Dôležitých desať minút pre vašu rodinu

  

Šťastná rodina, tolerancia, vysnívané vzťahy medzi manželmi aj medzi deťmi. Kto by po tom netúžil?  Viem, mnohí sa pousmejú. Ako to však robia tie rodiny, ktorým šťastie vydržalo aj päťdesiat rokov? Hoci univerzálny recept na spokojné rodinné spolužitie neexistuje, predsa fungujú pravidlá, ktorých dodržiavanie môže rodiny k šťastiu aspoň priblížiť. Nie je to žiadne sci-fi. Možno vám budú pripadať jednoduché až banálne, ale verte, že je to iba na prvý pohľad.

Možno máte taký zvyk, že keď prídete z práce domov, pokračujete prácou v domácnosti a odpočinok odkladáte.  Takto môžete fungovať dovtedy, kým sú deti malé a o siedmej sú v posteli. Ako deti rastú, ich čas odchodu na spánok sa predlžuje. A vy stále niečo riešite buď okolo nich, alebo v domácnosti a nemáte vôbec čas na seba a ani na partnera. V minulosti manželia trávili spolu viac času a mali  približne rovnaký rytmus života. V súčasnosti, keď sa doba oveľa viac zrýchlila, je potrebné nachádzať spoločné momenty aspoň po príchode z práce domov. Väčšinou je to tak, že každý chce oddychovať po svojom. Majstrovstvo šťastného vzťahu i rodiny však spočíva v tom, že si nájdete s partnerom niečo spoločné.

Nižšie uvedené rituály sa pokúste uskutočňovať denne a sami uvidíte, že niekedy sa vaše najhoršie dni zmenia na najlepšie. A vaše deti predsa potrebujú zdravých a šťastných rodičov! Stačí im len vysvetliť, že máte svoju manželskú desaťminútovku. Deti si na ňu rýchlo zvyknú a budú ju rešpektovať.

Ako sa teda zladiť a nabrať spoločne novú energiu?

 

1. Buďte chvíľu sami

Staršie deti veľmi dobre vedia, čo je vyčerpanosť, oddych, pokoj...Vysvetlite im, že potrebujete byť chvíľu sami len so svojím partnerom a že potom sa im budete určite venovať. Deti si veľmi rýchlo na to zvyknú a budú to akceptovať.

 

2. Obidvaja si sadnite

Jednoducho prestaňte pobehovať po byte, všetko nechajte tak a sadnite si. Práca počká, len vaša dobrá nálada a pokoj v duši nie.

 

3. Spoločne niečo zjedzte

Nemusíte sa prepchávať, zoberte si nakrájané ovocie, zeleninu, oriešky alebo syr. A zdieľajte spoločnú pohodu pri jedle.

 

4. Doprajte si tekutiny

Vaše telo si odpočinie, keď mu doprajete dostatočné množstvo tekutín. Teraz nastal ten čas, keď si môžete dať ovocný džús, šťavu alebo pohár vína. Určite z vás opadne celodenné napätie.

 

5. Rozprávajte sa spolu

Ale nie nasilu. Len keď sa vám chce. Niekedy je lepšie mlčať, len tak na seba pozerať a vychutnávať si spoločnú chvíľku. Ak sa máte chuť porozprávať, začnite príjemnými vecami. Tie horšie nechajte radšej na neskôr.

 

Psychológovia tvrdia, že týchto zázračných desať minút vám vráti toľko energie, že čoskoro budete môcť pokračovať v ďalších povinnostiach. Napríklad môžete začať pripravovať večeru alebo sa venovať deťom pri domácich úlohách. Po čase zistíte, že vaše večerné chvíle plynú pokojnejšie, pretože váš rytmus, dokonca aj pulz, sa zosynchronizoval s rytmom vášho partnera.

Tento každodenný rituál je veľmi jednoduchý, ale má hlboké účinky. Zachraňuje manželstvá a dobré vzťahy v rodinách. Skúsite to?

 


Zdroj: Steve Biddulph: Proč jsou šťastné děti šťastné

Čítajte viac o téme: Rodina
Zdieľať na facebooku