Sexting je súčasťou digitálneho sveta mladých. A je bežnejší, ako by ste si mohli myslieť

Sexting je spojený predovšetkým s mladou generáciou.
Sexting je spojený predovšetkým s mladou generáciou. / Foto: Bigstock

Podľa štatistík sa síce sexuálne aktivita mladistvých do 15 rokov znižuje, ale digitálna sexuálna aktivita je na vzostupe. S touto problematikou súvisia hlavne také pojmy ako sexting, kyberšikana a kybergrooming.

 

Sexting je spojený predovšetkým s mladou generáciou. Ľudia  narodení po roku 1995, v dobe komercionalizácie internetu, vyrastali v období nejväčšieho rozvoja elektronických komunikačných technológií, preto sú s virtuálnym prostredím v kontakte viac ako staršia generácia.

Výsledky viacerých štúdií, ktoré skúmali viac ako 110 000 detí vo veku od 12 do 17 rokov ukazujú, že mladí ľudia v tomto veku bežne prijímajú a odosielajú sexuálne zamerané fotografie, videá a správy. Z týchto skúmaných detí poslalo správy 14,8 percent a 27,4 percent dostalo týmto spôsobom zameranú správu, video alebo fotografiu.

 

 

Rozporuplné sú ale zistenia, aké dopady toto virtuálne správanie na tínedžerov má. Podľa jednej skupiny odborníkov sexting vedie k výraznému stresu a zanecháva ich v takom psychickom rozpoložení ako pri reálnom sexuálnom obťažovaní. Iní odborníci tvrdia, že sexting je medzi tínedžermi úplne normálna a prirodzená záležitosť dospievania v digitálnom svete.„Sexting sa vďaka moderným technológiám stáva súčasťou sexuálneho správania násťročných,“ povedala pre New York Times psychologička Sheri Madigan, jedna z autoriek štúdie. Zároveň však upozorňuje na to, že rodičia by sa o tejto problematike mali s deťmi rozprávať a upozorňovať ich, že ak im niekto pošle sexuálny obsah, mali by ich o tom  informovať. Je to preto dôležité, lebo deti dostávajú svoje prvé mobily priemerne vo veku 10 rokov, a preto už v tomto veku by sa na túto tému mali s nimi rodičia aj rozprávať. „Rovnako ako by deti v tomto veku  mali vedieť, že si nesmú sadnúť do auta s cudzím človekom, mali by aj vedieť, že textové správy, e- maily a online komunikácia by nemali nikdy obsahovať fotografie osôb bez oblečenia,“ upozorňuje psychologička.

 

Dnes sa na 100 percent nič zakázať nedá, musíte komunikovať

Profesor Jeff Temple a profesorka Sheri Madigan vo svojom blogu uvádzajú, že sexting môže byť normálnou súčasťou sexuálneho dospievania a vývoja. Je odrazom sexuálnej zvedavosti a záujmu o nahé telo a korešponduje s ich rastúcim záujmom o sexuálne bádanie a rozvojom identity. Podľa pediatričky Megan Moreno, ktorá sa venuje digitálnemu zdraviu na univerzite vo Wisconsinu, sexting zase nie je až  tak nevinný, ako sa môže zdať. Rodičia by sa podľa jej názoru mali na sexting pozerať očami detí. Je to niečo, čo sa deťom môže javiť ako normálna vec, no je to pre nich veľmi riskantná vec a mohla by im ublížiť. Rodičia by mali mať s deťmi taký vzťah, aby im hovorili, čo vedia, čo si myslia, čo vidia a čo cítia. Rozprávanie o bezpečnosti v online svete by malo byť tiež súčasťou tém, o ktorých sa rodičia s deťmi neustále rozprávajú. A podobný názor má i Ellen Selkie, odborníčka na adolescentnú medicínu na pediatrickom oddelení v Michigane: „Samotní tinedžeri sexting často vnímajú ako súčasť vzťahu s priateľom alebo s priateľkou. Je to prejav typického vývoja dospievajícich. Sexuálne experimentovanie k ľudstvu patrí oddávna, len se mení spôsob. V súčasnosti deti majú k dispozícii digitálne médiá, ktoré v minulosti neboli.“

 

