Prečo majú ženy pocit, že ich muži nepočúvajú?

Často sa stáva, že pri rozhovore muža a ženy dochádza k nedorozumeniam kvôli tomu, že žena začne mať pocit, že ju muž absolútne nepočúva.
Často sa stáva, že pri rozhovore muža a ženy dochádza k nedorozumeniam kvôli tomu, že žena začne mať pocit, že ju muž absolútne nepočúva. / Foto: Big Stock

Často sa stáva, že pri rozhovore muža a ženy dochádza k nedorozumeniam kvôli tomu, že žena začne mať pocit, že ju muž absolútne nepočúva. Často však ide iba o pocit. Realita môže byť iná. Prečo dochádza k nedorozumeniam ?

Muži sa výrazne odlišujú od žien, ale aj napriek tomu štúdie dokázali, že muži a ženy povedia v priemere rovnaký počet slov za deň. Takže stereotyp, že muži sú tí tichší, zatiaľ čo ženy veľa rozprávajú, je naozaj len stereotyp. Rozdiel je však v tom, že pristupujú k problémom odlišne.  Ženy sú viac emocionálne, zatiaľ čo muži sa potrebujú dopracovať ku konkrétnej informácii, ktorá má pre nich určitý zmysel, je zrozumiteľná, má hlavu a pätu. Muži sa snažia porozumieť ženám, počúvajú a sú pripravení odpovedať na to, na čo treba, no v skutočnosti často nerozumejú, čo rozprávajú. Podľa štúdie vedcov z University of the University of Sheffield muži musia tvrdo premýšľať nad tým, čo hovoria ženy aj kvôli tomu, lebo na počúvanie používajú sluchovú časť mozgu, ktorá spracúva hudbu a nie ľudské hlasy.

Žena navyše pracuje s informáciami iným spôsobom. Snímky mozgu muža a ženy počas hovorenia odhalili, že pri reči sa u ženy zapája omnoho viac mozgových centier, a to aj obrazných. Aj pri dekódovaní signálov funguje ženský mozog podobne. Kým muži zvyknú myslieť logicky, ženy pracujú s informáciami na základe analógií.

 

Muž, ak niečo chce, povie svoju požiadavku priamo

Muži, na rozdiel od žien, používajú priamu komunikáciu, ktorá smeruje k jasnému odovzdaniu informácií. Používajú krátke, logicky usporiadané a jasne štrukturované vety len s malým množstvom metafor. Komunikácia podľa nich spočíva v odovzdaní a získaní dostatočného množstva informácií, ktoré následne vedú k vyriešeniu problému. Okrem toho muži aj inak počúvajú ako ženy. Očakávajú presné informácie a jasné návrhy riešení problému a majú tendenciu uprednostňovať iba jedno riešenie. Až keď zlyhá, sú ochotní pristúpiť na ďalšie konanie.

 

Ženy, na rozdiel od mužov, používajú komunikáciu ako prostriedok k vytváraniu vzťahov

Úlohou žien bolo a je vytvorenie harmonickej rodiny a jej udržanie. A práve preto ženy často používajú nepriamu komunikáciu, ktorá im umožní kritizovať, ale pritom okamžite nevyvolať hádku. Snažia sa totiž inštinktívne chrániť city svojho náprotivku. Lenže zabúdajú, že na takýto spôsob komunikácie je mužská myseľ často krátka. A navyše určité veci naznačujú tak nešikovne, že by muž musel byť jasnovidec, aby porozumel tomu, čo vlastne od neho žena chce. Okrem toho ženy nehovoria o problémoch len preto, aby ich vyriešili, ale i preto, aby o nich hovorili. Uľavia si tak a môžu začať so spracovaním danej udalosti. Jednoducho povedané, potrebujú sa zverovať. V ženskom mozgu je reč zakotvená ako najdôležitejší prostriedok vyjadrovania. Ak teda ženy s niekým hovoria, neočakávajú od neho nutne riešenie problému, čo môže veľmi ľahko viesť k nedorozumeniu. Na rozdiel od mužov sú tiež schopné uvažovať o viacerých možnostiach riešenia problému naraz a všetky ich naraz aj skúšať. Čo u mužov môže vyvolať zmätok.

 

Niketorí psychológovia tiež poukazujú na to, že rozdiely sa môžu začať formovať v detstve, pretože chlapci hrávajú súťaživé hry, kde sa učia presadzovať, ovládať, vyjednávať, vyhrávať i prehrávať. Dievčatá sa počas hry učia spolupracovať, prispôsobovať sa, robiť kompromisy v záujme udržania dobrých vzťahov a vytvárať atmosféru pochopenia a nedôležitosti výhry.

