Šťastný mozog

Vedci skúmali, čo je dôležitým faktorom pre pohodový a šťastný život. Nie sú to peniaze, blahobyt ani nič podobné.
Vedci skúmali, čo je dôležitým faktorom pre pohodový a šťastný život. Nie sú to peniaze, blahobyt ani nič podobné. / Deviantart by Sandrah Sykes

Človek sa denne zamýšľa nad tým, čo bude jesť, akú prácu bude vykonávať, kedy si pôjde zacvičiť alebo čo bude pozerať v televízii. Odborníci však tvrdia, že rovnako dôležitým krokom v živote je aj to, keď si dokážeme plánovať i prijímanie nových podnetov či nadobúdanie nových skúseností. Totiž mnoho pocitov nudy, depresie, nešťastia a emočného nepokoja  v živote sa dá vyliečiť pomocou prijímania nových podnetov. Neurovedci po preskúmaní tisícov ľudských mozgov pomocou moderných zobrazovacích prístrojov, dospeli k poznatku, že  keď je mozog nastavený na vyhľadávanie nových podnetov a výziev, prináša mu to radosť.

Človek môže mať všetky podmienky na skvelý život – lásku, peniaze, úctu- ale ak nemá podnety a výzvy, výsledkom bude fádny život, plný smútku a nenaplnenia. Mozog sa stáva aktívnejším, keď sa môže zaoberať niečím neobvyklým. Myseľ v tej chvíli zvyšuje pozornosť, uvoľnený dopamín aktivuje mozog. Ten je v tej chvíli naladený zisťovať, čo sa deje. A takto vlastne vzniká motivácia. Ak nový podnet predstavuje aj nejaký problém alebo výzvu, potom je mozog zamestnaný dosť dlho. A ak je mozog zamestnaný, v tej chvíli sa stáva šťastný.

Deviantart by Kredkowa


Ak si človek cielene dokáže do života zavádzať novinky, vyhne sa tak tomu, že jeho mozog bude znudený a duša nepokojná. Samozrejme, malo by ísť o novinky, ktoré človeka zaujímajú, robia mu radosť a nie ho zbytočne zaťažujú. A vôbec nejde o ich množstvo, ale kvalitu. Niekedy možno ide len o maličké zmeny, ktoré však môžu byť tak silno inšpirujúce, že dokážu naplniť život človeka.

Každý človek cíti, čo mu robí skutočnú radosť a keď si svoje pocity rozoberie na drobné, približne vie, ktorým smerom sa má uberať tak, aby bol jeho život naplnený. V skratke sa dá povedať, že ľudia nové podnety nachádzjú hlavne v týchto oblastiach:

 

1. Zmena prostredia

Človek by mal každé tri mesiace ísť na krátku dovolenku. Nemusí to byť nič exkluzívne, možno stačí predĺžený víkend niekde mimo domova. Dôležité je, aby ste išli tam, kde ste túžili ísť buď sami, alebo s človekom, ktorý vám je blízky. Cieľom nie je najazdiť množstvo kilometrov, ale oddych a osvieženie.

2. Zábavné programy a športové zážitky

Sledujte programy kín, divadiel, športových podujatí, výstav, tanečných zábav, rôznych súťaží vo vašom okolí. Takmer každý víkend, ale často aj v priebehu týždňa, sa niečo deje. Možno budete prekvapení, koľko zaujímavých turnajov či tanečných zábav dokážu organizátori pripraviť aj v maličkých dedinkách. Niekedy stačí takto vypnúť na pár hodín a váš mozog bude šťastnejší.

 

3. Hľadajte si nových priateľov

Starí priatelia sú na nezaplatenie, človek si ich musí vážiť, ale to nezanemená, že si nemôže hľadať i nových. Mnohí si myslia, že nové priateľstvá patria len k mladosti. Tento názor je už však dávno prekonaný. Je naozaj dobré stretávať sa čo najčastejšie s ľuďmi, ktorí majú podobné záujmy a  názory. Človek pri týchto stretnutia naberá novú silu. Totiž, okruh priateľov či rovesníkov, okrem najbližších osôb v rodine, pomáha tiež vytvárať pocit pohody a šťastia.

 

4. Nezabúdajte na splnenie veľkých snov

Túžite spoznávať tajomné zákutia planéty Zem? Chcete začať spievať, hrať na gitare, cvičiť, maľovať obrazy, chcete sa  naučiť variť exotické jedlá, tancovať orientálne tance? Neváhajte! Vek by v dnešnej dobe nemal byť prekážkou. Existuje množstvo kurzov, umeleckých škôl či iných zariadení, kde vás s radosťou privítajú a budú sa vám s láskou venovať. Cielene si na splnenie týchto snov odkladajte peniaze. Výzva zvládnuť nové zručnosti je jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako zistiť, kde sú vaše hranice a prekonať ich. Pri týchto činnostiach sa vám bude výborne aktivovať mozog.

V dnešnej dobe má človek oveľa viac možností na rozvíjanie svojich zručností ako v minulosti. Stačí si len vybrať a podľa možností jednotlivé aktivity naplánovať. Pravidelné získavanie radosti z nových zážitkov je jeden z najlepších spôsobov, ako ostať v živote aktívny, energický, šťastný a nadšený. Takže, neváhajte!Odporúčaná literatúra:

Libor Činka: Ovládněte svůj mozek

Jiří Vokáč Čmolík: Trhák aneb 21 kapitol o vašem mozku

Čítajte viac o téme: Šťastie, Mozog
Zdieľať na facebooku