Bigstock
Rodičia to niekedy majú so svojimi deťmi v puberte dosť ťažké. Často sa zdúvajú, odvrávajú, nechcú komunikovať. Zatvárajú sa vo svojej izbe, neustále sedia pri počítači alebo pýtajú peniaze na rôzne stretnutia a zábavy. Najdôležitejšie sú pre nich značkové veci, najnovší model mobilu a ďalšie módne vychytávky. A pri rozhovoroch v partii a v škole sa často sťažujú na svojich rodičov. Tvrdia, že sú trápni, že nerozumejú im ani dobe, v ktorej žijú. Pretože som slovenčinárka, veľa názorov si prečítam v rôznych slohových prácach, zamysleniach alebo len tak z viet, ktoré majú vymyslieť na domácu úlohu. A tak som sa za posledné roky dozvedela aj to, čo najviac vadí puberťákom na ich rodičoch. A aké veci to sú?
1. Keď sa rodičia snažia byť nasilu vtipní alebo roztomilí.
Priam neznášajú, keď sa ich rodičia snažia zaujať svojským humorom. Ešte za horšie považujú to, keď sa snažia byť vtipní pred ich kamarátmi alebo na rodinných stretnutiach. Vo všeobecnosti nemajú radi už len to, keď sa pred rodinou spomínajú ich skutky a rôzne činy. Najhoršie zo všetkého je spomenúť ich nie najlepšie vysvedčenie alebo iné prehrešky. Ak sa chcete vyhnúť pohŕdavým dlhým pohľadom, tak to v určitom období života vášho puberťáka tieto veci neskúšajte. Vyhnete hádkam a zbytočným „vzburám“.
2. Keď hovoria svoj názor na hudbu.
Mnohí z nás zdieľajú názor, že súčasná hudba miestami hraničí s absurditou. A tie vulgarizmy! To ani nehovorím. Tým, že im túto hudbu budete zakazovať, nič nevyriešite. Budú ju počúvať tajne. Miesto a podmienky si vždy nájdu. Skúste ich len tak z ničoho nič pozvať na koncert podľa vášho výberu. Možno sa stane zázrak a kvalitnejšia hudba ich zaujme. Ak nie, nechajte ich z toho vyrásť a vytriezvieť. A možno nezaškodí občas (naozaj nie často) povedať svoj názor na nevhodné texty a zároveň ponúknuť kvalitnejšiu alternatívu. Skúste si púšťať v byte hudbu, ktorá by ich mohla motivovať. Oni sa síce budú tváriť, že ich to zaujíma, ale to je len zdanie. Ukladá sa to ich podvedomia a keď búrlivé roky puberty pominú, možno začnú počúvať práve vami vybranú hudbu. Dobrý nápad je aj to, keď dieťa sa učí hrať ha hudobný nástroj. Aj takýmto spôsobom sa má šancu zoznamovať s rôznymi hudobnými smermi a nemusí celú svoju pozornosť venovať len hip-hopu.
3. Keď sľubujú to, čo nemôžu splniť.
Veľmi dobré je mať s deťmi úprimný a citlivý vzťah, ktorý je potrebné budovať odmalička. Nemá význam tajiť pred deťmi zásadné informácie. Napríklad aj tie o peniazoch, príjmoch a výdavkoch rodiny. Vďaka takejto komunikácii sa vyhnete zbytočným klamstvám alebo sľubom. Nesľubujte to, čo nemôžete splniť, nedávajte puberťákom zbytočné nádeje. Radšej vysvetľujte. Rozprávajte sa často o tom, čo je a čo nie je potrebné pre život. Niekedy je to naozaj ťažké, lebo tlak rovesníckych skupín je čoraz silnejší, ale niekedy to funguje. Poznám deti, ktoré aj v puberte dokážu žiť podľa svojich hodnôt a presvedčení, idú si svojou možno alternatívnou cestou a sú šťastné. A na tejto ceste často nachádzajú lepších kamarátov, ako tí, ktorí predstavujú väčšinu a orientujú sa zvyčajne na konzum.
4. Keď používajú tínedžerský slang.
Aj keď sa vám slangové slová podaria dobre vysloviť, možno ich nepoužijete v správnej chvíli. Buďte sami sebou, využívajte svoje skúsenosti, vek a buďte jedineční. Takto sa skôr môžete stať vzorom pre svoje dieťa.
5. Keď sa snažia byť zaujímaví na sociálnych sieťach.
Puberťáci neradi komunikujú s rodičmi na Facebooku. Považujú to za trápne. A nemajú radi, keď rodičia komentujú ich statusy. Hanbia sa potom pred kamarátmi a spolužiakmi. Neplatí to na 100%, ale vo väčšine prípadov to deti cítia tak.
6. Radujte sa aj z maličkých prejavov.
Niekedy puberťáci nemajú chuť odpovedať dlhými vetami a niekedy nemajú chuť komunikovať vôbec. Možno sa vám zdajú strohí a odmeraní. A práve preto, keď majú chuť komunikovať, ba dokonca, keď prídu za vami po radu, vychutnajte si túto chvíľu, všetko nechajte tak a komunikujte. Vtedy vidia váš záujem o nich a aj keď to nepovedia, veľmi si to vážia.
I keď sa deti v puberte naozaj na prvý pohľad javia možno veľmi odmerané, keď príde na lámanie chleba, vždy dokážu oceniť rodičov, ktorí ich chápu, stoja pri nich a snažia sa im pomôcť, sú autentickí, nepretvarujú sa, sú čestní a svedomití. Dokonca aj tí najväčší beťári milujú svojich rodičov, len im to nevedia správnym spôsobom dať najavo. Urobte si čas v správnej chvíli a zaujímajte sa o to, čo ich naozaj zaujíma. Rodičia, ktorí len neprikazujú a nezakazujú, ale úprimne sa zaujímajú o svet puberťákov, majú výhodu v tom, že tieto deti menej hnevajú.
Viac o pôsobení na deti v puberte a o ich živote sa dočítate v článkoch: