Ako byť úspešný aj vďaka zlyhaniam?

  Foto: Deviantart

História dokázala, že väčšina z najvýznamnejších víťazov bola pred konečnou výhrou postavená pred náročné prekážky.
Zvíťazili, pretože sa odmietli nechať pripraviť o odvahu svojim prehrami.
- B. C. Forbes

 

Určite to poznáte. Nemali ste svoj deň a neurobili ste skúšku alebo ste mali iný problém. Sú ľudia, ktorých neúspech vyradí zo života na niekoľko dní, ale sú aj takí, ktorí sa ešte výraznejšie naštartujú a dokážu napokon viac, ako si pôvodne predstavovali. Mnoho odborníkov už niekoľko rokov sleduje, čo vlastne spôsobuje, že niekto je úspešný viac, iný menej. Výsledky hovoria jasnou rečou. Všetko predurčuje nastavenie našej mysle a postoje človeka. Medzi tými, ktorí vedia, že zvíťazia aj vďaka prekážkam a tými, ktorí často zlyhávajú, je rozdiel v týchto skutočnostiach.

 

1. Úspešní  sa sústreďujú na riešenia

Porazený často po neúspešnej skúške rezignuje, nadáva, hľadá vinníkov, vyhovára sa na všetko možné i nemožné, obviňuje. Tí, ktorí chcú aj napriek pádu zvíťaziť, snažia sa zo zlyhania poučiť, vyvodiť závery, nájsť nové riešenia. Často vďaka pádu sa ešte viac ponoria do skúmanej problematiky a dosiahnu oveľa väčší úspech, ako vôbec predpokladali. Existuje veľa študentov, ktorí vďaka neúspešnej skúške sa tak naštartovali, že si vybudovali úspešnú  kariéru v oblasti, v ktorej mali pôvodne najväčšie problémy. Jedným slovom prevzali zodpovednosť za seba a pokračovali ďalej.

 

2. Úspešní  prekonávajú svoj strach

Práve strach je to, čo nás často najviac brzdí v našom napredovaní. Porazení sa často nevedia vymotať zo svojho strachu, nič pre jeho prekonanie nerobia, utápajú sa v bezmocnosti a vyhovárajú sa na osud. Tí, ktorí chcú zvíťaziť, hľadajú cesty na prekonanie strachu a nevzdávajú sa.

 

3. Úspešní experimentujú

Tí, ktorí chcú dosiahnuť úspech, sú často experimentátori, ktorí hľadajú nové cesty na prekonanie prekážok. Neboja sa nového pohľadu na vec, skúšajú nové spôsoby, ako sa dostať k vysnívanému cieľu. Víťazi skúšajú rôzne stratégie, kým nedostanú výsledok, ktorý chcú. Porazení robia stále tú istú vec znova a znova a čakajú, že dostanú odlišné výsledky.

 

4. Úspešní si svoj život plánujú

Tí, ktorí chcú úspešne študovať a postupne si rozbiehať vlastnú kariéru,  majú svoje postupy podrobne naplánované. Malými, ale premyslenými krokmi sa posúvajú vpred. Väčšinou sú veľmi pracovití, precízni, veria, že stále existujú veci, ktoré by sa mali naučiť. Víťazi si vedia dobre rozdeliť svoj čas a doprajú si vysoko cenné aktivity, ktoré ich prinesú bližšie k ich cieľom. Pri práci sa snažia zo seba odovzdať maximum. Porazení robia málo pre zlepšenie svojich schopností, často sa vyhýbajú práci alebo učeniu a ak aj niečo robia, tak je to na polovičný výkon. Vzdávajú sa, keď sa objavia prekážky. Chýbajú im zručnosti v organizovaní  času a doprajú si jeho strácanie aktivitami ako hranie počítačových hier, pozeranie televízie, zbytočnými posedeniami v reštauráciách a podobne.


Najväčšou revolúciou našej generácie je objav,
že ľudia zmenou vnútorných postojov svojej mysle
dokážu zmeniť vonkajšie aspekty svojich životov.
- Villiam James, harvardský psychológ

 

5. Úspešní premýšľajú

Tí, ktorí chcú byť úspešní a pred tým možno aj zlyhali, svoje pády využívajú na podrobnejšie premýšľanie nad svojím životom. Práve porážky sú pre nich stimulom, ktorý ich vyburcoval k vyšším výkonom. A nad čím najčastejšie premýšľajú? Predovšetkým nad tým, či idú správnym smerom. Sledujú všetky novinky, chodia na odborné prednášky, semináre, porovnávajú vývoj doma i vo svete. Obklopujú sa rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi a veľa sa od nich učia. Netvária sa, že práve oni pojedli celú múdrosť sveta. Vďaka tomuto postoju sa im darí zistiť to, čo práve potrebujú. Porazení až tak veľmi nepremýšľajú, skôr sa nechávajú strhnúť davom. Tiež si myslia, že míňanie peňazí na semináre a kurzy je strata peňazí a preferujú kupovanie elektroniky, značkových vecí, dovoleniek, ktoré im dodajú chvíľkové potešenie a pocit vlastnej dôležitosti aspoň na chvíľu.

 

6. Pripomínajte si predchádzajúce úspechy

A ešte jedna rada na záver. Ak si budete pamätať iba vaše omyly a zlyhania, nebudete ochotní podstúpiť riziko, ktoré by mohlo viesť k úspechu. Budujte svoju sebaúctu pripomínaním si všetkých svojich úspechov. Buďte pozitívne naladení a čerpajte silu z úspešného životného obdobia. Obklopujte sa všetkým, čo vám tieto úspechy pripomenie. Takto sa nastavíte na pozitívne myšlienky.

Záleží od každého človeka, ktorý spôsob nazerania na zlyhanie mu je sympatickejší. Nikto z nás nie je len hore, každému sa občas stane, že padne. Je len na nás, ako sa k problému postavíme, či zostaneme plávať v starých stereotypoch, alebo budeme hľadať nové cesty, vďaka ktorým bude náš život nielen krajší, ale aj úspešnejší.

 

Zdroje: Ivo Toman: O úspechu / Stephen R. Covey: 7návykov skutočne efektívnych ľudí
Čítajte viac o téme: Úspech
Zdieľať na facebooku