Nedopustite, aby televízor vychovával vaše deti

Nedopustite, aby televízor vychovával vaše deti
Nedopustite, aby televízor vychovával vaše deti / Foto: Deviantart

Televízia sa dnes stala súčasťou života aj tých najmenších detičiek. Marketéri rýchlo využili možnosť votrieť sa do života vyčerpaných mamičiek na materskej či neustále zaneprázdnených pracujúcich rodičov. Začali produkovať programy vhodné už i pre najmenšie batoľatá. A mnohí z nás v najkritickejších chvíľach časového stresu pochopili, že televízia nám umožní ukradnúť si chýbajúci čas posadením detí pred televíziu. Považujeme ju za neškodného spoločníka vo chvíľach, kedy po ruke nie je nikto iný, kto by sa naším deťom miesto nás venoval. Máte ju však stále pod kontrolou? Nestali sa z malých neškodných chvíľ hodiny, ktoré vaše deti trávia pred televízorom? Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste vaše deti nemali podporovať v pozeraní televízie a pomôcť im plnohodnotnejšie využívať ich voľný čas.


Prečo nepozerať televízor?

1. Sledovanie televízie deti oberá o čas

Keď deti pozerajú denne niekoľko hodín televíziu, podriaďujú sa zvyku, kvôli ktorému nemajú čas na učenie, šport, stretávanie s kamarátmi.

 

2. Televízor spomaľuje myslenie

Niektoré štúdie tvrdia, že deti, ktoré pozerajú veľa televízor, sú nepozornejšie a horšie sa im vyvíja mozog. Na TV sa stačí pozerať, mozog môžete doslova “vypnúť”, pretože sa nemá do čoho zapájať. Televízor vás nakoniec unaví, veľa ľudí pri ňom zaspáva. Pri aktivitách ako rozprávanie sa s priateľom, používanie počítača, čítanie knihy, ste aktívni a váš mozog musí pracovať. Pridlhé pozeranie TV robí deti pasívnejšími vo svojom živote. Televízia je návyková, preto je na nej mnoho ľudí závislých.

 

3. Televízne programy útočia na city dieťaťa

Aby bola  zabezpečená vysoká sledovanosť v televíznych  programoch sa manipuluje s citmi, ako sú  strach, vina, smútok, túžba, nešťastie. Deti nie sú dostatočne zrelé na to, aby vedeli tento nápor pocitov adekvátne spracovať. Hrozí nebezpečenstvo, že určitým pocitom neporozumejú a dostanú sa do zbytočných problémov. Tiež si treba uvedomiť, že v televízii sú mnohé veci prikrášlené, zveličené, zmanipulované.

 

4. Pozor na reklamy

Mnoho reklám má  deti prilákať na pozeranie  ďalších filmov a seriálov. Druhá kategória reklám im predstavuje výrobky, ktoré “potrebujú”. Dospelí sa ako tak vedia ovládať, ale čo  deti? Reklamné spoločnosti deti priam milujú, pretože sa nevedia brániť a premýšľať nad posolstvom reklamy. Deti potom prosia rodičov, aby im kúpili aj také výrobky, ktoré vôbec nepotrebujú. Keď deti nepozerajú reklamy, šetria tým aj vaše peniaze.

 

5. Televízia bráni rozvoju sociálnych vzťahov

Pri pozeraní televízie ľudia nekomunikujú, nespoznávajú sa, nediskutujú, nerozprávajú si zážitky, nepýtajú si rady, iba sledujú, čo sa deje  na televíznej obrazovke. Tento čas sa dá v rodinách využiť aj ináč, a to rozprávaním zážitkov, plánovaním spoločných podujatí, hraním spoločenských hier, športovaním, navštevovaním príbuzných a podobne.

Je úplne jasné, že ak ste doteraz dovolili deťom pozerať televízor 4-5 hodín denne, tak sa ho len tak ľahko nebudú chcieť vzdať. Preto by ste mali urobiť v tomto „boji“ systematické kroky a zadefinovať si jasné pravidlá.

 

1. Dohodnite sa na čase a programoch

Dohodnite sa s deťmi, ktoré  vhodné programy a akú dlhú dobu môžu denne pozerať. Vhodné sú napríklad rôzne dokumentárne programy.

 

2. V domácnosti stačí jeden televízor

Ak ste nakúpili viacej televízorov, snažte sa ich postupne zbaviť. Môžete ich napríklad niekomu darovať. V rodine úplne stačí jeden televízor, ktorý je umiestnený na nenápadnom mieste. Keď bude menej dostupný, bude aj menej príťažlivý. Televízor

do detskej izby nepatrí.

 

3. Pri stolovaní nepozerajte televízor

Keď sa rodina stretne pri jednom stole, je krásne využiť tento čas na vzájomnú komunikáciu.

 

4. Motivujte deti na iné činnosti

Keď chcete, aby dieťa nepozeralo televíziu, nehovorte mu: „Vypni to! Nesmieš sa dívať na „telku“ Povedzte mu: „ Teraz vypneme televízor, aby sme mohli ísť hrať futbal.“ Ponúkajte deťom náhradný program. Deti sa majú pohybovať na čerstvom vzduchu, športovať, čítať, navštevovať kamarátov a podobne.

 

5. Stanovte si jeden deň bez televízora

Jeden deň v týždni vôbec nepúšťajte televízor. Postupne si deti na tento fakt zvyknú a budú sa celý týždeň tešiť na činnosti, ktoré budete spoločne v rodine robiť.

Človek v podstate nemusí vôbec pozerať televíziu. Tí, ktorí to skúsili, prišli na to, že majú oveľa viac času pre rozvoj svojej tvorivosti, venujú sa svojim priateľom, rodine, viacej športujú a vzdelávajú sa. Vedecké výskumy jednoznačne dokazujú, že deti, ktoré minimálne alebo vôbec nesledujú TV, sú všestrannejšie, psychicky vyrovnanejšie, optimistickejšie, tvorivejšie, aktívnejšie a majú lepšie sociálne kontakty. Už len kvôli týmto argumentom sa televíziu obmedziť určite oplatí.

 

Pozrite si zaujímavý film o tom, aký veľký vplyv majú reklamy cielené na vaše deti na váš rodinný život a financie. Detstvo je jeden obrovský biznis.

Film: Komercionalizácia detstva

 


Zdroj: Antonio Mazzi: Ako pokaziť dieťa desiatimi ťahmi/ Foto: Deviantart
Čítajte viac o téme: Komunikácia s deťmi, Technológie
Zdieľať na facebooku