6 zásad, ako sa nenechať zmanipulovať

Najdôležitejšia vec pri obrane voči manipulácii je uvedomenie si, že sa vás druhá strana pokúša zmanipulovať.
Najdôležitejšia vec pri obrane voči manipulácii je uvedomenie si, že sa vás druhá strana pokúša zmanipulovať. / Foto: Pexels

V predchádzajúcom článku sme si charakterizovali manipulátorov a odhalili ich základné znaky správania. Ako sa však voči takýmto ľuďom možno brániť?

 

Na žiadnu manipuláciu sa nedá vopred pripraviť. Najdôležitejšou obranou je väčšinou to, že manipulátorov zámer a príslušnú taktiku vopred odhalíte. Účinnú ochranu predstavuje potom to, že rozpoznáte, čo sa vlastne deje a prípadne to dokážete aj pomenovať.

Základným krokom k obrane proti skrytým útokom a vplyvom akéhokoľvek manipulátora je uvedomenie si skutočnosti, že niekto vami naozaj manipuluje. Keď si to uvedomíte, dokážete okamžite takéto správanie blokovať.

 

K ďalším krokom obrany patrí:

  • pevné rozhodnutie, že nikomu nedovolíte, aby vami manipuloval,
  • uvedomenie si svojich vlastných práv,
  • vybudovanie si vlastného „ja“,
  • odmietnutie toho, čo si v skutočnosti sami neprajete a nechcete,
  • nezamieňanie si odmietnutia čohosi alebo kohosi nežiadaného či nevyžiadaného so zavrhnutím alebo znehodnocovaním toho druhého,
  • zoznámenie sa s manipulatívnym spôsobom konania a jeho charakteristikami,
  • nacvičenie a naučenie sa rôznych techník, metód, postupov obrany proti manipulatívnemu konaniu, najlepšie v spolupráci s odborníkom.

 

6 zásad, ktoré je vhodné pužiť pri reakcii na manipuláciu

1) Zostaňte vecní a féroví

Nenechajte sa nakaziť taktikou, ktorú používa manipulátor, pretože to je jeho cieľ. Často by ste najradšej útok vrátili, aby ste sa pomstili. Ale práve to by ste nemali robiť. Najlepšie je využívať jasné argumenty, vecné zdôvodnenia a tiež je dobré pýtať sa  a počúvať. Dobre je prejavovať sa ako kooperujúci človek. Manipulátora to môže začať rozčuľovať. Jeho cieľom je totiž, aby u druhých vyvolal určitú reakciu. Ak táto rekacia nenastane, manipulátor zneistí.

 

2) Zostaňte v pokoji a v pohode

Dôležité je zachovať pokoj, rozvahu a nadhľad a sústrediť sa na ochranné metódy ako napríklad sledovať jasne vytýčený cieľ, sledovať skutočné správanie sa druhej strany, namiesto pesimistickej nedôvery zvoliť dostatočnú dávku optimizmu a dôvery k ľuďom. Ak sa partner správa neférovo a viditeľne manipuluje, je potrebné ponúknuť mu dohodu a vecne si prehovoriť.

 

3) Vytvorte si odstup

Keď vás niekto manipuluje, reagujte zvyčajne typickou obrannou reakciou. Manipulátor vás napríklad slovne atakuje neférovým spôsobom, samozrejme, že to nenecháte len tak  a snažíte sa mu to vrátiť. Neférovou manipuláciou sa spustí obranný mechanizmus, ktorý nie je jednoduché zastaviť. Dobré je však naučiť sa tento automatický mechanizmus narušiť. Niektorí ľudia používajú taký trik, že keď na nich niekto neférovo útočí, pomyslia si, aká je to ZAUJÍMAVÁ SITUÁCIA. Vytvárajú si takto odstup od danej situácie. Dostávajú sa do režimu pozorovania, predstavujú si, že sú bádatelia, ktorí len nezúčastnene pozorujú, čo sa okolo nich deje. A preto, keď sa dostanete do situácie, ktorá je z vášho pohľadu neférová, povedzte si v duchu, že je to ZAUJÍMAVÉ. Takto získate kontrolu nad svojimi emóciami.

 

4) Sledujte svoj cieľ

Je dôležité, aby ste i v zložitých situáciách zachovali iniciatívu a mali pred sebou cieľ, kvôli ktorému sa s daným človekom rozprávate. Najlepšie je, keď ešte pred rozhovorom si sformulujete cieľ, ktorý chcete sledovať. Ak rozhovor alebo spolupráca nesmeruje k stanovenému cieľu, tak spoluprácu alebo rozhovor prerušte.

 

5) Sústreďte sa na konkrétne správanie

Takmer do každého rozhovoru vstupujete s určitým názorom na človeka, s ktorým sa budete rozprávať. No určité domnienky a názory na človeka vás môžu pri rozhovore až tak blokovať, že celý rozhovor nemusí vôbec splniť svoj cieľ. Rozhodujúce je, aby ste sa nesústreďovali na svoje domnienky, ale na skutočné reálne správania človeka, s ktorým sa rozprávate. A tiež je dobré si uvedomiť, že určitá dávka optimizmu a počiatočná dôvera k ľuďom je prínosnejšia než pesimistická nedôvera.

 

6) Dajte šancu dohode

Predstavte si, že ste sa dostali do situácie, v ktorej ste odhalili, že vás partner manipuluje. Čo robiť ďalej? Môžete sa snažiť rozhovor prerušiť alebo mu povedať, že sa môžete porozprávať znovu a k veci. Inými slovami, dáte šancu dohode. Budete sa správať kooperatívne, ale zároveň ho prinútite, aby sa rozhodol a jednal. Potom bude len na ňom, či urobí krok smerom k vám. Táto ponuka ho bude určite iritovať, ale možno príde k rozumu a začnete spolu hľadať adekvátne riešenie.

 

V ďalšom článku si povieme o tom, ktoré komunikačné nástroje sú najúčinnejšie.

 


ZDROJ: Thomas Wihelm-Andreas Edmuller: Veľká kniha manipulatívních technik
Zdieľať na facebooku