Týchto 10 vecí robia šťastné páry. Patríte k nim?

Kvalitné partnerské vzťahy majú podľa psychológov spoločné viaceré znaky.
Kvalitné partnerské vzťahy majú podľa psychológov spoločné viaceré znaky. / Foto: Pexels

Všetci prichádzame na svet s vrodenou potrebou blízkosti, stálosti, bezpečia a intimity. Každý človek má určité priania aj v oblasti vzťahov. Každý by chcel zažiť ten najkrajší a najlepší vzťah. Existuje viacero signálov, ktoré prezrádzajú, že žijete v kvalitnom vzťahu.

 

Väčšina ľudí verí, že človek dokáže nájsť svoju spriaznenú dušu. Viera v spriaznenú dušu vôbec nezávisí od toho, či ide o muža alebo o ženu. Obidve pohlavia sú rovnako priťahované myšlienkou, že nájdu svoju druhú polovicu duše, s ktorou chcú žiť. Na svete žije veľký počet ľudí a niekedy sa nám zdá, že stretnúť osudovú lásku je nemožné. Ale nemusí to byť vždy pravda. Vesmír to totiž občas dokáže zariadiť tak, že to naozaj funguje. Ak chcete zistiť, ako veľmi sa k sebe s partnerom (partnerkou) hodíte, prečítajte si zistenia psychológov, ktorí na základe svojich skúseností vedia predpokladať, či sa jedná o šťastný a stabilný vzťah. Čo môžete pozorovať v dobre fungujúcich vzťahoch?

 

1. Vzájomne rešpektujú svoj osobný priestor

Skutočnosť, že ste sa začali stretávať alebo dokonca žiť s inou osobou, neznamená, že sa máte vzdať svojho života a zrušiť hranice svojho osobného priestoru. Ak nie ste schopní navzájom rešpektovať ani také veci, ako sú právo na súkromie a osobný priestor, tak potom žijete v toxickom vzťahu, ktorý väčšinou dlho nevydrží. Toxický vzťah sa dá odhaliť aj na zákalde týchto ďalších  manipulatívnych techník:

 

  • Partner (partnerka) navodzuje u vás pocity viny a zároveň sa dovoláva vašej lásky, morálky, zodpovednosti.
  • Prenáša na vás svoju zodpovednosť a z tej svojej sa snaží vykrútiť.
  • Mení svoje názory, správanie a city podľa situácie tak, aby z toho mal(a) čo najväčší prospech.
  • Spôsobuje nezhody, podnecuje podozrievavosť, žiarlivosť a nedôveru tak, aby mal(a) situáciu pod kontrolou.
  • Sám(sama) seba stavia do pozície obete, aby ho(ju) ostatní ľutovali a prispôsobili sa jeho(jej) potrebám.
  • Prekrúca vaše výroky tak, aby vás okolie videlo v horšom svetle a jeho(ju) v tom lepšom.
  • Používa lichôtky, darčeky a drobné pozornosti, aby si vás zaviazal(a), potom nečakane požaduje odplácanie láskavosti.
  • Prinúti vás robiť veci, ktoré by ste z vlastnej vôle nerobili.
     

2. Spoločne sa cítia šťastní a v bezpečí

Váš vzťah by pre vás mal byť bezpečným útočiskom. Mal by vám pomáhať liečiť si rany na duši, uvoľniť sa, zbaviť sa napätia a stresu. Správne fungujúci vzťah by vašu myseľ nemal napĺňať obavami a neistotou. Takéto negatívne emócie nemá vzťah vyvolávať ani podporovať. Ak teda vo vašom vzťahu chýba pocit bezpečia pokoja a istoty, je to jeden z ďalších varovných signálov, že v ňom nie je všetko v poriadku.
 

3. Vedia sa spolu zabaviť a cítia radosť

Trvalým zdrojom radosti je láska. Schopnosť rozvinúť ju v sebe prináša človeku pocit vnútornej radosti. Ak človek cíti radosť v sebe, vie ju dať aj tomu druhému. Ak sa za celý deň vo vašom spoločnom živote nenájde miesto a čas pre srandu, smeich alebo zábavu, nie je váš vzťah príliš zdravý. Nikdy by ste nemali zabudnúť určiť si čas nielen pre prácu a domácnosť, ale aj na zábavu. Ak sa vo vašom vzťahu nenájde miesto na zábavu a relaxáciu, je dosť pravdepodobné, že si nie ste vzájomne moc blízki. Vedieť sa spolu smiať, mať spoločný zmysel pre humor, je pre vzťah jedným z najväčších darov. A okrem toho smiech je aj veľmi liečivý. Môžete sa takto vzájomne udržiavať aj v zdraví a zvyšovať si imunitu. Smiech zlepšuje náladu, zvyšuje sekréciu endorfínov, tzv. hormónov šťastia sérotonínu a noradrenalínu, ktoré regulujú psychický stav. Zistilo sa tiež, že vysoká hladina endorfínov v mozgu pozitívne pôsobí napríklad pri chorobách pečene, vredových chorobách, bolestiach hrdla, chrbta, zmierňuje astmu, posilňuje dýchacie cesty, krvný obeh i srdce. Smiech je protilátka proti zlej nálade, depresii a ťažkostiam s pamäťou. Dokáže vzbudiť pozornosť, zlepšuje schopnosti pamätať si a odstraňuje napätie, ktoré by inak sťažovalo učenie. Smiech oslabuje trému, uvoľňuje a rozvíja schopnosti.
 

