Čo môže vaše deti zastaviť v raste?

  

Teórií o tom, čo by sa malo a čo by sa nemalo hovoriť deťom, existuje veľmi veľa. Takisto rôznych názorov a výchovných teórií je už toľko, že niekedy zmätení rodičia poriadne ani nevedia, ktorým smerom sa uberať. Tu už potom pomôže len zdravý rozum, určitý cit pre správny výber a možno aj skúsenosti tých rodičov, ktorým sa podarilo vychovať zo svojich detí dobrých, šťastných a spokojných ľudí. A tiež je niekedy dobré spoliehať sa na tie skúsenosti, ktoré rokmi overil čas a ukázali sa ako veľmi úspešné. Ktoré vety nepomáhajú našim deťom pri ich správnom vnímaní sveta? Ktoré im viac škodia, ako pomáhajú?

 

1. Najviac vo svojom živote potrebuješ pohodlie a bezpečnosť

Existuje tzv. komfortná zóna, ktorá nevyžaduje žiadnu námahu, ale ani zodpovednosť. Ľuďom sa v nej v podstate žije veľmi dobre, lebo majú dostatok finančných prostriedkov, majú pri sebe alebo nad sebou niekoho, kto im určuje smer, hovorí im, čo majú a nemajú robiť a im to, samozrejme, vyhovuje. Neuvedomujú si, že len oni sami sú zodpovední za svoje činy a za každé rozhodnutie. Mnoho ľudí už zistilo, že potrebujú niečo úplne iné, ako je komfortná zóna. Totiž, mierne nepohodlie, rozumná miera rizika a určité napätie motivujú človeka viac ako maximálny luxus, v ktorom žijú. Viac o spôsoboch života si môžete prečítať v článku Tri spôsoby života.

 

2. Je toho veľa, čo môžeš stratiť

Existuje veľa ľudí, ktorí nie sú v živote šťastní preto, lebo ich niekto v dobrej viere odhovoril od ich snov. A tak sa prispôsobili niekomu inému a dnes sa čudujú, prečo nemajú v sebe životný náboj a optimizmus. Nie je dobré dieťaťu vyzametať cestičku k nejakému cieľu, ktorý vôbec nemusí byť ich snom, ale snom rodičov. Určite je v tom všetkom ukrytá dobrá snaha rodičov pripraviť dieťa na čo najlepší život, ale nie vždy to môže skončiť dobre. Dieťa posúva každá skúsenosť. Dobrá aj zlá. Niekedy je lepšie nechať dieťa sa rozhodovať, aby precítilo na vlastnej koži účinky vlastného rozhodnutia. Strata vždy nemusí znamenať cestu naspäť. Práve naopak.

 

3. Tvoj sen je nemožný

Stáva sa, že dieťa zatúži po tom, po čom niekedy túžili jeho rodičia. A keďže rodičom to nevyšlo, odradia od sna aj svoje dieťa. V tomto prípade je dobré odpútať sa od vlastnej minulosti, presunúť sa do reality a dieťa povzbudiť, ak je to sen nasmerovaný pozitívnym smerom. Ak dieťa veľmi po niečom túži, pomôžte mu aj vtedy, keď sa vám predstava dieťaťa môže javiť ako hlúposť. Čo ak sníva práve po tom, čo je súčasťou jeho životného smerovania a osobného šťastia? Keď človek chce, môže čokoľvek dokázať. Brániť mu v tom môže iba jeho lenivosť, výhovorky, neochota veci skúšať a poučiť sa z chýb.


 

4. Nenarodil si sa pre úspech

Niektorí rodičia vedia veľmi rýchlo svojmu dieťaťu podkopať sebavedomie. Vety ako: „ Z teba nikdy nič nebude, si hlúpy po svojom otcovi. My nie sme podnikatelia, takže si nemysli, že sa dostaneš na vysokú školu. Ty na toto nemáš gény ani talent. Si neprispôsobivý ako tvoj otec, určite dopadneš rovnako.“

Nie je dobré deti bombardovať takýmito vetami, nech vám je akokoľvek na svete ťažko. Hrozí, že dieťa si vaše slová zafixuje a uverí im. A popri tom je dokázané, že každý človek je stvorený na úspech. Musí len vedieť nájsť to, na čo je predurčený, v čom je naozaj dobrý. Veď koľko ľudí sa z úplného dna vyšplhalo na absolútny vrchol? Dejiny nám ponúkajú množstvo príbehov. Všetky deti pri správnom vedení majú šancu postupne rásť a prekonávať samy seba.

 

5. Potrebuješ stále viac, aby si bol šťastný

Veľkým problémom mnohých nešťastných ľudí je práve skutočnosť, že sa nevedia nasýtiť. Stále  chcú mať viac a viac. Nemyslia na nič iné len na stále lepšie, modernejšie a drahšie veci. A paradoxne radosť neprichádza. Je to beh na dlhé trate. Existuje viacej spôsobov, ako byť bohatý. Jeden z nich je ten, ktorý nás učí byť v každej chvíli vďačný za to, čo máme a čo sme dosiahli. Viac sa dočítate v článku Tvoj zoznam vďačnosti .

Deti by sme mali na tieto skutočnosti viac upozorňovať. Je to vždy lepšia cesta ako tá, pri ktorej ich vychovávame ku pýche a ich ego nechávame rásť pri  porovnávaní sa s inými a napĺňať ho šťastím vo chvíli, keď majú viac vecí ako iné deti.

 

6. Toto určite nerob, je to príliš ťažké

Koľkokrát sa stane, že naše deti sa do ťažkých vecí vôbec nepúšťajú alebo sa snažia pri prekonávaní prekážok podvádzať? Koľko by bolo asi tých, ktorí počas školskej dochádzky neustále podvádzali, odpisovali, klamali? Bez akýchkoľvek výčitiek svedomia, bez akejkoľvek hanby? A existujú i rodičia, ktorí deťom aj poradia v tom, ako správne klamať a podvádzať. Dokonca nemajú problém povedať vetu: „Ak nebudeš klamať, ďaleko to v tomto svete nedotiahneš!“ Aj takáto býva realita. Hovorí sa, že každý podvod, každé klamstvo alebo útek od problému z nás robí slabšieho človeka. Len priame postavenie sa k problému a úsilie prekonať ho, nás i naše deti posilňuje a pomáha  rásť.

 

Mnohí rodičia nosia v sebe niekoľko negatívnych zážitkov z detstva. Niekedy sa stane, že práve tieto skúsenosti a prežité nie najlepšie chvíle bránia v pozitívnom nasmerovaní vlastných detí. Keď si však človek uvedomí tieto skutočnosti, možno ho zastavia v poslednej chvíli pred vyrieknutím vety, ktorú pôvodne možno ani nechcel povedať. Možno v poslednej minúte nepovieme vetu, ktorá naše deti viac raní, ako posunie dopredu.



Odporúčaná literatúra: Brendon Burchard: Životný náboj // Foto: Deviantart

Zdieľať na facebooku