Staroba by mala byť krásna. Často však skĺzne do osamelosti a depresií

Staroba je čas, kedy by si ľudia mali oddýchnuť a užívať si okamihy pokoja.
Staroba je čas, kedy by si ľudia mali oddýchnuť a užívať si okamihy pokoja. / Foto: Bigstock

Krásni mladí ľudia sú hračkou prírody,
ale krásni starí ľudia sú umelecké diela.

(Johann Wolfgang von Goethe)

"Starobe sa nevysmievaj, lebo práve k nej smeruješ," hovorí jeden z výrokov gréckeho dramatika  Menandera. Stará múdra pravda, ktorú si niekto uvedomí skôr, iný si ju dlho nechce pripustiť. Naše dni často sprevádza rýchlosť, stres, povinnosti. Takmer všetci sme zamotaní do tohto  klbka, v ktorom nenachádzame začiatok ani koniec. Večer pod tlakom únavy padáme do kresiel k počítačom alebo k televízorom. Pri nich hľadáme záchranu, pokoj, akési vyslobodenie. Dni rýchlo plynú a my máme na perách stále tú istú vetu – nemáme na nič a na nikoho čas. Utekáme, lietame, kľučkujeme medzi často aj absurdnými povinnosťami. Niekde v diaľke a možno aj úplne blízko, čakajú na naše slovo, pohladenie, pomoc, či aspoň úprimný úsmev naši najbližší, vďaka ktorým sme prišli na tento svet. A my? Stále spomíname tú istú vetu o nedostatku času. Myslíme si, že pár telefonátov do mesiaca situáciu zachráni. Skrývame sa za elektronické hračky, únavu, nekonečné povinnosti. A pri tom, keď si porátame hodiny strávené pri televízore pri nič nehovoriacich a duchovne prázdnych programoch, či na rôznych sociálnych sieťach na internete, kde sa často dlhé hodiny bavíme s neznámymi ľuďmi, zistíme, že hodín, ktoré by sme rozumne mohli prežiť v našom živote, je ešte stále dosť.


staroba-eduworld.sk

 

Október je už niekoľko rokov venovaný starším ľuďom. Možno to bolo takto vymyslené práve preto, aby sme viac mysleli na naše mamy, otcov, babky, dedkov, tety, ujov. A nielen mysleli. Možno práve v októbri by sme mohli popremýšľať nad tým, ako im urobiť radosť a ako ich viac vsunúť do svojich životov. Čo môžeme pre ich krajšiu starobu urobiť?

 

1. Dajte pocítiť starším ľuďom, že ich potrebujete

Výskumy ukázali, že existuje spojitosť medzi šťastím a pomáhaním iným. Keď niekomu dovolíte, aby vám pomáhal, predlžujete mu tak život a vytvárate v ňom pocit spokojnosti. Títo ľudia sa cítia spokojnejší až o 11%. Neexistuje horší pocit, ako byť nepotrebný. Prečo niektorí ľudia vôbec nechcú ísť do dôchodku? Je to práve kvôli tomuto pocitu. Určite existujú situácie, pri ktorých by mohli byť pre vás starí rodičia alebo rodičia potrební. Porozprávajte sa s nimi a dohodnite sa, pri čom by vám chceli pomáhať a čo by im robilo radosť.

 

2. Spomínajte so starými rodičmi

Starí ľudia veľmi radi spomínajú na mladosť a na všetky veselé zážitky zo svojho života. Problém je však v tom, že často nemajú komu o tom porozprávať, pretože majú pocit, že by niekoho svojimi spomienkami zaťažovali. Vytvorte v rodine priestor na spomínanie, prezeranie fotoalbumov a pozeranie starších rodinných videonahrávok. Zapojte do tejto činnosti aj vnúčatá. Nie je nič krajšie, ako keď starí rodičia vnúčatám rozprávajú o svojej mladosti. Keď niekto spomína na svoje šťastné chvíle, cíti sa opäť šťastný.

 

3. Buďte príjemní a trpezliví

Starší človek má viac času a vyžaruje z neho aj viac pokoja. Niekedy je ťažké zosúladiť náš rýchly život so životom našich rodičov či starých rodičov. Aj napriek tomu, že sme niekedy v strese, keď sa s nimi stretneme, mali by sme byť trpezliví a zhovievaví. Mali by sme brať ako samozrejmosť, že im všetko nejde až tak rýchlo od ruky ako nám. Nemali by sme pri tom tiež zabúdať na to, že raz budeme na tom podobne aj my. Čas totiž plynie a zastaviť sa nedá. Nemá zmysel byť mrzutí, spomínať na minulé hriechy a vnášať napätie do komunikácie. Na spoločné stretnutia sa treba nielen dobre pripraviť, ale aj duševne naladiť a spomaliť. Je len v našich rukách, či rodičom a starým rodičom starobu spríjemníme alebo im do života vnesieme chaos a napätie.

