Každá žena je krásna, no podstatné je, čo si o sebe myslí. Ako sa začať vnímať lepšie?

Na to, aby sa žena viac páčila sama sebe, potrebuje si osvojiť správny spôsob myslenia oveľa viac, ako zmeniť konfekčnú veľkosť či tvar postavy.
Na to, aby sa žena viac páčila sama sebe, potrebuje si osvojiť správny spôsob myslenia oveľa viac, ako zmeniť konfekčnú veľkosť či tvar postavy. / Foto:Shutterstock

I keď okolie ženy tlačí do toho, aby si sebavedomie budovali predovšetkým  na základe svojho vzhľadu, ony to vôbec nemusia akceptovať. Môžu kráčať vlastnou cestou a sebadôveru si môžu vybudovať aj na základe hodnotnejších kritérií. Všetko sa odvíja od správneho nastavenia mysle.


V dnešnej dobe sebadôveru žien podkopávajú predovšetkým vonkajšie faktory. Medzi tie najznámejšie patria hlavne prostriedky masovej komunikácie. Keďže sú ľuďom pred oči neustále predkladané štíhle až vychudnuté modelky, takmer každá žena si myslí, že musí práve tak vyzerať. Na sebadôveru majú vplyv aj kritické poznámky rodinných príslušníkov. Slová, gestá či posmešné úsmevy adresované ženám a dievčatám silno vplývajú na ich sebadôveru. Celkové hodnotenie muža je tradične založené na takých kvalitách, ako je fyzická sila, pracovitosť, inteligencia, výrečnosť a podobne. Ženu však väčšina ľudí už od detstva hodnotí predovšetkým na základe vzhľadu a fyzickej krásy. Nie je to ani múdre, ani spravodlivé pripisovať veľký význam kráse, pretože väčšinou za túto vlastnosť nenesie žena žiadne zásluhy. A tiež je potrebné si uvedomiť, že  krása je dočasná. To, čo pretrvá, je inteligencia, empatia, usilovnosť, láskavosť, trpezlivosť a dobrý charakter. Konzumná spoločnosť však tieto atribúty často neberie do úvahy. Ak  si ženy na kráse priveľmi zakladajú a svoje sebavedomie majú založené len na nej, dostávajú sa na klzký ľad. Totiž stačí, aby sa ideál krásy trochu zmenil alebo žena aspoň trochu zostarla a môže jej to spôsobovať značné psychické problémy. Ak žena nemá zdravú sebadôveru a v oblasti svojho zovňajšku sa cíti neisto, prejavujú sa u nej napríklad tieto príznaky:

 

Pocit nespokojnosti s vlastným vzhľadom

Často tieto ženy menia svoj zovňajšok a investujú veľa finančných prostriedkov do rôznych skrášľovacích procedúr. Žena môže cítiť až odpor k svojmu telu, pretože nezodpovedá tomu, čo spoločnosť považuje za krásne. Potom nakupuje veľa moderného oblečenia, chodí  na plastické operácie a podobne. V extrémnom prípade sa môže žena stať posadnutou svojím vzhľadom a začne vynakladať nadľudské, no nereálne úsilie, aby to zmenila, pričom začne zabúdať na dôležitejšie veci v živote.

 

Ťažkosti v sociálnej sfére

Typickým správaním ženy, ktorá si nie je istá sebou, lebo sa považuje za škaredú či neschopnú, je, že sa stiahne do ústrania a odmieta účasť na oslavách, stretnutiach a rôznych udalostiach. V prípade, že ide o extrovertný typ, často sa na spoločenských akciách objavuje vo vyzývavom a provokujúcom oblečení.

 

Depresia

Keď žena dospeje do bodu absolútnej nespokojnosti so sebou, môžu sa prejaviť aj príznaky skutočnej depresie. Patrí medzi ne únava, skľúčenosť, smutná nálada, nespavosť, strata chuti do jedla alebo prejedanie. Niekedy sa môže prejaviť aj bulímia alebo anorexia.

 

Ako si zlepšiť mienku o svojom vzhľade?

Na to, aby sa žena viac páčila sama sebe, potrebuje si osvojiť správny spôsob myslenia oveľa viac, ako zmeniť konfekčnú veľkosť či tvar postavy. Môžu jej v tom pomôcť aj nasledujúce rady:

 

Zmeňte svoj vnútorný hlas

Keď vám napadnú myšlienky, ako napríklad  som  hrozná, tučná, mám nemožné nohy či veľké stehná, zameňte tieto myšlienky za pozitívne. Môžete si povedať: „Moje nohy sú silné a dobre mi slúžia. Páčim sa mojej rodine a mojim priateľom. Majú ma radi takú, aká som. Krása je veľmi relatívna a závisí od uhla pohľadu.“ Vytrvajte vo vytváraní týchto myšlienok. Spôsob myslenia je totiž pevne zakorenený a ťažko sa upravuje. S trpezlivosťou a vytrvalosťou však môžete zmeniť zmýšľanie o sebe a váš život bude krajší.

 

Dbajte o svoje zdravie

Nikdy neohrozujte svoje zdravie, je to oveľa vzácnejší dar ako krása a je dôležitejšie ako vzhľad. Jedzte zdravo a primerane cvičte. Vyváženým životným štýlom získate prirodzenú krásu a budete sa cítiť omnoho lepšie.

 

Nájdite svoj vlastný štýl

V obliekaní i v líčení je dobré si nájsť svoj vlastný, primeraný štýl. Nie je dobré nič preháňať. Vhodné kozmetické prípravky, oblečenie a účes však môžu zvýrazniť vašu prirodzenú krásu.

 

Prijímajte pochvalu od druhých bez výhrad

Keď vás niekto pochváli za to, ako vyzeráte, úprimne sa potešte. Nenamýšľajte si, že vás niekto pochválil len preto, že vám chce lichotiť, potešiť  alebo si z vás robí srandu.

 

Myslite na svoje prednosti, ktoré nesúvisia s fyzickým vzhľadom

Vaša láskavosť, priateľskosť, láska k deťom či súrodencom, vytrvalosť, akákoľvek vaša dobrá vlastnosť je oveľa hodnotnejšia ako fyzická krása. Sústreďte sa na tieto vlastnosti a pamätajte, že nikto nemá všetko. Každý je jedinečný a nenapodobiteľný v tom, aký je a ako vyzerá, a to aj so svojimi slabými aj silnými stránkami.

________________________________________________________________________________________________________________
Zdroj: J. Melgosa: Objav svoju hodnotu
Čítajte viac o téme: Sebavedomie, Šťastie
Zdieľať na facebooku