Čas je najväčší dar, aký môžete rodine darovať

  

Rôzne sociologické prieskumy jasne hovoria o tom, že pre väčšinu ľudí je rodina veľmi dôležitá. O tejto skutočnosti by vám mohli rozprávať mnohé príbehy aj letušky či piloti lietadiel. Keď musí lietadlo núdzovo pristáť a cestujúci nevedia, či sa to podarí, tak všetci volajú svojim najbližším. Nikto v tej chvíli nerieši pracovné rokovanie, množstvo svojich zákazníkov, stav na účte a nikto nemyslí ani na svoje auto v opravovni. Mnohí rodičia sa vedia pre rodinu neuveriteľne obetovať, tvrdo pracovať, ale často si pre ňu nedokážu nájsť čas.

 

Rodiny, ktoré nemajú na seba čas, to tak nerobia schválne. Život jednoducho uteká deň za dňom a pretože vždy príde zajtrajší deň, nikomu sa nezdá, že by bolo času málo. A tak odkladajú čítanie rozprávok, stavanie bunkrov, rozprávanie príbehov, spoločné výlety, návštevy starých rodičov. Hovoria si, veď je ešte času dosť, všetko sa dobehne, keď...Keď bude na účte viac peňazí, keď sa kúpi nové auto, keď sa dostavia dom, keď si nájdete novú prácu...A zrazu dieťa už nie je dieťaťom ale puberťákom, ktorý už nechce počúvať rozprávky, stavať bunkre ani chodiť na výlety s rodičmi.

Mnohí povedia, že doba je ťažká. Áno je a pracovať sa musí naozaj veľa. Je veľmi náročné ekonomicky zabezpečiť rodinu. Ale aj napriek tomu existujú spôsoby, ktoré človeku pomáhajú usporiadať si čas a priority, ktoré dokážu vniesť do života lepší systém.

 

hodnoty- čas-rodina-eduworld.skUvedomte si skutočné hodnoty

Človek denne urobí mnoho vecí, navštívi rôzne zariadenia, pozerá všetko možné v televízii, zbytočne dlho telefonuje alebo len tak zháňa aj nepotrebné veci v obchodoch. Napíšte si najčastejšie vaše činnosti na papier a zamyslite sa nad nimi. Sú naozaj všetky pre váš život potrebné? Naozaj musíte s kamarátkou denne hodinu telefonovať? Musíte denne využívať facebook? Musíte mať za každú cenu prehľad o novom tovare v každom obchode? Musíte chodiť na zumbu každý večer? Kult krásy a tela, ktorý je prioritou v konzumnom svete, často mnohým skresľuje reálny pohľad na život a akoby zámerne navádza k nesprávnym hodnotám. Nič nie je dôležité ako komunikácia s partnerom, citové zbližovanie s dieťaťom, počúvanie nielen ušami, ale aj srdcom, navštevovanie starých rodičov, prechádzky v prírode, hranie spoločenských hier a podobne. Podrobne si naplánujte, ktoré dni v týždni budete venovať len svojim deťom a partnerovi a jednoducho si v tej chvíli vypnite mobil či televízor. Viete koľko času získali ľudia pre rodinu, keď jednoducho prestali pozerať televízor? Máte predsa právo aj na tieto vzácne chvíle. Nikto vám predsa neprikázal, že musíte každý večer sledovať osudy fiktívnych postáv v 136. Pokračovaní  nejakého seriálu. Neprežívajte fiktívne životy vo filmoch, buďte strojcami vlastného života. Ten je najdôležitejší!

 

Čas vyhradený pre rodinu nikdy neodkladajte

Mnoho terapeutov, ktorí pracujú s rodinami za najväčší omyl v rodinnom spolužití pokladajú fenomén odkladania. Deti rýchlo rastú, každú chvíľu sa zameriavajú na iné veci, a preto využite vzácny čas, keď sú vám naklonené, keď túžia po vašej prítomnosti, keď ste pre nich hrdinom, keď chcú byť jednoducho s vami. Jeden pán často spomína: „Vždy, keď som sa holil, syn prišiel ku mne a prosil ma, aby som mu rozprával rôzne príbehy. Mne sa nechcelo. Buď som ho poslal preč alebo som ten príbeh povedal čo najkratšie. Mesiace ubiehali. Syn chodil za mnou do kúpeľne čoraz menej. Raz som na neho zakričal, že nech príde do kúpeľne, že mu poviem príbeh. Syn len odpovedal, že nemá čas, lebo sa rozpráva s kamarátom cez Skype. V tej chvíli som pochopil, že som nevyužil čas na zbližovanie so synom, keď sa to ešte dalo. Nič sa nedá vrátiť späť.

 

Naučte sa šetriť čas

Ešte stále veľa času strácame pri nakupovaní, pridlhom sledovaní televízie, zbytočnom klebetení či telefonovaní. Pozrime sa napríklad na také nakupovanie. Čím do väčšieho hypermarketu vojdete, tým dlhší čas v ňom prežijete. A ak ešte nemáte napísaný presný zoznam vecí, nakúpite zbytočne aj to, čo vám vôbec netreba. Takže, vždy si všetko postupne píšte na lístok, pri nákupe choďte len do tých oddelení, ktoré potrebujete navštíviť a váš čas sa skráti aj o polovicu. Nechodievajte na nákupy každý deň, radšej si urobte zásoby a ušetrený čas venujte rodine.

 

citáty- ako efektívne využiť čas -eduworld.skUrobte si rodinný kalendár

Je dobré, keď na začiatku kalendárneho roka sa do kalendára zaznačia významné rodinné udalosti, vystúpenia a  súťaže detí, výročia, dôležité návštevy a oslavy. Keď majú členovia rodiny všetky dôležité dátumy pred očami, vedome aj podvedome sa budú snažiť naplánovať si čas tak, aby to vyšlo. Je to všetko otázka priorít. Vyznačte si v kalendári jeden večer v týždni, ktorý bude patriť len rodine. Vtedy sa spolu hrajte, rozprávajte, choďte do divadla, kina alebo na prechádzku. Zvyknete si na to a potom to už nebudete chcieť zmeniť. Rozšíri sa vaša komunikácia, zdielanie zážitkov, budete si citovo bližší. Váš vyhradený deň bude len vaším dňom a vy si na to zvyknete. Po rokoch budete práve za tieto chvíle najvďačnejší.

Žijeme v dobe, kedy od nás všetci žiadajú maximálne výkony a potrebujú aj náš čas. Fenomén času je však vzácny, a preto je potrebné viac ako inokedy nad ním uvažovať. Totiž, plynie naozaj rýchlo. A ak chcem prežiť krásny, radostný a naplnený život, musíme si čas vedieť plánovať tak, aby v ňom bolo čo najviac priestoru pre najhodnotnejšie veci.

ZDROJ: Rob Parsons: Desať tipov pre rodinu // Foto: Deviantart 1) by matejpaluh 2) by Patyi 3) by Dipliner
Čítajte viac o téme: Rodina
Zdieľať na facebooku