4. Spoločne nakupujú a vedia jeden druhému vybrať darčeky

Spoločné nakupovanie by malo byť pre vás radosťou. A to aj v prípade, keď ide o veci do spoločnej domácnosti alebo si navzájom kupujete darčeky. Nemalo by vám liezť na nervy, že musíte ísť spoločne zaobstarať týždenné nákup, a to aj keď všeobecne neradi nakupujete. Svojho partnera by ste mali poznať natoľko, aby ste mu dokázali vybrať vhodný darček.
 

5. Sú úprimní

Najhoršie je, keď si dvaja vo vzťahu navzájom klamú alebo niečo predstierajú. Skôr či neskôr ich to začne unavovať. A tak mnohí partneri preferujú radšej úprimnosť i keď sa môže stať, že niekedy zabolí. Predstavte si, ako sa asi musia cítiť ľudia, ktorí svojho partnera podvádzajú alebo mu niečo dôležité zatajujú. Ak je tých klamstiev príliš veľa, môžu sa do nich tak zamotať, že si už časom ani nepamätajú, čo povedali. Títo ľudia nechápu, že vzťah nie je o tom, koľko razy za deň povedia milujem ťa, ale o tom, ako úprimne a vážne to myslia. Sú však aj takí ľudia, ktorí pre úprimnosť obetujú všetko a sú radšej nenávidení za to, akí sú a v čo veria, než aby pôsobili ako falošní ľudia, ktorí klamú a podvádzajú. Dobrý pocit, ktorý majú sami zo seba je pre nich oveľa dôležitejší ako čokoľvek iné. Vyspelosť partnerov sa prejavuje aj tak, že ich súkromný a verejný život sa nelíši. Správajú sa rovnako, keď sú doma aj na verejnosti. Úprimnosť by mala existovať aj vtedy, keď ju nevidíme. Správame sa rovnako, keď partnera máme pri sebe, ale aj keď sme od neho vzdialení. Keď sa takto správame neustále, sme čitateľnejší a partner/partnerka nám lepšie rozumie. Sme tak ušetrení mnohých pochybností, nereálnych domnienok a zbytočných trápení. Nemusíme ustavične premýšľať nad tým, ako to partner/partnerka s nami vlastne myslí.
 

5. Vedia spolu mlčať

Aby ste boli šťastní, nemusíte vždy robiť niečo zaujímavé a vzrušujúce. Aby ste mali potešenie zo spoločnosti toho druhého, nemusíte nutne utrácať hŕbu peňazí za dovolenky, koncerty, diskotéky a reštaurácie. Mali by ste mať potešenie z trávenie času v blízkosti toho druhého aj keď ste napríklad len doma.
 

6. Vzájomne podporujú svoje sny a túžby

Vzťah by sa nikdy nemal stať prekážkou na ceste za vašimi snami a cieľmi. Ak máte pocit, že váš romantický vzťah vás vedie k tomu, aby ste sa vzdali všetkého, čo je vám blízke a po čom tak veľmi túžite, potom skôr či neskôr budete nespokojní. Naozajstný vzťah nemá k ničomu podobnému nikdy viesť a nemá sa to od nikoho vyžadovať. Naopak, partneri majú jeden druhého podporiť a dodávať si odvahu k napĺňaniu svojich snov. A podpora by mala byť vzájomná. Naopak, je nepríjemné, keď partneri začnú jeden druhého obmedzovať, obviňovať, ignorovať. Keď sa prestanú zaujímať o to, čo druhému vadí, čo ho teší, o čom sníva, ako mu môžu pomôcť. V takejto situácii sa dvaja spoluhráči menia na protihráčov. Často zostávajú stáť na jednom mieste, pretože sa obaja vysilujú bojom proti sebe, a tak nemajú energiu na pozitívne veci. Takíto partneri zabúdajú, že vo vzťahu neexistuje len jeden víťaz a jeden porazený, ale vždy iba buď dvaja víťazi, alebo dvaja porazení. Niekedy partner dokonca závidí tomu druhému alebo ho zámerne brzdí v jeho rozvoji. Ak partnerovo úsilie smeruje k tomu, aby ste niečo nerobili, tak to nie je správne. Veď partner chce človeku vždy len to najlepšie. Srdce dobre vie, že tí, ktorí vám hovoria, že to nedokážete, bývajú často tí, ktorí zároveň cítia, že to dokážete, len vám to neprajú. Každý z partnerov má svoj vlastný názor. Dôležité je pamätať si, že názory partnera nie sú dobré alebo zlé, ale sú jednoducho jeho. Názor každého  človeka sa formuje jednak na základe prostredia, v ktorom vyrástol a tiež skúseností, ktoré prežil. Človek má tendenciu považovať za správny iba svoj názor, pretože si myslí, že má zmysel a vidí v ňom logiku. Pre efektívnu komunikáciu je však dôležité vnímať ako opodstatnené aj názory druhého a pokúsiť sa pochopiť logiku, ktorú v nich vidí ten druhý.
 

