s najrôznejšími vykrajovačmi. Sklápací stolček poslúži ako pultík. Ak ho nechcete zašpiniť, zoberte si podložku alebo použite igelitové vrecko. Na palubu lietadla zoberte tiež obľúbené knihy, zošity, do ktorých si môže dieťa lepiť rôzne samolepky alebo využite rôzne omaľovánky. Môžete si zaobstarať aj maňušky a môžete si spolu s deťmi vymýšľať príbehy a rozprávať si ich. Niekedy deti zabavia aj detské časopisy, ktoré nezaberú veľa miesta v batožine a ponúkajú rôzne aktivity. Okrem čítania aj maľovanie alebo vystrihovanie. Vhodná môže byť aj ceruzka a blok na kreslenie. Skúste dieťa motivovať, aby nakreslilo priebeh cesty, kapitána, lietadlo či miesto, ktoré navštívite, keď vystúpite z lietadla.

 

V lietadle využite aj mobil alebo tablet

Väčšinou sa snažíme držať deti ďalej od najrôznejších displejov, keď sa ale cestuje, môžu vám a aj spolucestujúcim veľmi pomôcť. Ak máte tablet, pokojne do neho stiahnite obľúbené filmy a seriály, ktoré zaručene zafungujú, keď  sa dieťa začne veľmi nudiť a bude mať tendenciu vystrájať. Myslite ale aj na to, aby ste vzali slúchadlá, pretože rozprávky môžu ďalších cestujúcich vyrušovať. Deti nemusia na obrazovke len pasívne sledovať rozprávky a rôzne príbehy. Môžete využiť aj množstvo vzdelávacích a kreatívnych aplikácií. Predškolákov možno bude baviť aplikácia Mimpi Dreams, v ktorej sa so psíkom prechádzajú v najrôznejších prostrediach, môžu tiež riešiť hádanky a rôzne problémy a pomáhať zvieratkám. Ak má vaše dieťa rado zvieratá a prírodu, mohlo by oceniť aplikáciu Hravouka, kde s malou hnedou myškou objavuje rastliny a zvieratá v rôznych prostrediach. Možností však máte oveľa viac. Nájdite si niečo, čo vaše dieťa naozaj zaujme. Tiež si  môžete kúpiť audioknihy. Keď bude mať vaše dieťa na výber z viacerých možností, určite ho niečo zaujme.

 

Hlavolamy

Hlavolamy taktiež môžu zabaviť počas cesty celú rodinu. Stačí si vybrať niečo, čo máte radi. Či sa už jedná o osemsmerovky, krížovky, maľované krížovky či sudoku a jeho obmeny. Záleží len na vás, či sa rozhodnete pre klasickú papierovú verziu alebo si stiahnete aplikáciu do mobilu. Pokiaľ vás viac zaujímavú aplikácie, prehľadajte obchod pre aplikácie. Populárne sú hry ako napríklad 2048, ktorú môžete hrať aj v rozšírenej verzii 2048 Plus, 100 doors či Puzzlerama, ktorá v sebe ukrýva viac ako 8 rôznych hier na rôznych úrovniach, čiže spolu dokopy viac ako 3 500 levelov.

 

Obľúbené hračky

Ak cestujete s dojčaťom, veľmi pravdepodobne mu k spokojnosti bude stačiť vaša prítomnosť a jeho obľúbená plienka. Určite ho však poteší a zabaví aj nejaká z jeho obľúbených hračiek pre najmenších. Pre maličké dieťatko je vhodné vziať nejakú z interaktívnych hračiek alebo knižiek, ktoré majú mnoho vreciek a skrytých prekvapení na každej strane. Staršie sú však už plné energie, pri nich s jednou hračkou neuspejete. Kľúčom je upútať ich pozornosť viacerými hračkami, napríklad:

  • obľúbenými plyšovými zvieratkami,
  • logickými hračkami,
  • malými stavebnicami, ktoré nezaberú veľa miesta,
  • obľúbenými bábikami alebo autíčkami,
  • super voľbou je aj celkom nová hračka, o ktorej dieťa ešte nevie.

 

Využite aj jednoduché hry

Je dobré, ak máte v zálohe niekoľko nápadov na hry, ku ktorým žiadne hračky či iné predmety nepotrebujete. Môžete vyskúšať napríklad tieto hry:

 

Oblaky

Na základe tvaru oblakov v nich môžete hľadať skryté zvieratá či príšery.

 

Spoločný príbeh

Spoločný príbeh môžete rozprávať tak, že jeden člen rodiny povie začiatok príbehu, ostatní postupne pridávajú ďalšie vety.

 

Reťaz slov

Prvý hráč povie nejaké slovo. Napríklad strom. Ďalší hráč povie slovo, ktoré začína posledným písmenom predchádzajúceho slova. Napríklad minerálka. Ďalší povie slovo na a. 

 

Na koho myslím?

Jeden z rodiny myslí na jednu osobu známu celej rodine. Ostatní sa pýtajú jednoduchými otázkami, na ktoré sa dá odpovedať iba ÁNO alebo NIE. Napríklad: Je to žena? Žije v dedine? Pracuje v obchode?

 

Na čo myslím?

„Na čo myslím? Je to zviera? Zvieratko má hnedú srsť? Má perie?" Približne takéto otázky dáva rodič alebo dieťa. Na otázky sa smie odpovedať len slovami ÁNO alebo NIE. Ak odpoveď znie ÁNO, môže sa pýtajúci pýtať ďalej, v opačnom prípade pokračuje v otázkach ďalší hráč. Kto uhádne, pýta sa: „Na čo myslím?“ A v hre sa pokračuje ďalej.

Čítajte viac o téme: Hry pre deti
Zdieľať na facebooku