Týchto 12 inšpiratívnych kníh o osobnom rozvoji váš život zmení od základov

V hľadaní pravej životnej cesty či zmeny v živote vám môže pomôcť aj dobrá kniha.
V hľadaní pravej životnej cesty či zmeny v živote vám môže pomôcť aj dobrá kniha. / Foto: Bigstock

Občas môže mať človek pocit, že stojí na jednom mieste, potrebuje zmenu alebo mu niečo chýba a nevie sa pohnúť ďalej. V hľadaní pravej životnej cesty či zmeny v živote  vám môže pomôcť rodina, priatelia, psychológ, ale aj dobrá kniha. Možno vám nepovie nič nové, možno máte pocit, že už všetko viete, ale dobrá kniha môže prísť v tej najsprávnejšie chvíli a môže motivovať už len tým, že dokáže pozmeniť váš pohľad na svet. Motivačné knihy slúžia najmä na osobný a duchovný rozvoj človeka. Ak strácate v živote zmysel, motiváciu a energiu, práve tento druh literatúry môže byť tou správnou voľbou, ktorá vás nasmeruje na cestu za spokojným a vyrovnaným životom, pevným zdravím a úspechom.

Sila motivačnej literatúry spočíva najmä v tom, že pozitívne vyplýva na myslenie človeka. Po prečítaní niektorej z motivačných kníh môžete opäť nadobudnúť životný elán. Takýchto kníh je veľmi veľa a každý človek môže považovať za tú úplne najlepšiu inú knihu. Možno vás však niektoré knihy zo zoznamu opäť v niečom inšpirujú.

1. Carnegie Dale - Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí

Dale Carnegie ponúka vo svojich knihách, ktoré sa stali svetovými bestsellermi, praktické návody, ktoré pomáhajú tisíckam ľudí v tom, ako vychádzať s ľuďmi, ako udržiavať dobré vzťahy a ako pôsobiť na ľudí tak, aby boli vo vašej prítomnosti radi. Táto knižka hovorí o veľkom tajomstve správneho prístupu k ľuďom, ako urobiť dobrý dojem, viesť dialóg, ako si nenarobiť nepriateľov a získať si druhých na spoluprácu.

 

2. Richard Carlson - Netrápte sa pre maličkosti

Všetci by sme radi žili pokojnejším, menej stresujúcim spôsobom života. Ako však zistiť, čo je v živote skutočne dôležité a čo sa tak javí iba na povrchu?
Táto kniha nás povzbudivým spôsobom učí rozlišovať nepodstatné záležitosti všedného dňa od dôležitých vecí a nezveličovať každodenné problémy. Ukazuje, že aj drobnými zmenami v živote sa dá dosiahnuť pocit šťastia. Richard Carlson bol uznávaným americkým psychológom a autorom mnohých prednášok o šťastí, zvládaní stresu a dosiahnutí úspešného života. Aj po smrti sa radí medzi najpredávanejších autorov súčasnosti.  Kniha učí rozlišovať nepodstatné záležitosti všedného dňa od dôležitých vecí a nezveličovať každodenné problémy. Zdôrazňuje, aké dôležité je plne sa sústrediť na prítomnú chvíľu a vychutnať si každý okamih, lebo žiadny sa už nezopakuje v rovnakej podobe ako práve teraz.


3. Pavel Hirax Baričák - Šlabikár šťastia 1,2,3

Pavel Hirax Baričák v 1. časti Šlabikáru šťastia  vysvetľuje princípy sebaprijatia, odpustenia, pozitívneho myslenia, pochopenia choroby, rozpustenia bolesti, zanechania boja, počúvania srdca, vnímania symbolov života, oslobodenia sa od bôľov iných. Vysvetľuje tiež  zákony zrkadlenia, príťažlivosti a rezonancie, dôležitosti nepretvarovania sa, škodlivosti sľubovania, prijatia cudzej i vlastnej smrti, aby sa dostal až k energii z tvorenia, rebélie, meditácie, k dôležitosti ďakovania, chválenia, nezosmiešňovania, neposudzovania a v neposlednom rade k úcte k milovanej zemi.

