Pri výchove detí nezabúdajte na svoj manželský život

Odborníci  upozorňujú na to, že rodičia by si mali vedieť vyhradiť určitý čas len sami pre seba. Pomáha to budovať kvalitné a pevné vzťahy.
Odborníci upozorňujú na to, že rodičia by si mali vedieť vyhradiť určitý čas len sami pre seba. Pomáha to budovať kvalitné a pevné vzťahy. / Foto: Usplash

Keď sa narodia deti, život rodičov sa začne zameriavať hlavne na ne. Odborníci však upozorňujú na to, že rodičia by si mali vedieť vyhradiť určitý čas len sami pre seba. Pomáha to budovať kvalitné a pevné vzťahy.  

 

Rodičia sa snažia o to, aby boli deti zdravé, mali kvalitné jedlo, chodili do dobrých škôl, aby sa im darilo, mali kamarátov a vyrástli z nich životaschopní mladí ľudia. Popri tom všetkom samotní rodičia si musia plniť svoje vlastné povinnosti. Musia chodiť do práce, riešia otázky súvisiace s bývaním, musia pomáhať vlastným rodičom a občas si chcú napríklad aj zašportovať alebo sa stretnúť s kamarátmi.

Hlavne vtedy, keď je dieťa maličké, pozornosť a láska smeruje hlavne k tomuto stvoreniu. Táto eufória trvá niekoľko dní a predovšetkým ženy často zabúdajú na realitu. Neraz zostanú zaskočené, ak sa ich niekto opýta, ako sa má manžel. Ten zvyčajne musí ísť na istý čas do úzadia. Niet divu, že sa potom muži cítia dieťatkom ohrození a zanedbávaní. V mnohých vzťahoch práve kvôli týmto pocitom manžela dochádza ku hádkam. John a Linda Friel vo svojej knihe 7 najväčších rodičovských omylov píšu aj o tom, že ak rodičia venujú celý čas len výchove detí a podriaďujú im celý chod domácnosti, sa veľmi často po odchode detí z domu rozvádzajú. A ak sa nerozvedú, majú snahu vo veľkej miere zasahovať do života svojich dospelých detí.

 

Unavení, smutní alebo frustrovaní rodičia nedokážu byť deťom príliš dobrým vzorom. I keď je to niekedy naozaj veľmi náročné, lebo povinností je stále viac a viac, je potrebné sa na chvíľku zastaviť a zamyslieť sa nad tým, čo môžete urobiť pre svoj manželský život. Kde začať?

 

1 | Každý deň si venujte aspoň pár minút len sebe a rozprávajte sa

V súčasnosti otcovia pracujú až do večera. Ale ak je to len trochu možné, po príchode domov, keď už deti spia, využite tento čas na spoločný rozhovor. Ten čas získate tým, že napríklad na hodinu vypnete televízor, mobil a počítač. Možno máte pocit, že sa nemáte, o čom rozprávať. To je len zdanie. Rozprávajte sa o všetkom, čo ste počas dňa robili, zažili, čo ste pri tom cítili. Rozprávajte sa aj o maličkostiach. Hlavne žene, ktorá je doma s dieťaťom, tieto rozhovory prídu vhod, lebo nie všetky majú kamarátky, s ktorými sa môžu porozprávať. Snažte sa byť k sebe úprimní, otvorení, empatickí a aktívne sa navzájom počúvajte. Jeden z najväčších úspechov v komunikácii je ten, keď dokážeme osobu počúvať nielen ušami, ale aj srdcom. Lenže na to, aby sme dokázali iných počúvať, je potrebná aj pokora. S pokorou totiž rastie aj schopnosť počúvať iných. Ak je v človeku viac pýchy ako pokory, tak sa nedokáže dobre sústrediť na iného človeka, lebo má neustále pocit, že len jeho život je ten najdôležitejší. Nie je to vždy ľahké počúvať, zvlášť keď sme zaujatí desiatimi inými vecami, ktoré by sme mali robiť alebo jednoducho človek nie je zaujatý tým, čo mu druhá osoba hovorí. Sústredené počúvanie nespočíva v tom, aby sme dávali pozor, kedy sa ten druhý odmlčí a aby sme v tej chvíli začali rozprávať my. Dobré je na chvíľu mlčať a dať šancu rozprávať tomu druhému. Budete prekvapení, koľko sa toho dozviete. Počúvanie môže poskytnúť puto intimity, ktorá prehlbuje vaše spojenie.

