Články: Pre študentov
O projekte

 

Je lepšie čítať z monitorov alebo z papiera?

Jaroslava Koníčková
Autor článku
Ilustračné foto: Raw Pixel
Je lepšie čítať z monitorov alebo z papiera? / Ilustračné foto: Raw Pixel

Rodičia dnešných detí sa ešte učili z kníh, informácie nachádzali v časopisoch a veľa hodín presedeli v knižniciach a v študovniach. Ich deti už všetko rýchlo nájdu na internete. Doba sa mení  a čítanie z papiera je postupne nahradzované čítaním z monitora alebo displeja. Deje sa kvôli tomu niečo s naším mozgom?

Rozdiel medzi čítaním z papiera a čítaním z monitora je odlišný  a vieme o ňom už niekoľko rokov. Prvýkrát s touto myšlienkou prišiel Jakob Nielsen už v roku 1997.  Pri čítaní z papiera čítame slovo od slova, riadok za riadkom, vytvárame si v hlave obraz a stávame sa s aktérmi príbehu. Sami príbeh aktívne dotvárame, predstavujeme si ho, sme do neho hlboko ponorení.

 

O rozdieloch hovoria aj výskumy

Naopak pri čítaní z monitora sa správame úplne inak. Tzv. skenujeme. Prelietavame očami čítaný text, hľadáme v ňom oporné body tzv.kľúčové slová, titulky a podtitulky, snažíme sa z textu vytiahnuť len dôležité informácie, zamerivame sa na kratšie odsedky a tie dlhšie nečítame. Jakob Nielsen zistil, že aj tí, ktorí prečítajú celú stránku, zapamätajú si len 75% obsahu.  Prečo je to tak? Na internete je toľko článkov, že keby sme ich všetky čítali slovo od slova, nerobíme celý život nič iné.

 

Jakob Nielsen v súvislosti s touto problematikou ďalej zistil, že:

  • čítanie z monitora je o 25% pomalšie než čítanie z kníh,
  • čítanie z monitora zvyšuje námahu a únavu očí,
  • používatelia webu skenujú v stredo-ľavo- pravej orientácii, namiesto ľavo-pravej.
  • užívatelia internetu sú aktívni, ale ak im rýchly sken neukazuje informácie, ktoré potrebujú, rýchlo sa presúvajú na inú stránku a často im uniká to podstatné, čo hľadali,
  • čím dlhší je text, tým je menej pravdepodobné, že ho prečítajú,
  • čím dlhší je text, tým skôr si z neho prečítajú len titulky, podtitulky alebo záverečný súhrn.

 

V ďalšej štúdii Jakob Nielsen zistil, že čítanie na tablete je o 10,7 percenta pomalšie než čítanie klasickej knihy. Výskum bol robený na vzorke 24 respodentov, ktorí čítali rôzne poviedky od Ernesta Heminngwaya. Všetci čítali z tlačenej knihy rýchlejšie ako z tabletu. Všimol si ešte jeden aspekt. Čítanie z obrazovky respodentom pripomínalo ako keby pracovnú povinnosť. Mali jednoducho pocit, že sú stále v práci. Čítanie tlačenej knihy malo na nich relaxačné účinky.

 

Nie je náhodou, že neurológovia alebo detskí psychiatri neodporúčajú, aby sa v školách plošne zaviedli tablety. Čítanie knižiek alebo časopisov má pre rozvoj mozgu obrovskú hodnotu, ktorej by sme sa nemali vzdávať. Papier si môžeme ohmatať, čítame z neho rýchlejšie a navyše si z neho pamätáme viac informácií. Nehľadiac na to, že texty v knihách sú oveľa rozvinutejšie, než na internete, a teda  ich čítaním si rozvíjame slovnú zásobu. A tá je  okrem iného jedným z ukazovateľov inteligencie. A tak či už doma, alebo aj v školách je potrebné striedať prácu s knihou a internetom. A z hľadiska rozvoja čítania s porozumením by sme žiakov mali stále viac a viac motivovať k tomu, aby čítali aj z tlačených kníh. Ja mojim žiakom hovorím, aby z tlačenej knihy prečítali denne aspoň päť strán.

 

Vďaka papieru nezabudnete čítať

Ak človek kombinuje obidve metódy, teda číta online médiá a občas si otvorí knižku, potom je všetko v poriadku. Problém nastáva v prípade, keď z papiera už nečíta nič. Mozog je totiž plastický, dokáže sa meniť a pokiaľ ho naučíme iba skenovať, zabudne čítať. Pre ľudí, ktorí celý život čítajú len online zdroje, môže byť prečítanie klasického knižného románu doslova utrpením.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Výskum, Knihy
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.