V dvojke sa venuje sabapozorovaniu ako spôsobu očistenia a poznania sa. Učí nás vnímať súvislosti pri veciach stále sa opakujúcich.  Venuje sa tomu, ako by ste mali začať svoj vnútorný dialóg, ako sa zbaviť zlozvykov a programov, ktoré nám vôbec neprospievajú. Tu sa Pavel Hirax snaží odpovedať na otázky typu: prečo človek nemôže mať  to, po čom túži. Ako dostať rýchlejšie niečo po čom túžime, čo treba obetovať a ako sa pokoriť, zdôrazňuje tu veľkú dôležitosť vďaky, odpustenia samému sebe ale na druhej strane aj neustále až prehnané ospravedlňovanie sa a obviňovanie seba samého zo všetkého čo sa deje navôkol. Píše aj o dôsledkoch ľudského ohovárania, žiarlivosti, závisti, pociťovania viny vo vnútri seba a nasledujúcou bolesťou.

Tretí diel Šlabikára šťastia nie je určený iba pre rodičov, ktorí hľadajú spôsob, akou formou dať svojim potomkom to najlepšie, ale aj pre duše, ktoré chcú pochopiť, prečo sú v nich strachy, konajú ako konajú, či sa im v niečom nedarí. Kľúč k bôľom dneška sa totiž nachádza v detstve, v spôsobe, ako k nám bolo pristupované, čo sme videli, cítili a zažili od momentu splodenia až po dospievanie.

 

4. Norman Vincent Peale - Sila pozitívneho myslenia

Tajomstvo úspešného života je v tom, že sa zbavíte starých myšlienok a nahradíte ich novými, vitálnymi myšlienkami plnými viery. Autor odhaľuje modernému človeku, ktorý hľadá svoje miesto v súčasnom svete, tajomstvá fungovania ľudskej mysle. Vychádza z vlastnej skúsenosti a skutočných životných príbehov. Uvádza veľké množstvo duchovných techník, ktoré vedú k šťastiu, láske, dobrým partnerským vzťahom, pracovným úspechom a blahobytu.

 

5. Peter Sasín – Triumf

Peter Sasín patrí medzi top trénerov osobného rastu. Svojim klientom pomáha robiť rýchle a trvalé zmeny, zbavuje ich fóbií, depresií, strachu a pomáha im zažívať viac radosti a dosahovať skvelé výsledky v živote.

V knihe sa dozviete:

 • Prečo realita ako taká neexistuje?
 • Aké masívne filtre používa vaša podvedomá myseľ?
 • Ako si svoje filtre uvedomiť a nastaviť tak, aby vám pomohli pri preladení sa na vašu novú realitu?
 • Ako nájsť svoje životné poslanie?
 • Ako získať oveľa viac zdravia či energie?
 • Ako si prestaviť svoj finančný termostat v hlave na vyššie hodnoty?
 • Ako používať vonkajší zámer na dosahovanie vašich snov?
 • A mnoho ďalších princípov či experimentov, ktoré môžete ihneď začať testovať.

 

6. Dušan Kadlec - 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život

V knihe je opísaných 100 spôsobov, ktorými si častokrát nevedomky, no zato poriadne, komplikujeme život každodennými činnosťami, rozhodnutiami a krokmi.  V knihe sú napísané vysvetlenia problémových situácií, spolu s radami a krokmi vedúcimi k ich náprave.  Je to kniha o dôvere v seba samého. Je o víťazstve nad nepriazňou osudu. Je plná inšpirácie a pozitívnej energie, ale aj osobných skúseností a praktických rád.

V knihe sa dozviete, ako budovať:

 • funkčnejšie vzťahy,
 • pevnejšie zdravie,
 • usporiadaný život,
 • uvedomelú myseľ,
 • zdravšie financie,
 • nadšenie pre prácu.

 

7. Jack Canfield; Mark Victor Hansen; Amy Newmark - Slepačia polievka pre dušu Keď vám život dá citróny, urobte si citronádu

Slepačia polievka pre dušu obsahuje príbehy obyčajných ľudí, ktorí zažili niečo mimoriadne. Ich príbehy sú povznášajúce, nápomocné a ilustrujú, ako uplatniť rovnaké postupy a zlepšiť si tým vlastný život.


