Dôležité rozhodnutia, ktoré môžeme urobiť sami

Niektoré rozhodnutia náš život formujú viac, ako si možno myslíme.
Niektoré rozhodnutia náš život formujú viac, ako si možno myslíme. / Foto: Pexels

Najväčšiu moc, ktorú človek má, je moc rozhodovať sa.
- J. Martin Kohe

 

Takmer každý deň je pre človeka niečím zaujímavý. Mnoho udalostí nás vie príjemne nadchnúť, iné by sme najradšej hodili niekde za hlavu. Niektoré veci si zámerne vyberáme, vyhľadávame ich, k iným sa dostávame úplne náhodou a niektoré absolvujeme len preto, aby sme urobili niekomu radosť alebo aby sme si udržali určitú pozíciu v zamestnaní. Či je to tak, či onak, vždy je viac toho, čo si môžeme slobodne vyberať. Môžeme si vyberať priateľov, povolanie, školu, bydlisko, životný štýl, spôsob stravovania. Okrem týchto veľmi bežných rozhodnutí existujú aj mnohé ďalšie, ktoré sú oveľa dôležitejšie, ako sa nám na prvý pohľad zdá. Často na ne ani nemyslíme, ale náš život ovplyvňujú viac, ako si možno myslíme. Týkajú sa viac nášho vnútorného ako vonkajšieho sveta. Ktoré to sú?

 

1. Môžeme sa slobodne rozhodnúť, aký budeme mať charakter, vlastnosti, akým typom človeka sa chceme stať. Môžeme sa nechať ovplyvňovať inými ľuďmi alebo pôjdeme svojou vlastnou cestou. Buď budeme naplno využívať náš talent, schopnosti, alebo budeme skôr čakať, čo sa nám ponúkne a bez väčšieho snaženia budeme plávať životom.


2. Môžeme sa slobodne rozhodnúť, aké hodnoty budeme uznávať. Buď môžeme čerpať informácie iba z médií, nekriticky ich prijímať alebo si vytvoríme vlastný názor na základe podrobného štúdia informácií z viacerých zdrojov. Svoj hodnotový rebríček si môžeme zostaviť na základe toho, čo robia iní ľudia alebo na tom, čo sami považujeme za správne a dobré.


3. Môžeme sa sami rozhodnúť, ako sa budeme správať k iným ľuďom. Môžeme ich ponižovať alebo dvíhať ich sebavedomie. Môžeme byť milí, nápomocní, komunikatívni alebo môžeme byť do seba zahľadení ľudia, ktorí neberú ohľad na iných.


4. Môžeme sa sami rozhodnúť, koľko sa chceme toho naučiť. Na učenie sa môžeme dívať ako na nepríjemnú povinnosť alebo ako na niečo, čo nám pomáha rásť a zvyšovať vlastnú úroveň. Môžeme  mať uzavretú alebo otvorenú myseľ.


5. Môžeme sa sami rozhodnúť, čo v živote dokážeme. Môžeme byť leniví, ale môžeme byť aj disciplinovaní. Môžeme nechať okolnosti a iných ľudí, aby nás formovali, vplývali na nás a formovali na vlastný obraz alebo si sami zvolíme cestu, ktorá nás má priviesť do vlastného cieľa.


6. Môžeme byť materialisti, ktorí vnímajú len konzumný svet, ale môžeme sa učiť vnímať aj vlastnú duchovnú podstatu a prijať ju ako neoddeliteľnú súčasť života. Môžeme sa vyžívať v pôžitkoch tela alebo sa skôr venovať duchovnej stránke života. Všetko je v našich rukách.


7. Môžeme si slobodne vytvoriť vlastný zmysel života. Môžeme žiť len pre vlastné potešenie alebo hľadať aj vyšší zmysel, akési hlbšie poslanie nášho života, a tak nachádzať väčšiu radosť nielen pre seba, ale aj pre ostatných okolo nás. Môžeme si slobodne vybrať postoj k životu a jeho zmysel.

Mnohí ľudia sú veľmi talentovaní a zároveň majú veľa nevyužitých schopností. Často im to ani nevadí, nezaujíma ich to, kráčajú životom po vyšliapaných cestách, na ktoré si zvykli. V kútiku duše možno túžia aj po niečom inom, ale pohodlnosť alebo dlhoročné zvyky ich brzdia v napredovaní. Väčšina z nich si ani neuvedomuje, že má možnosť voľby. A tak veľká kapacita mozgu leží akoby pod ľadom. Keď si človek uvedomuje, že má možnosť voľby, môže zmeniť svoj život, pokiaľ to chce urobiť. Ľudský život je vlastne výsledkom mnohých rozhodnutí. Nemôžeme ovplyvniť, čo sa nám v živote prihodí, ale môžeme sa rozhodnúť, ako budeme na jednotlivé situácie reagovať. Je dobré si v každej chvíli uvedomovať, že človek má slobodnú vôľu, ktorá ho môže v každej sekunde nielen  posúvať tam, kde práve túži byť, ale mu dáva aj nádej na  prežitie zmysluplného a radostného života.


citáty- eduworld.sk

Čítajte viac o téme: Rozhodovanie
Zdieľať na facebooku