10 mýtov o bábätkách

10 mýtov o bábätkách

 

Vedci hovoria, že pozerať sa na svet novorodencov dospeláckymi očami sa neoplatí. Detské zmysly totiž fungujú prekvapivým spôsobom a duše bábätiek majú mnoho zákutí, ktoré vedci až v súčasnosti postupne odhaľujú.

 

MÝTUS č. 1

Plač  je najlepšie ignorovať. Deti si ním posilňujú pľúca.

PRAVDA: Podľa moderných poznatkov pediatrov a psychológov je plač vždy signálom, že dieťaťu niečo chýba. Mýtus o posilňovaní pľúc je len výmysel. Výskumy ukazujú, že existuje súvislosť medzi tým, ako rodičia pristupujú k plaču dieťaťa v útlom veku  a  neskorším sklonom k psychickým problémom dieťaťa. Bábätká s naplnenou potrebou ľudského kontaktu v prvých týždňoch života  po treťom mesiaci života plačú menej než tie deti, ktorých plač si rodičia veľmi nevšímali.

 

MÝTUS č. 2

Novorodenci majú na hlave  mäkké miesto. Dotýkať sa ho je nebezpečné.

PRAVDA: Pri opatrnej manipulácii s bábätkom žiadnetaké nebezpečenstvo nehrozí. Mäkké miesta alebo tiež fontanely sú väzivové spojenia na hlavičke novorodenca. Aj keď pokožka v tomto mieste pulzuje, mozog dieťaťa sa priamo pod ňou nenachádza.

 

MÝTUS č. 3

Deti sa rodia vždy bez zubov

PRAVDA: Výnimočne sa môže stať, že sa dieťa narodí s jedným alebo viacerými zubami. Podľa údajov v odbornej detskej literatúre  sa vyskytuje jeden prípad tzv. neonatálnych zubov na 2000 až 3000 pôrodov. Prerezávanie zubov ešte pred narodením je často sprevádzané s komplikáciami. Neonatálne zuby v ďasnách často zle držia, a tak ich musia novorodencom vytrhnúť.

 

MÝTUS č. 4

Všetky novorodeniatka majú modré oči

PRAVDA: Väčšina belošských detí má po narodení modré oči, ale stávajú sa aj výnimky. Isté je aj to, že len minimu detí zostane počas života taká istá farba očí ako pri narodení. K najvýraznejším zmenám vo farbe očí nastáva medzi šiestym až deviatym mesiacom po narodení, keď dúhovka začína zadržovať viac pigmentu, a tak oči začínajú tmavnúť. Po deviatom mesiaci by sa mal farba očí ustáliť, ale v niektorých prípadoch sa môže meniť aj po troch rokoch. Tiež sa môže stať, že každé oko pigmentuje ináč. A tak v istom období môžu mať oči odlišnú farbu, ale takmer vždy je to len dočasný jav.

 

MÝTUS č. 5

Predčasne narodené deti rastú rýchlejšie.

PRAVDA: Občas sa stane, že nedonosené alebo malébábätko predbehne svojich rovnako starých vrstovníkov, zďaleka to však nemusí byť pravidlo. Tráviaci trakt nedonosených detí nebýva ešte celkom zrelý, a tak zvierač medzi žalúdkom a hltanom ešte správne neplní svoju funkciu, a preto je niekedy zložité zaistiť, aby nedonosený novorodenec rýchle rástol. Ak je však kŕmený  často a po malých dávkach, začne časom rýchlo priberať a jeho zdravotný stav i hmotnosť sa upravia.

 

MÝTUS č. 6

Novorodenci majú rovnako dobrý zrak ako dospelí ľudia.

PRAVDA: Novorodenec dokáže  dobre zaostriť zrak na vzdialenosť 15 až 30 centimetrov. Keď však  pozerá do diaľky , vidí svet len ako rozmazanú škvrnu. Pre dieťa je tento stav výhodný, o široké okolie sa zatiaľ nepotrebuje zaujímať. Mohlo by ho to zbytočne rozrušovať. Od samého začiatku však dokáže nadviazať kontakt s matkou. Od ostatných ľudí  ju dokáže spoľahlivo rozoznať už v dvoch týždňoch. Keď má dieťa jeden rok, jeho zrak začína mať kvalitu dospelého človeka.

 

MÝTUS č. 7

Novorodenec nemá takmer žiadnu silu.

PRAVDA: Aj keď sú novorodenci telesne slabí, od prvého dňa majú mimoriadne silný úchopový reflex. Dokážu chytiť ukazovák dospelého tak silne, že môžu dokonca chvíľu visieť vo vzduchu. Najsilenejšia je táto schopnosť po narodení. Ako dieťa rastie, začína tento reflex slabnúť. Najčastejšie vydrží prvé dva mesiace života.

 

MÝTUS č. 8

Vône a pachy deti neodlišujú.

PRAVDA: Presne stanoviť, do akej miery sú novorodenci vnímaví na pachy, je dosť náročné. Na základe vedeckých testov však bolo zistené, že dokážu reagovať na také látky, ako je aníz a kyselina octová. Okrem reakcií na  prenikavé  pachy, je novorodenec na druhý deň od pôrodu schopný vnímať pach matkinho tela. Na základe tohto sa usudzuje, že práve čuch je zo všetkých zmyslov na začiatku života najviac rozvinutý.

 

MÝTUS č. 9

Každý novorodenec väčšinu dňa prespí.

PRAVDA: Pravda je taká, že spánková potreba bábätiek je veľmi individuálna. Prieskum medzi 75 novorodencami ukázal, že medzi ich potrebou spánku existuje veľa  rozdielov. Niektorí spali 23 hodín, iní len 10 hodín. Priemerne to vyšlo približne na 16 hodín. Mesačné dieťa spí priemerne 14, 8 hodín.  Postupne sa táto doba stále skracuje. Na konci prvého roka života dieťa prespí približne 13 hodín.

 

MÝTUS č. 10

Novorodenci perfektne plávajú.

PRAVDA: V zásade platí, že deti sa rodia so schopnosťou plávať. Ale nesmú vo vode prepadnúť panike. V takom prípade sa začnú potápať a vdychujú vodu. Ak ich do vody dávame opatrne a bruchom dole, začnú vykonávať reflexné plávajúce pohyby a držia sa nad hladinou.

S bábätkom môžete začať „plávať“ hneď po zahojení pupka. V tomto období však určite v domácom prostredí a pod dohľadom odborne preškolenej inštruktorky. Tá rodičom ukáže, čo s bábätkom robiť vo vode a poradí im aj v ďalších oblastiach spojených s vývojom dieťaťa. Do klubu, ktorý túto aktivitu ponúka, je možné, ak má na to vhodné zázemie, začať chodiť od ukončeného druhého mesiaca dieťaťa.

Výraz „plávanie“ dojčiat je síce známy, ale zavádzajúci. Vždy ho nájdete v úvodzovkách. Dieťa nepláva, ale za určitých podmienok a s pomocou dospelej osoby sa vo vode vznáša. Určite teda nečakajte, že dieťa doma vložíte do vody a ono začne pádlovať ručičkami a nožičkami, teda skutočne plávať.

  


ZDROJ: 21. století/ únor 2015 // Foto: Bigstock

 

Zdieľať na facebooku