http://gdesk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=bIfqjxSCW5iir5JNBJNm0qRvjw0GVxuO1tHY2UQfBw7.L7/fastid=imwclllnjwapzomcwmeazhzdhglo/stparam=zlphhwgtbt/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.instudy.sk/?utm_source=eduworld&utm_medium=banner&utm_content=&utm_campaign=2019_eduworld_longterm
Články: Pre študentov
O projekte

 

Časté vysedávanie pred televízorom poškodzuje kosti detí, upozorňujú vedci

Jaroslava Koníčková
Autor článku
Foto: Bigstock
Časté vysedávanie pred televízorom poškodzuje kosti detí, upozorňujú vedci / Foto: Bigstock

Vedci identifikovali spojitosť medzi častým sledovaním televízie a krehkým kostným systémom u adolescentov. Dlhé vysedávanie pred televízorom môže nepriaznivo ovplyvniť nielen zrak detí, ale aj pevnosť ich kostí. Výskum publikoval vedecký časopis Journal of Bone and Mineral Research.

Vedci študovali takmer tisíc detí a mladých ľudí vo veku od 5 do 20 rokov. V závislosti na tom, ako dlho boli účastníci výskumu v priemere zvyknutí sledovať televíziu, ich rozdelili  do troch skupín:

  • 20 % z nich sledovalo televíziu menej ako 14 hodín týždenne,
  • 40 % z nich sledovalo televíziu viac ako 14 hodín týždenne,
  • zostávajúci zvyšovali počet hodín každý rok a postupne prekonávali hranicu 14 hodín.

 

Odborníci posúdili hmotnosť a pevnosť kostí účastníkov v každej skupine pomocou röntgenových lúčov. Ukázalo sa, že tí účastníci, ktorí trávia menej času sledovaním televízie, majú najzdravšiu kostnú sústavu a v ich kostiach sa nachádza viac látok nevyhnutných pre zdravie. To znamená, že u týchto detí sa formuje akási zásoba látok, ktorú takmer nie je možné „dohnať“ v dospelom veku, pretože v 22 rokoch kosti dosahujú prirodzený vrchol pevnosti.

Deti, ktoré vysedávajú pred televízorom viac ako 14 hodín týždenne, boli náchylnejšie k zdravotným problémom ako je osteoporóza, zlomeniny a iné choroby kostnej sústavy. Okrem toho, fanúšikovia TV, a to hlavne dievčatá, často trpeli nadváhou.

Vedci vysvetlili objavenú súvislosť tým, že fanúšikovia TV vedú všeobecne menej aktívny životný štýl a dlhé hodiny sa nachádzajú v sede alebo v ľahu, čo negatívne vplýva na formovanie pohybového aparátu.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Výskum
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.