Muži sú často zahltení ženskými emóciami

Umenie konverzácie nespočíva len v tom, že iných počúvame, ale aj v tom, že chápeme, čo niekto hovorí. Muži majú niekedy pocit, že ženy na nich ukladajú celú emočnú záťaž. A preto sa začnú cítiť doslova zahltení všetkými emóciami a frustrovaní, pretože majú pocit, že tie problémy nedokážu vyriešiť. Nie je to však tak, že by úplne nepočúvali, čo sa im snažíte povedať. Je to len to, že nedokážu prísť rýchlo s nejakým riešením, a preto sa cítia byť z toho frustrovaní a bezmocní. Muži síce  nespracúvajú svoje emócie až tak dobre, ale to neznamená, že nepočúvajú. Oni sa len v podstate chránia pred citmi, ktoré nedokážu vyjadriť rovnakým spôsobom ako ženy.

 

Muži neradi rozoberajú  problémy bežného dňa

Väčšina žien sa doslova zaoberá miliónmi otázok počas celého dňa. Ženy sú matky, dcéry, manželky, zamestnankyne... Niekedy to, čo chcú, je len byť uznávané za to, čo robia. Chcú mať pocit, že to, čo robia, robia najlepšie a že muž to neberie ako samozrejmosť. Muži majú zase potrebu zabudnúť na všetko, čo sa cez deň stalo, a preto sa niekedy môže zdať, že vás pri večernej konverzácii nepočúvajú, prípadne s vami nesúhlasia.

 

Muži majú potrebu dávať veci do poriadku

Muži proste radi dávajú veci do poriadku. Keď žena povie svojmu mužovi o nejakom probléme, muž  ho chce dať do poriadku. Muži nie sú však schopní analyzovať problémy a zisťovať všetky možnosti, ako to vyriešiť, všetko čo chcú, je, aby bola žena šťastná. A preto vo chvíli, keď žena povie mužovi, že nechce aby ju v niečom, čo hovorí opravoval, muž okamžite prestane počúvať a svoju pozornosť opäť zameria na niečo, čo môže byť ním skutočne opravené.

 

Muži nezvládajú niekoľko úloh naraz

Muži môžu ticho sedieť za volantom svojho auta a sú hlboko zamyslení nad niečím, čo je pre nich dôležité. Na rozdiel od žien, muži nezvládajú niekoľko úloh naraz. Majú tendenciu sústrediť sa poriadne na jednu vec, ktorú robia. Neignorujú svet, len sú jednoducho vo svojom svete a premýšľajú o niečom inom, než sa im snažíte povedať.

 

Neznášajú, keď sú v komunikácii prerušení

Priznajme si, mnoho žien jednoducho rozpráva veľmi veľa. A práve vtedy, keď sú v strede niečoho a opýtajú sa na názor a  muž im nedokáže odpovedať podľa ich predstáv, prestávajú si rozumieť. A to sa  mužom nepáči, keď ich niekto preruší alebo umlčí v rozprávaní.

 

Foto: Big Stock

Keď sa rozprávate s mužom, nepohybujte sa po celom byte

Ženy sú v neustálom pohybe. Môžu umývať riad, variť večeru, kŕmiť dieťa a hovoriť o všetkom, čo sa im cez deň stalo. Muž môže byť v tom čase však v inej miestnosti a aj keď žena hovorí nahlas, nepočuje všetko. Počuje, že niečo žena hovorí, no nerozozná veľmi čo, a preto sa po chvíli ani nenamáha počúvať. Preto, ak chcete prežívať plnohodnotný rozhovor, radšej by ste mali byť v blízkosti vedľa seba v jednej miestnosti.

 

Mužov nezaujímajú klebety

Mužom je úplne jedno, čo sa stalo vo svete celebrít alebo vo vašom pracovnom kolektíve. Vášho partnera zaujímate vy. Chce počuť o vašich snoch a vašom živote.

 

Muži dávajú prednosť rozprávaniu o jednej veci

Ak je žena preťažená, jej myšlienkové pochody blúdia od jednej veci k druhej. Muž môže sedieť a snažiť sa pochopiť, o čom vlastne rozprávate, no keď sa aj snaží, spojenie jednoducho nemôže nájsť a stratí sa vo vašich myšlienkach. Muži dávajú prednosť rozprávaniu o jednej veci a nie o piatich naraz, ktorých spojenie dokáže pochopiť iba žena.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Efektívna komunikácia
Zdieľať na facebooku