Máte urobiť v živote významné rozhodnutie? Dôležité je dávať si pozor aj na to, aby ste boli vyspatí. Nedostatok spánku môže výrazne ovplyvniť vaše rozhodnutie.
Podľa názorov vedcov by ste nemali robiť zásadné rozhodnutia, ak nie ste dostatočne vyspatí. Pomôcť vám môže napríklad aj 90 minút popoludňajšieho spánku. Po takto dlhej dobe by ste mali vedieť dostatočne rozlíšiť všetky pre a proti. V priebehu tohto spánku nevedomky spracovávate informácie, ktoré sú počas bdenia pred vami skryté. Štúdia ukázala, že popoludňajšia siesta pomáha vyhodnocovať všetky výhody a nevýhody pred uskutočnením dôležitého rozhodnutia. Výsledky tiež potvrdili, že popoludňajší spánok má pozitívny účinok aj na kognitívne funkcie. Spánok zlepšuje spracovanie tých úloh,ktoré obsahovali skryté úlohy.
Priebeh výskumu
Účastníci výskumu boli rozdelení do dvoch skupín. Obidve skupiny mali za úlohu riešiť cvičenia so skrytými úlohami a tiež ďalšie kontrolné úlohy, pri ktorých účastníci uvádzali, kedy na obrazovke uvideli červené alebo modré štvorce. Časť ľudí potom 90 minút spala a druhá skupina nespala. Potom úlohy riešili ešte raz. Neskôr pomocou EEG vedci zmerali zmenu v mozgovej aktivite a reakcie pred a po spánku. Zistili, že spánok zlepšil rýchlosť spracovania tých úloh, ktoré obsahovali skryté úlohy. Pri kontrolných úlohách, kde ľudia hľadali štvorce, sa funkcia mozgu nezlepšila. U ľudí, ktorí nespali, nedošlo k žiadnemu zlepšeniu. Neurovedkyňa Elizabeth Coulthardová, jedna z hlavných autoriek tejto štúdie a vedkyňa na Bristolskej univerzite, interpretovala tieto výsledky tak, že spánok zlepšuje odpovede a pomáha lepšie a kvalitnejšie spracovať informácie, a to aj v tom prípade, ak je kratší. I v takejto podobe pomáha pri rozhodovaní. Ľudia sú po spánku schopní odhaliť skryté informácie, ktoré nie sú viditeľné na prvý pohľad. Primárnym cieľom štúdie bolo zistiť, či relatívne krátka doba spánku pomáha ľuďom spracovávať nevedomé informácie, a to sa aj potvrdilo. Toto zistenie naznačuje, že i krátke zdriemnutie pomáha. Vedci však sami potvrdzujú, že bude potrebné urobiť ešte viac výskumov na túto tému, a to vo väčších skupinách, aby sa dalo lepšie porovnať, čo sa deje medzi ľuďmi rôznych vekových kategórií.