 

4. Nebuďte kritickí

Nezhody, ktoré sprevádza slovná agresia a kritika, zmenšujú osobnú spokojnosť takmer o 70%. Kritické slová, ktoré adresujeme svojim rodinným príslušníkom, znášajú od nás ťažšie, ako keby im ich povedal niekto cudzí. Pokiaľ sa dá, nemali by sme kritizovať svojich rodinných príslušníkov. Mali by sme ich milovať takých, akí sú. Ak im však musíme povedať niečo nepríjemné, mali by sme im to povedať tak, aby cítili, že nám na nich naozaj záleží, že ich máme radi a vážime si ich.

 

5. Často sa spolu smejte

Humor je potrebný pre šťastný pocit zo života. Je dobré, keď sa naši rodičia a starí rodičia dokážu často smiať. Pokúsme sa čo najčastejšie vytvárať takú atmosféru, ktorá im v tom bude pomáhať.

 

6. Nájdite si spoločné záujmy

I keď sa to možno na prvý pohľad zdá absurdné, vekový rozdiel nemusí byť prekážkou pri zdieľaní spoločných záľub. Je dobré si pestovať s rodičmi či starými rodičmi nejaké  spoločné záujmy. Môže to byť cestovanie, turistika, práca v záhradke, pečenie, spoločné prechádzky, starostlivosť o domáce zvieratká. Takto sa v rodine všetci cítia lepšie. Spoločné putá sa prehlbujú a všetci sa cítia šťastnejšie.

 

7. Nezabudnime ďakovať

Je dobré občas spomenúť aj to, čo pre nás rodičia či starí rodičia urobili. Nie je toho málo. Krásne dovolenky, nezabudnuteľné darčeky, chutné jedlá, podpora pri štúdiách, nekonečná starostlivosť o nás. Každému dobre padne, keď vie, že sme za to všetko vďační. Aj úprimná vďaka za všetko, čo pre nás urobili a stále robia, napĺňa ich starobu krásnymi pocitmi a radosťou.

 

8. Ak sú príliš ďaleko

V dnešnej dobe sme často rozlietaní po celom svete. To dnes však už nie je žiadna prekážka pri budovaní rodinných vzťahov. Čo robiť, keď vnúčatá a starých rodičov delí veľká vzdialenosť? Ako ju prekonať a budovať dobré vzťahy aj na diaľku? O tom sa môžete dočítať v článku Význam starých rodičov v rodine.

Pri našom uvažovaní by sme si mali čo najčastejšie spomenúť aj na našich rodičov, babky, tety, známych, ktorí nám v živote veľmi pomohli a ktorí s túžbou i nádejou stále čakajú na chvíľu, kedy sa objavíme na prahu ich príbytkov. Odmeňme ich pokorné a tiché čakanie naším záujmom o nich. Pokúsme sa aspoň týmto malým darom v podobe živého kontaktu spríjemniť im jeseň života. Skúsme napríklad aj teraz, keď máme október – Mesiac úcty k starším, vymeniť zaužívané stereotypné činnosti za návštevy našich najbližších.  Budú šťastní, pretože budú cítiť, že ich život a obeta  pre nás, mali zmysel. A verte, takto prežitá spoločná  radosť zasiahne srdce človeka viac ako iné zábavky tohto sveta, ktoré nás často okrádajú o čas, ale nedávajú takmer žiadne naplnenie. Totiž radosť z reálneho rozdávania dobra je ešte stále tou najkrajšou a najhodnotnejšou radosťou. Tento druh darčeka sa v súčasnosti stáva oveľa cennejším ako ten, ktorý kúpime v nejakom nákupnom centre. Dnes viac ako inokedy začína platiť stará múdra pravda: „Všetko, čo môžeme kúpiť, je lacné!“ A tak venujme svoj čas aj kontaktom so staršími, lebo raz na ich mieste budeme aj my. Veď k starobe smerujeme všetci, či si to priznáme, alebo nie.

Čítajte viac o téme: Staroba
Zdieľať na facebooku