4 jednoduché rady pre rodičov, ktorí chcú múdro využívať moderné technológie pri výchove detí

Podľa zistení odborníkov  takmer všetci, malí i veľkí, sú novými technológiami nadšení. Problém však spočíva v tom, že v mnohých rodinách nemajú vyriešenú otázku, ktorá úzko súvisí s rozdeľovaním času medzi prácu, rodinu a technológie.
Podľa zistení odborníkov takmer všetci, malí i veľkí, sú novými technológiami nadšení. Problém však spočíva v tom, že v mnohých rodinách nemajú vyriešenú otázku, ktorá úzko súvisí s rozdeľovaním času medzi prácu, rodinu a technológie. / Foto: iStock

Bez nových technológií si už nevieme predstaviť svoj život. Nedá sa poprieť, že sú výbornými pomocníkmi vo viacerých oblastiach. Experti na výchovu však upozorňujú na to, že mnoho ľudí má pocit, že zlyháva, keď si majú správne rozdeliť čas medzi prácu, rodinu a technológie. Často zápasia s problémom, čo robiť, aby deti neboli závislé na technológiách. Čo je potrebné robiť, ak sa chcete týmto problémom vyhnúť?

 

Lekárka a expertka na nové médiá Jenny Radesky, ktorá pracuje na University of Michigan, sa spolu s tímom ďalších odborníkov zaoberá rodičovstvom, výchovou detí a novými médiami, ktoré pôsobia na celú rodinu. Podľa jej doterajších zistení takmer všetci, malí i veľkí, sú novými technológiami nadšení. Problém však spočíva v tom, že v mnohých rodinách nemajú vyriešenú otázku, ktorá úzko súvisí s rozdeľovaním času medzi prácu, rodinu a technológie. Práve v tejto oblasti  mnoho rodičov zlyháva. „Klasickému telefónu trvalo desaťročia, kým sa rozšíril medzi 50 miliónov užívateľov. Hre Pokemon Go sa to podarilo v priebehu dvoch a pol týždňa,“ hovorí Jenny Radesky. Súčasné technológie sa dostávajú do všetkých rodín veľmi rýchlo, a tak je potrebné sa tejto problematike venovať čo najintenzívnejšie. Jenny Radesky nechce rodičom nič prísne prikazovať ani ich nechce za ich nesprávne prístupy vo výchove súdiť. Chce sa im len priateľsky prihovoriť a odovzdať dobré rady, ktoré by im mohli pomôcť. So svojimi kolegami prirpavila tzv „priateľský manuál", ktorý vyplynul úplne prirodene na základe ich prieskumov. Tento návod môže rodičom pomôcť zepšiť vzťah nielen k svojim deťom, ale aj k technológiám.

 

1. Nedovoľte, aby mali deti telefón vždy v dohľade

Mnoho ľudí by sa pohoršilo nad tým, keby niekto prišiel k rodinnému stolu na večeru  so slúchadlami na ušiach alebo nebodaj s okuliarmi pre virtuálnu realitu. Niektorým rodičom však neprekáža, keď pri obede dieťa sleduje niečo v mobile. Existujú rodičia, ktorí maličkým deťom zámerne púšťajú v mobile rozprávku, aby sa najedli. Tento fenomén môžete vo veľkom vidieť napríklad v hotelových reštauráciách v mnohých dovolenkových destináciách. Väčšina malých detí sa bez mobilu ani nenaje. Toto je súčasná realita. No mobily interakciu v rodine narúšajú takým istým spôsobom ako sluchadlá alebo VR okuliare. Veľa rodičov si myslí, že keď si telefón prezerá potajomky pod stolom alebo za misou so šalátom, že si to dieťa nevšimne. Nie je to pravda. Pri neustálom vyrušovaní našej pozornosti telefónom nie sme duchom prítomní pri svojich deťoch,  adekvátne nereagujeme a ony si na to zvyknú. Ak je sledovanie telefónu navyše podvedomý zvyk, ktorý si ani neuvedomujeme, môže to byť veľmi nebezpečné, a to napríklad pri strážení detí pri bazéne.

 

2. Nepoužívajte telefón ako cumeľ

Predstavte si túto situáciu. Idete autom z oslavy, kde ste zostali trochu dlhšie. Dieťa je unavené, ospalé a začína sa hnevať. Čo urobíte? U dojčiat môže pomôcť cumlík, tým starším dáte do ruky telefón. Jenny Radesky tvrdí, že takto rodičia riešia situáciu veľmi často. Jej výskum dokonca preukázal spojitosť medzi problémovým  správaním a používaním technológií u detí aj u rodičov. Čím vystresovanější a neposlušnejšie deti sú, tým vystresovanější sú ich rodičia. A potom o to viac sú obidve strany náchylné k tomu, aby siahli po farebnej obrazovke pre rozptýlenie. Potom ale nastáva paradox. Čím častejšie rodičia volia toto riešenie, tým viac majú deti tendenciu sa hnevať. Jenny Radesky  tiež dodáva, že keď rodič z nepríjemnej situácie utečie „vďaka" telefónu, zbavuje sa tak užitočných lekcií, ktoré mu môžu pomôcť byť lepším rodičom a vyvarovať sa podobných situácií v budúcnosti. „Musíme naše deti pozorovať, počúvať ich a zhromažďovať o nich informácie, aby sme mohli správne reagovať a pomôcť im vyvinúť samoregulačné schopnosti," radí odborníčka.


 

3. Nezverejňujte bezdôvodne fotky detí na sociálnych sieťach

Jedna britská štúdia upozorňuje, že priemerný rodič je schopný zdieľať 1 500 fotiek svojho dieťaťa ešte predtým, než dosiahne päť rokov. Profesorka Stacey Steinebergová, ktorá sa zaoberá detskými právami, je ale presvedčená, že by sme so zdieľaním fotiek detí na sieti mali byť opatrní. A úplne nevhodné je zdieľanie súkromných informácií  o dieťati, ako je napríklad jeho meno, dátum narodenín alebo adresa. Tieto informácie  môžu byť totiž predané marketérom, hackerom či iným podvodníkom. „Než pridáte fotku detí na internet, mali by ste sa zamyslieť, či by im to raz nemohlo prekážať," upozorňuje Stacey Steinebergová. Pravidlom by malo byť tiež to, aby ste nezdieľali nahé fotky detí.

 

4. Nesledujte deti stále

Napríklad aplikácia Find my iPhone dáva rodičom do rúk skvelý nástroj, ako nepretržite sledovať deti.  Rodičia tiež môžu kontrolovať históriu vyhľadávania, čítať si ich skupinové chaty a písať im od rána do večera. Otázka nie je, či môžu, ale či by to robiť mali. Keď deti totiž cítia, že sa im dôveruje, často robia lepšie rozhodnutia, ako keď je tomu naopak. Keď im rodičia veria, nepodnecuje ich to  ku klamstvu či podvádzaniu. Deti by mali byť vychovávané predovšetkým k tomu, aby sa z nich raz stali dospelí, ktorí budú robiť svoje vlastné rozhodnutia.

Čítajte viac o téme: Technológie
Zdieľať na facebooku