Nevychovávať znamená vychovávať zle

  

"Keď dáš dieťaťu rybu, nakŕmiš ho na deň. Ak ho naučíš loviť, dáš mu potravu na celý život."
(Čínske príslovie)

 

Keď sa narodí dieťa, každý rodič mu chce dopriať len to najlepšie. Ale, čo je to najlepšie? Súčasné spôsoby výchovy akoby určovala reklama, predpísané trendy, často to, čo povedia „celebrity“. Na druhej strane existuje množstvo odbornej literatúry, ale na tú zaneprázdnení rodičia nemajú čas. A potom sú to ešte dobre mienené rady starších, skúsenejších. Ale tie sú často mladým ľuďom na smiech. Tak, kde je vlastne pravda? Kde ju hľadať? Teórií je naozaj veľa. My sa dnes pozrieme na kroky, ktoré vo svojej knihe vyšpecifikoval Antonio Mazzi. Snažil sa v nej naznačiť, ktoré postupy vo výchove patria medzi tie, ktoré dieťa rozmaznajú, privedú k lenivosti a arogantnosti. Takže, čo by ste mali robiť, aby ste ZLE vychovali svoje dieťa?

 

1. Uspokojte sa s jeho priemernosťou

Existuje veľa rodičov, ktorí akoby nechceli skúmať to, čo je na ich dieťati výnimočné. Akoby nasilu sa ho snažia zaradiť do neviditeľnej masy aj vtedy, keď by ich dieťa chcelo lietať, objavovať, chcelo byť tak trochu odlišné. Takže, ak chcete, aby vaše dieťa v ničom nevynikalo, nevšímajte si jeho výnimočnosť. Aj v budúcnosti si vyhľadá zlatú strednú cestu a nebude túžiť po výnimočných veciach či výnimočnom povolaní.

 

2. Nevkladajte do výchovy a rodinného života celé svoje ja

Mnohí súčasní rodičia sú veľmi vzdelaní, zastávajú dôležité funkcie, sú zodpovední za chod obrovských firiem. Majú tiež množstvo záujmov a dôležitých stretnutí. Popri tom všetkom však túžia aj po deťoch. Túžia ich čo najlepšie vychovať. Ale akosi nielen nemajú čas, ale ani silu sa im naplno venovať. A deti to cítia. Cítia nedostatok našej lásky, cítia, keď naša duša nie je pri ich srdci. Keď prídu do puberty, nedostatok  lásky sa prejaví ich nevychovanosťou a bezcitnosťou.

 

3. Deti nikdy neupozorňujte na chyby a netrestajte ich

Koľkokrát sa stalo, že sme deti neupozornili na chyby, ktoré robia? Niekedy z lenivosti, inokedy z akéhosi vyhorenia alebo aj z presvedčenia, lebo sme sa niekde dočítali, že trest spôsobuje  pocit menejcennosti.  Za našu nevšímavosť sa nám v puberte odvďačia agresívnym správaním, ľahostajnosťou a cynizmom.

 

4. Zabúdajte byť pre deti vzormi

Všade, kde sa len pozrieme, dospelí porušujú rôzne pravidlá. Parkujú na zakázanom mieste, prechádzajú na červenú, nešetria nadávkami, ohovárajú susedov, vyhadzujú plechovky z auta, fajčia na zakázaných miestach, podvádzajú, bezočivo reagujú na pripomienky iných, zosmiešňujú iných.. Prečo by mali deti dodržiavať v škole školský poriadok, keď rodičia pravidlá v spoločnosti tiež nedodržiavajú?


citaty - vychova dietata

 

5. Nechajte deti starým rodičom

Starí rodičia majú v rodinách nezastupiteľné miesto. Nie je však vhodné odkladať k nim deti priveľmi často. Jednak majú právo  na svoj oddych a na druhej strane, starí rodičia často nevládzu riešiť novodobé problémy a predčasnú pubertu detí.

 

6. Hovorte dieťaťu, že musí byť najkrajšie

Niektorí rodičia sú priam posadnutí nakupovaním značkových vecí a nie je výnimkou ani to, keď dvanásťročné dieťa drží prísnu diétu alebo už bolo na skrášľovacej plastickej operácii. Veľa rodičov sa riadi heslom, že len krásny človek je šťastný človek. Nečudo, keď toto dieťa počúva od narodenia, v puberte  má problém prijať seba samého a často sebou pohŕda. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo toľko tínedžerov nosí pestrofarebné vlasy, piercingy, tetovanie, čierne okuliare, ultra krátke minisukne? Nie je to náhodou tým, že sebou pohŕdajú a chcú byť niekým úplne iným?

 

7. Ochraňujte dieťa pred realitou

Často sa stáva, že sa snažíme pre dieťa vytvoriť to najlepšie prostredie pre jeho rozvoj. Vyberáme tie najlepšie školy, super krúžky, výnimočné tábory, ideálne miesta s ideálnymi ľuďmi. Dni plynú ako voda, dieťa presúvaním z jedného ideálneho miesta na iné vyrastie a zrazu prichádza realita. No často s ňou aj akési rozčarovanie, že reálny život vyzerá úplne inak. Takáto izolácia počas dospievania so sebou môže priniesť prázdnotu, neistotu, úzkosť, depresiu,... a ťažké hľadanie svojho skutočného miesta vo svete.

 

8. Neučte deti žiadnym hodnotám

Dnešný svet konzumu je ako stvorený na to, aby sme deti neučili žiadnym hodnotám. Prilepme ich teda na celý deň k televízoru, k počítaču alebo ho vezmime na nákup do hypermarketu. Potom s ním zájdime do McDonaldu a večer do 3D kina. Ak chceme, aby myslelo len na svoje šťastie, žalúdok, krásne veci, pôžitky a vlastnú radosť, pokračujme  v tomto trende čo najdlhšie. Veď dnešný svet to predsa vyžaduje! Pomôžete mu tak dokonale zabudnúť na radosť z kníh, z prírody, z pohybu, z vlastného objavovania sveta. Načo sú mu nejaký hodnoty? Duchovno? Veď všade je len konzum, peniaze a matéria.

 

Rada na záver: Ak chcete vychovať z detí agresívnych materialistov, egoistov a konzumentov, dodržujte tieto rady. Ale nemusíte. Je to len na vás. Každý si môže vybrať.

 

citaty - laska k zivotu

 


Zdroj: Antonio Mazzi - Ako pokaziť dieťa desiatimi ťahmi
Čítajte viac o téme: Nevýchova
Zdieľať na facebooku