Ako môžete nechtiac zničiť u detí tvorivosť?

  Foto: Shutterstock

V dnešnej dobe majú učitelia k dispozícii veľké množstvo rôznych metód, ktoré adekvátnym spôsobom žiakov motivujú. Niekedy sa však stane, že buď zámerne, alebo aj nechtiac ničíme tvorivosť v našich žiakoch. Aké vaše konanie k tomu môže viesť?

 

1. Kritizujte ich

Kedykoľvek budete počuť od žiakov nejakú novú myšlienku, skritizujte ich. Ukážte im, že ste šikovnejší a hľadajte u nich slabé miesta. Posmievajte sa im, zosmiešňujte ich  a porovnávajte ich s inými žiakmi, ktorí to dotiahli ďalej. Takto ste na dobrej ceste k tomu, že vás už so žiadnymi nápadmi nebudú obťažovať.

 

2. Nepoužívajte brainstorming

Určite nepoužívajte brainstorming, radšej si donekonečna vychutnávajte metódu výkladu, veď práve pri ňom sa môžete tešiť z toho, aký ste úžasný a koľko toho viete. Brainstorming vás vlastne len zdržuje a vy predsa musíte ísť s učivom stále ďalej a ďalej.

 

3. Nepoužívajte žiadne nové metódy

Nemôžu sa vaši žiaci naučiť určité učivo? Tak, to je hlavne ich problém. Neskúšajte žiadne nové metódy. Využívajte stále tie staré, rokmi overené. Veď opakovanie je matka múdrosti. Stále opakujúcim sa drilom  učivo do žiakov určite dostanete. A hlavne pomôžete im nenávidieť práve predmet, ktorý učíte vy.

 

4. Úlohy bez rozumu navyše

Dávajte  im veľké množstvo úloh rovnakého typu navyše. Len žiaci, ktorí nemajú čas na zábavu, hry či iné aktivity, sa môžu nakoniec stať dobrými žiakmi. Len tvrdá stereotypná práca ich dovedie k úspechu. Ale aj k totálnej únave a apatii. A tiež možno k odporu ku škole.

 

5. Dodržte sa svojho plánu

Všetko si naplánujte do absolútnych maličkostí. V žiadnom prípade nezmeňte nikdy cieľ hodiny a ani žiadnu aktivitu. Prehliadajte nápady a záujmy žiakov. Chcú vás určite len zdržiavať a odpútať od podstaty. Veľmi túžia robiť niečo kreatívne? Dramatizáciu, tvorivé písanie, pantomímu? Tak to v žiadnom prípade. To je pre vás všetko strata času. Čo na tom, že ich žiakov to najviac baví? Vám je to predsa jedno. Najdôležitejšia je predsa známka a percentá v Testovaní 9.

 

6. Trestajte za chyby

Chyby vznikli preto, aby boli poriadne potrestané. A to nielen päťkou, ale aj poriadnym zosmiešnením pred triedou. A ak je rodič na vašej strane, tak v tom trestaní pokračuje ešte aj doma. A najviac treba potrestať tých žiakov, ktorí vymysleli nejakú tvorivú aktivitu a tá potom nevyšla. Na budúce si rozmyslia, či budú zdržovať kvôli nejakej novej hre alebo krížovke. Takto sa zbavíte zbytočného experimentovania v triede. Ani jeden žiak už s tým nebude otravovať.

 

7. Nevšímajte si názory kolegov

Kolegovia vám možno občas naznačujú, že by ste sa mohli trošku usmiať, byť menej prísny a oživiť už roky používané metódy nejakými kreatívnymi. Nevšímajte si ich. Určite vám závidia a neprajú vám nič dobré. Veď vy predsa najlepšie viete, čo roky dobre funguje, a predsa by ste to teraz nemenili.

 

8. Chváľte iba poslušných žiakov

V každej triede máte žiakov, ktorí vždy presne robia len to, čo vy poviete. To sú tí, ktorí  vám v živote neoponovali, vždy vám pritakávali a hltali vaše myšlienky a názory. Týchto žiakov dávajte všetkým ostatným za vzor. Nezabudnite ich každý deň vyzdvihnúť, odmeniť a pochváliť. Veď nech ostatní žiaci vidia, ako to má v škole fungovať. Poslušnosť, lojalita, nekonečná oddanosť učiteľovým myšlienkam. Na týchto žiakoch vám predsa najviac záleží. Nenarušujú predsa vás rokmi zabehnutý systém a dávajú vám pocit, že kráčate po správnej ceste. Na tých ostatných vám predsa vôbec nezáleží, tak na čo sa nimi vôbec zaoberať?

 

Ak dodržíte aspoň týchto osem základných pravidiel, vaši žiaci určite stratia všetky zbytočné kreatívne pohnútky a vy sa stanete pánom každej situácie v triede. Už potom nikdy nebude musieť počúvať o žiadnych návrhoch, nápadoch či želaniach vašich žiakov.

Zdieľať na facebooku