7. Vedia spolu komunikovať

Komunikácia je základom všetkého a aj každého vzťahu. Je preto dôležité rozprávať o svojich potrebách, pocitoch a problémoch, aby ste ich následne mohli spoločne prekonať. Ak si prajete, aby váš vzťah trval čo najdlhšie, musíte sa naučiť spolu komunikovať. Nikdy sa vám nič nepodarí, ak nebudete vedieť, ako dávať pred tým druhým najavo svoje city a potreby. Komunikácia robí vzťah kvalitným. Ak si večer po príchode z práce nemáte čo povedať, nebude to najlepšia vizitka vášho vzťahu. I keď sa vám zdá, že ste už všetky témy vyčerpali, že všetko o ňom viete, snažte sa hľadať stále nové a nové témy. Čím intenzívnejšiu a otvorenejšiu komunikáciu budete udržiavať, tým aktívnejší bude váš vzťah a nuda nebude mať šancu doň zasiahnuť. Tam, kde neexistuje kvalitná komunikácia, pár v podstate prestáva existovať. Kvalitná komunikácia znamená úprimnú komunikáciu. Nestačí sa rozprávať o bežných činnostiach, ktoré robíme počas dňa. Dvojica vo vzťahu sa potrebuje rozprávať o svojich pocitoch, túžbach, problémoch a radostiach. Dnes sme však často svedkami situácie, keď dvaja ľudia síce sedia spolu pri jednom stole, ale každý hľadí do svojho mobilu. Tadiaľ cesta nevedie.
 

8. Dôverujú si navzájom

Dôvera podporuje ovzdušie slobody. Ani jeden z partnerov sa neobáva kritiky, odsúdenia alebo nátlaku zo strany druhého. Nikto z nich sa nebojí prejaviť svoje najhlbšie myšlienky a city, lebo vie, že budú prijaté bez odsúdenia. Dôvera sa získava postupne. Oddanosť a úcta sú základom dôvery. Kroky, ktoré vedú od nedôvery k dôvere nesmú byť unáhlené, ale postupné. Na to, aby sa vám podarilo vytvoriť vzťah, v ktorom nechýba dôvera, treba dostatok času, úsilia i vytrvalosti. Ak sa vzájomná dôvera už niekedy dôsledkom klamstiev vytratila alebo sa vytráca, budete potrebovať trpezlivosti a námahy ešte viac.
 

9. Spoločný čas vedia prežívať kvalitne

Vďaka spoločným záujmom uvidíte svojho partnera v novom svetle, zažijete veľa zábavy a oživí sa i vaša konverzácia. Bezkonkurenčný je napríklad šport. Vďaka nemu sa budete cítiť zdravo a spokojne. Tieto dva elementy vás budú motivovať k fyzickému výkonu i po ťažkom a dlhom dni v práci. Úžasná je tiež turistika. Spojenie pohybu v prírode spojené s rozhovorom je skutočným balzamom na dušu. Alebo vyskúšajte spoločné študovanie nového jazyka alebo začnite navštevovať tanečný kurz. Pre tých starších je tu možnosť navštevovať prednášky na univerzite tretieho veku na tému, ktorá vás oboch zaujíma. Alebo sa obaja môžete stať dobrovoľníkmi v organizácií, ktorú považujete za dôležitú. Najdôležitejšie je, že budete spolu. Plánujte si spoločné chvíle a zábavu s vaším partnerom (partnerkou). Váš vzťah to veľmi obohatí.
 

10. Cítia, že sa spolu stávajú lepšími ľuďmi

Muž alebo žena, ktorú si dnes beriete, nebude tá istá osoba o rok, či dokonca o päť alebo desať rokov. Najšťastnejšie páry sú tie, ktoré túžia po vlastnom osobnom raste a tiež raste spoločného vzťahu. Šťastné páry si veľmi dobre uvedomujú, že ich spoločný život je okrem iného aj priestorom, v ktorom sa môžu stávať lepšími ľuďmi, že môžu pracovať na svojom rozvoji a napĺňať svoje plány. Keď sa v tomto procese navzájom podporujú, tak dokážu byť šťastní spolu celý život. Veď nie nadarmo sa hovorí, že na túto zem prichádzame preto, aby sme napĺňali plán svojej duše, svoje sny, ciele a stávali sa lepšími ľuďmi. Dobrý vzťah nám v tomto veľmi pomáha.

 


ZDROJE:
T. Edmuller: Veľká kniha manipulatívních technik
J.D.Pamplona Roger: Vychutnaj život
Nancy van Peltová: Umenie komunikovať bez zábran
Ch. Gary: To keby sme vedeli pred svadbou!
Nicky Lee, Sila Lee: Kniha o manželstve
Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo
Zdieľať na facebooku