Deň otcov

Aj oteckovia si zaslúžia poďakovanie za to, že sa o rodiny starajú. Tiež túžia po láske, uznaní a pochopení.
Aj oteckovia si zaslúžia poďakovanie za to, že sa o rodiny starajú. Tiež túžia po láske, uznaní a pochopení. / Foto: Bigstock

Tretia júnová nedeľa sa pomaly, ale iste, začína udomácňovať v našich mysliach ako sviatok venovaný všetkým otcom.

Tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington, už v roku 1910. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky sám musel vychovávať šesť detí.

Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď, ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku rástla a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov. Z USA prišiel potom tento sviatok aj do Európy.

Na Deň matiek sme si už v našich končinách zvykli. Pripomínajú nám ho výklady v obchodoch, kalendár aj médiá. Ako je to však s Dňom otcov? Nuž, pre niekoho je to sviatok známy, pre iného menej. Pravda je však taká, že tento sviatok sa v tretiu júnovú nedeľu oslavuje už niekoľko rokov aj na Slovensku.

Nikto nemôže poprieť skutočnosť, že atmosféru šťastnej rodiny dotvára aj otec. Otec ako symbol pevnosti a istoty, ktorý na svoje chlapské ramená ukladá všetky problémy a ťažkosti. Otec, ktorý dokáže poradiť a usmerniť. Šťastná rodina vidí v otcovi  osobnosť, ktorá nesie zodpovednosť a reprezentuje rodinu pred spoločnosťou a svetom.

Šťastné sú tie krajiny, ktoré majú čo najviac takých otcov, ktorí majú silu a odhodlanie budovať šťastné a harmonické rodiny a ktorí sú pre naše deti skutočným vzorom. Veď len tam, kde žijú členovia rodín vo vzájomnej harmónii so sebou i so svetom, je šťastná celá krajina.

 

A tak sa práve na Deň otcov motivujme naše deti, aby poďakovali otcom za všetky opravené spotrebiče, vymenené poistky, za vozenie autom, za bláznenie sa s nimi, za pomoc pri domácich úlohách, za pusu na čielko pred spaním, za to, že ich učia rôzne zaujímavé veci, za nekonečnú trpezlivosť pri odpovedaní na zvedavé otázky. Ale hlavne by mali otcom poďakovať za lásku, starostlivosť, trpezlivosť, humor, oporu a mužský pohľad na veci. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Jeden otec lepší než sto učiteľov.“

Čo môže otcov potešiť?

Ak sú už deti dospelé, môžu svojich otcov potešiť aj hmotným darčekom. Naši otcovia by si možno zaslúžili aj pekný darček typický pre muža (zaujímavý časopis, súprava pier, encyklopédia, veľká čokoláda, nejaké potreby na šport, voda po holení, prípadne let balónom, permanentka na šport, pobyt v kúpeľoch a podobne), to je už závisí od výberu každého dospievajúceho alebo dospelého dieťaťa. Ale postačí aj objatie a poďakovanie za celoročnú námahu. A menšie deti môžu zarecitovať básničku, nakresliť obrázok a ocka hlavne poriadne vyobjímať. Najideálnejším zavŕšením Dňa otcov je rodinná oslava alebo inak spoločne strávený čas. Môže to byť spoločná prechádzka v prírode, opekačka na chate, výlet na hrad a obed v miestnej reštaurácii, jazda na koníkoch či rybačka, kde si svoju šikovnosť vyskúšajú všetci členovia rodiny.

Otcovia musia cítiť, že majú svoje významné miesto v rodine. Nie je dobré, keď majú pocit, že rodina potrebuje len peniaze, ktoré zarobia. Otcovia tiež túžia po láske, uznaní a pochopení. V zhone a v pracovnej zaneprázdnenosti možno na to občas zabúdame. Keď sa vyskytne možnosť prejaviť vďaku a úctu, mali by sme to využiť. Veď krása života spočíva predovšetkým v týchto malých rodinných zastaveniach a oslavách.

 

Viac o význame otca pri výchove a chlapcov a dievčat si môžete prečítať v článkoch:

Akú rolu zohrávajú otcovia v živote dcér

Čo by mali určiť otcovia synov

Zdieľať na facebooku