8. Nick Vujicic - Život bez hraníc

Nick Vujicic sa narodil bez rúk a nôh, podarilo sa mu však prekonať svoje postihnutie a vedie nezávislý, bohatý, plnohodnotný život. Je vzorom pre každého, kto hľadá skutočné šťastie. Z Nicka sa stal medzinárodne uznávaný motivačný spíker a nadšene šíri svoje posolstvo: najdôležitejším cieľom každého človeka je nájsť zmysel života bez ohľadu na problémy alebo zdanlivo neprekonateľné prekážky, ktoré sa mu stavajú do cesty. Nick v tejto knihe rozpráva o svojom fyzickom postihnutí aj o vyčerpávajúcom emocionálnom boji, ktorý zvádzal v detstve, puberte aj v ranej dospelosti, keď sa usiloval vyrovnať so svojou odlišnosťou. Nick rozpráva, ako sa pre neho viera v Boha stala základným zdrojom sily a vysvetľuje, že akonáhle našiel zmysel života – inšpirovať druhých, aby zlepšili svoj život a svet okolo seba – našiel sebadôveru vybudovať si hodnotný a produktívny život.

 

9. Don Miguel Ruiz Don Jose Ruiz Janet Millsová - Piata dohoda

Piata dohoda je jednou z najznámejších kníh  súčasnej svetovej motivačnej literatúry. Don Miguel Ruiz spolu so svojím synom Donom Jose Ruizom v nej nadväzujú na úspešný bestseller Štyri dohody. Uvádzajú čitateľa do hlbšej roviny sebauvedomovania a ukazujú spôsob, ako sa vrátiť k našej vrodenej vnútornej múdrosti. Päť dohôd pomáha ľuďom na celom svete odpútať sa od starých nefunkčných dohôd a spôsobov myslenia a umožňuje ich nahradiť takými dohodami, ktoré prinášajú osobnú slobodu, trvalé šťastie, lásku a pokoj v duši.

 

10. Anthony Robbins - Nekonečná vnútorná sila

Anthony Robbins pomocou tejto knihy dokázal už miliónom ľudí, že správnym využitím sily svojej mysle môžete dosiahnuť, urobiť, vytvoriť či mať všetko, po čom vo svojom živote túžite.

Kniha Nekonečná vnútorná sila učí ako využiť  myseľ.

V knihe sa môžete dočítať:

 • akú silu majú vaše nálady a presvedčenia,
 • aká dôležitá je pre život človeka viera a ako od nej závisí to, či ste šťastní a úspešní,
 • sedem klamstiev o úspechu,
 • ako si riadiť vlastný mozog,
 • ako vyzerá syntax úspechu,
 • ako nastúpiť na cestu k sebazdokonaleniu a kráčať ňou po celý život.

 

11. Robin S. Sharma - Objavte svoj osud s mníchom, ktorý predal svoje ferrari

V knihe sa dočítate, ako objaviť podstatu pravých hodnôt a naučíte sa uviesť do života  Kniha vás tiež  na konkrétnych príkladoch naučí, že neznámeho sa netreba báť, lebo práve v ňom prebýva naša veľkosť; človek sa má usilovať a snažiť vždy zo všetkých síl, ale potom nechať veciam voľný priebeh a dať životu čas, aby urobil ostatné; ak zmeníme pud prežiť na odhodlanie slúžiť pravde a životu, váš život bude vždy úspešný. Kniha je napísaná ľahkým, čitateľsky príťažlivým štýlom plným dialógov a aktuálnych postrehov.

 

12. Eckhart Tolle - Sila prítomného okamihu

Eckhart Tolle je súčasný duchovný učiteľ, ktorý sa neprikláňa k nijakému konkrétnemu náboženstvu alebo duchovnej tradícii. Svetu odovzdáva jednoduchý a pritom hlboký odkaz: Najpriamejšia cesta ku šťastiu a spokojnosti je schopnosť naplno žiť v prítomnosti. Tajomstvo spočíva v uvedomení si skutočnosti, že naše ego sa upína na minulosť (hoci sa už nedá zmeniť) a budúcnosť (hoci ju nemôžeme poznať). Pochopenie, že jediná skutočná realita je prítomný okamih, umožňuje zbaviť sa zbytočného pripútania k predstavám a naplno prijať život.

 

 

V budúcom článku sa pozrieme na knihy, ktoré nás môžu motivovať k úspechom v škole alebo na pracovisku.

Čítajte viac o téme: Knihy
Zdieľať na facebooku