 

2 | Vyhraďte si čas pre seba

Keď máte rozdielne koníčky, nájdite niečo, čo baví vás oboch a robte to spoločne. Môže to byť bicyklovanie, prechádzky, plávanie, hranie tenisu alebo choďte na tanečný kurz. Často sa smejte, sústreďujte sa na pozitívne veci. Spoločné chvíle budú neustále upevňovať váš vzťah a prežijete spolu aj veľa humorných situácií.

 

3 | Doprajte si pár dní osamote

Poproste starých rodičov, využite služby opatrovateliek alebo sa dohodnite s iným párom, že si vzájomne pomôžete pri strážením detí. Kríza nastáva obvykle vtedy, keď sa s partnerom odcudzíte. Jednou z možností je preto dohodnúť sa na tom, že si vyhradíte viac času, ktorý budete tráviť len vy dvaja osamote. John a Linda Friel odporúčajú, aby ste aspoň raz do týždňa mali jeden večer len sami pre seba a vnímali to ako rande. Začnite spolu opäť chodiť von alebo prežite spolu pokojný romantický večer doma. Vyberte sa na nejaké nové miesto a hľadajte možnosti, ako váš vzťah ustavične oživovať. Formujte medzi sebou city tak, aby ste sa cítili ako na začiatku vzťahu.

 

4 | Venujte sa veciam, na ktoré sa tešíte a robia vám radosť

Väčšina z vás má určite množstvo vecí, ktoré by sme radi robili vo svojom voľnom čase, pri ktorých vieme najlepšie relaxovať. Mnoho rodičov si však na tieto veci často ani len nespomenie, lebo sú zavalení prácou a povinnosťami. Nezabúdajte na to, čo vám robí radosť! Zaraďte si to vopred do aktivít naplánovaných na daný týždeň, aby sa nestalo, že sa k danej veci nedostanete a budete len v začarovanom kruhu povinností. Tiež si tých aktivít nezaraďte naraz priveľa, aby ste ich dokázali skutočne zrealizovať. Ak je to len trochu možné, aspoň raz do týždňa si naplánujte čas tak, že budete mať aspoň dve hodiny na to, čo vám dodáva radosť a novú energiu. Tieto aktivity nemusíte robiť spolu. Môžete ich realizovať samostatne alebo s kamarátmi. Dôležité je, aby to bolo niečo, s čím sa spája váš život, čo robíte od detstva, čo milujete. Tento čas si navzájom doprajte. Uvidíte, že ak si túto radosť doprajete, budete sa potom viac tešiť aj na svoje spoločné chvíle.

 

5 | Raz za rok choďte na predĺžený víkend bez detí

Ideálna by bola dovolenka raz za rok bez detí, ale držme sa v realite. Aj predĺžený víkend je úžasná vec. Vidieť každý deň len kanceláriu v práci a kuchyňu, poprípade obývačku doma vie byť frustrujúce. Ako sa hovorí, občas je potrebné zmeniť vzduch. Niekedy stačí pár dní mimo domu bez detí a neberiete nový dych. V súčasnosti je v ponuke obrovské množstvo aj lacnejších víkendových pobytov, vyberte si nejaký a vychutnajte si ho bez výčitiek svedomia. Vaše deti tri dni vydržia aj so starými rodičmi alebo s niekým z rodiny. Keď raz vaše deti vyrastú a budete mať v rodine mladých manželov, ktorým bude potrebné pomôcť s deťmi, môžete im túto službičku vrátiť. Je to všetko len o dohode a komunikácii.

 

6 | Nezabúdajte si stále plánovať svoju budúcnosť

Je potrebné si uvedomiť, že vaše deti odrastú a jedného dňa odídu z domu. Zostanete vtedy už len vy a váš partner/partnerka. Skúste sa preto zamyslieť nad tým, ako by váš život mohol v budúcnosti vyzerať. Čo by ste chceli robiť, kam vycestovať, akej záľube sa venovať. Pre ľudskú psychiku je prospešné, keď má vízie, ciele a plány. A to platí pre rodičov rovnako ako pre ktorúkoľvek inú skupinu ľudí.

 

Spôsobov a možností, akými sa ako rodičia môžete postarať sami o seba a venovať tak priestor a čas len sebe, je mnoho. Či už sa inšpirujete vyššie uvedenými tipmi alebo akýmikoľvek inými, nezabúdajte na to, aké sú dôležité a pokúste sa ich čím skôr vniesť do svojho života. Tí, ktorí to vyskúšali, jednoznačne tvrdia, že ich zachránili pred nudou, vyhorením a steretypom. Neustále im vnášajú do života plameň lásky a aj na odchod detí z domu sa pozerajú cez veselšie okuliare.

 

ZDROJ: john a Linda Friel: 7 najväčších rodičovských omylov
Čítajte viac o téme: Rodina, Manželstvo
Zdieľať na facebooku