Sexting je teda podľa uvedených názorov a údajov v súvislosti so súčasným digitálnym svetom považovaný za normálnu súčasť vývoja ľudskej sexuality. Rodičia by sa podľa názorov odborníkov na problematiku mali pozerať očami detí, komunikovať s nimi na túto tému a pripravovať ich aj na najhoršie scenáre. Mali by im porozprávať hlavne o tom, čo sa stane, keď sa vzťah skončí a pár si vymenil fotografie so sexuálnym obsahom. Ten najhorší scenár je totiž ten, že fotky niekto niekde verejne publikuje. Deti musia vedieť, že okrem iných následkov, to môže mať i právne následky. Je potrebné im tiež povedať, že sexting se často stáva aj prostriedkom pre vydieranie detí v rámci tzv. kybergroomingu. Kybergrooming je psychická manipulácia dieťaťa dospelým človekom prostredníctvom moderných komunikačných technológií s cieľom získať dôveru obete, vylákať ju na stretnutie a spravidla aj sexuálne zneužiť. Obeťami sa stávajú hlavne dievčatá vo veku 11 – 17 rokov, ktoré trpia nedostakom sebadôvery a pocitom osamotenia. Fotografie, na ktorých sú nahé alebo poodhalené deti, sú veľmi často zneužívané a zverejňované na internete, čo vedie k šíreniu detskej pornografie. Aj o tomto by mali deti vedieť. A ktorá veta na deti najlepšie zaberá? Povedzte im približne toto: „Po odoslaní videa alebo fotografie strácaš nad nimi svoju kontrolu. Môže to vidieť celý svet.“

 

Profesorka Megan Moreno v JAMA Pediatrics odporučila aj niekoľko tipov, ako hovoriť s deťmi o sextingu:

 • Začnite diskutovať skoro.

Mali by ste včas diskutovať na túto tému, napr. ju otvoriť otázkou: "Počula si už niekedy o sextingu? Povedz mi, čo si myslíš, že to je." Zistite, čo vaše dieťa o tejto téme už vie a dostaňte sa k príkladom, ktoré boli medializované, stali sa u nich v škole alebo vo vašej komunite. Zdôraznite, aké to malo negatívne následky.

 

 • Používajte príklady, ktoré sú vekovo vhodné pre vaše deti.

Zdôraznite deťom, ktoré už majú vlastný smartfón, že textové správy by nemali nikdy obsahovať nahé fotografie žiadnych ľudí. U tínedžerov buďte veľmi špecifickí, aké to môže mať pre nich následky. Ak raz niečo odošlú online, existuje to navždy a nikdy viac to už nemajú pod kontrolou. Môže to vidieť ktokoľvek.

 

 • Pripomínajte vašim tínedžerom ich vlastnú hodnotu.

Povedzte deťom, že ak ich niekto núti poslať sexuálny obsah ako dôkaz ich lásky či atraktivity, nie je to v poriadku. Povedzte im, že rozumiete, aké je to ťažké, ak na vás nieko nalieha, no majú silu postaviť sa za seba. Zdôraznite im, že majú hodnotu a sú hodní toho, aby ich rešpektovali aj iní.

 

Nástroje umožňujúce šírenie sextingu

S rozmachom výpočtovej techniky a rozšírením internetu došlo k zjednodušeniu nadväzovania sociálnych kontaktov medzi ľuďmi. Na začiatku užívatelia používali hlavne portály, ktoré boli zamerané na rýchlu a jednoduchú komunikáciu prostredníctvom chatu a krátkych správ. Neskôr sa používala aplikácia ICQ. Skutočnú revolúciu však odštartoval Facebook, Myspace a Instagram. A tak mladí ľudia začali hľadať lásku alebo kamarátov hlavne na sociálnych sieťach. V súčasnosti sa najčastejšie na sexting využívajú: WhatsApp, Messenger, Snapchat, Skype, Hangouts, Chatroulette, Instagram, Badoo, Facebook, Tinder a mnohé iné.

 

Riziká sextingu

 • vydieranie,
 • znásilnenie,
 • narušenie sebavedomia,
 • sociálnu izoláciu,
 • šikanovanie,
 • verejné poníženie,
 • depresie,
 • prenasledovanie,
 • kyberšikanu,
 • riziko zneužitia materiálu bývalým partnerom,
 • problémy s hľadaním zamestnania,
 • problémy s prijatím na vysokú školu,
 • možné budúce potiaže pri nadväzovaní partnerských vzťahov.

 

Tak ako v iných situáciách aj pri sextingu je najdôležitejšie mať vybudovaný dôverný vzťah s dieťaťom, vďaka ktorému môžete svoje dieťa zachrániť pred rôznymi nepríjemnosťami, ktoré na neho striehnu nielen v online, ale aj offline svete.

Čítajte viac o téme: Sociálne siete, Kyberšikana
Zdieľať na facebooku