Ak nedokážete o veci žiadať, nedostanete ich

  Foto: Bigstock

Požiadať o niečo alebo sa dobre na niečo opýtať, patrí ku schopnostiam, ktoré vás môžu v živote posunúť ďalej. Určite ste už v živote zažili situáciu, ktorú ste doslova premárnili len preto, lebo ste sa na niečo neopýtali, o niečo ste niekoho nepožiadali a potom ste to ľutovali. Prečo sa niekto vie na niečo vždy priamo opýtať a pre niekoho je to veľmi obtiažne?

 

Hovorí sa, že človek nedostáva to, čo si zaslúži, ale to, o čo požiada. Jednou z možností, ako ľuďom ukázať, že si zaslúžite viac, je povedať im to. Ľudia, ktorí sa neboja žiadať o pomoc, sú v živote úspešnejší, pretože to, čo potrebujú, si vypýtajú. Čím viac máte vy sami jasno v tom, čo je vaším prianím, o to skôr si môžete od iných vyžiadať to, čo k splneniu svojho sna potrebujete. Požiadať o niečo alebo sa správne na niečo opýtať patrí k schopnostiam, ktoré v živote výrazne pomáhajú. Naučiť sa správne pýtať a zároven vedieť povedať nie sú schopnosti, na ktorých úspešní ľudia intenzívne pracujú a snažia sa ich dobre ovládať. Prečo to robia? Oni dobre vedia, že to prináša so sebou určité výhody.

 

Napríklad:

1.Keď sa dobre opýtate alebo o niečo požiadate, získate skôr to, čo potrebujete. Šetríte tak čas a energiu.

2.Trénujete sa v komunikácii.

3.Ľudia si o vás vytvárajú dobrú mienku, lebo na tých, ktorí sa pýtajú, sa pozerá v dobrom slova zmysle.

4.Viac sa dozviete ako iní.

5.Do svojho živote sa prinesiete viac prosperity.

 

Ako sa  teda naučiť požiadať bez strachu a dovoliť tak ľuďom, aby boli ochotní vám dať to, čo si žiadate?

 

1. Majte jasno v tom, čo chcete

Ľudia si málokedy presne uvedomujú, čo vlastne naozaj chcú. A preto by ste mali viac času venovať tomu, čo naozaj chcete a po čom túžite. Čím lepšie máte túto otázku ujasnenú, tým lepšie sa vám o čosi žiada. Pri hlbšom premýšľaní možno zistíte, že túžite po niečom inom, ako ste si pôvodne predstavovali a prehodnotíte svoje potreby.

 

2. Máte na to dostatočný dôvod?

Ako veľmi chcete to, čo chcete? Patrí to medzi vaše skutočné priroity? Čo všetko sa vo vašom živote zmení, keď to dosiahnete? Ak nevidíte dostatočný dôvod a zmysel, prečo za niečím idete, nebudete úspešní ani pri rozhovoroch s druhými ľuďmi. Musíte byť stopercentne presvedčení, že to má skutočne tak byť.

 

3. Chce to aj vaše srdce?

Možno váš rozum naozaj niečo chce, ale chce to aj vaše srdce? Rezonuje váš cieľ s tým, kto ste a za čím si stojíte? Skúmať vnútorné pocity sa naozaj oplatí, pretože len tam niekde hlboko vo vás sa rozhoduje o tom, či to, čo chcete, je pre vás skutočne to správne. Ak bude vaše prianie v súlade so srdcom i hlavou, tak ste na správnej ceste to uskutočniť. Možno zistíte, že vaše prianie nevyviera z hĺbky vašej duše. Vtedy sa spýtajte sami seba, prečo vlastne za tým idete. Čo chcete sebe alebo okoliu dokázať? Prostredníctvom svojich prianí a túžob môžete dobre spoznať sami seba, svoje pozitíva i negatíva, nad ktorými by ste sa chceli pozastaviť.

 

4. Požiadajte o to, čo chcete

Ak potrebujete s niečím pomôcť, jednoducho o tom požiadajte. Je to prirodzené a ľudské. Možno sa to nepodarí a odpoveď sa nedozviete. Ale čo ak sa to podarí? Čo ak bude vaša prosba vypočutá? Ak to naozaj chcete, jednajte okamžite i za cenu, že to nemusí vyjsť.

 

5. Zaklopte na správne dvere

Čím konkrétnejší budete, tým lepšie. Nepýtajte sa všetkých a všade. Neplytvajte zbytočne svojou energiou i energiou iných. Zamerajte sa na tých, ktorí vám naozaj môžu pomôcť a pohybujú sa v oblasti, v ktorej potrebujete pomoc. Ani tam neuspejete pravdepodobne na prvý pokus, ale vaša šanca na úspech bude určite neporovnateľne vyššia.

 

6. Trénujte

Umenie požiadať alebo sa opýtať, si najlepšie osvojíte tak, že to budete robiť. Zo začiatku budete cítiť strach, no čím častejšie sa ocitnete v týchto situácicách, tým viac si budete tieto schopnosti precvičovať. Majstrovstvo prichádza vtedy, keď práve v týchto situáciách sa budete cítiť prirodzene. Pýtajte sa jasne, stručne a výstižne. Otázku si vždy vopred pripravte a poriadne si ju premyslite. Vždy majte na pamäti, kde svojimi otázkami mierite a čo je vaším cieľom. Budujte dôveru a úprimne sa zaujímajte o druhých. Nechajte ľuďom priestor aj na premyslenie a nebuďte nedočkaví.

 

A nezabudnite. Tak, ako sa snažia iní pomôcť vám, tak sa snažte robiť aj vy. Keď sa dostanete do situácie, že niekto bude od vás potrebovať pomoc, pomôžte aj vy.

 


Zdroje a odporúčaná literatúra:
Vladimír Frk, Jozef Kredátus: Komunikácia v personálnej a sociálnej praxi
Elena Hradiská, Helena Čertíková, Zora Hudíková: Praktikum sociálnej komunikácie
Zdieľať na facebooku