Prečo nosiť deti v šatke?

  Foto: pavotextiles

Tesné spojenie s dieťaťom je nenahraditeľnou skúsenosťou. Mali by sme často pestovať telesný kontakt dieťaťa s matkou (dieťaťa s otcom). Podobne ako strom, ktorý je svojimi početnými jemnými koreňmi pevne spojený so zemou, a tak v nej čerpá energiu pre celú korunu a plody, tak potrebuje dieťa čerpať podporu a energiu z pevného zjednotenia s matkou a otcom, aby neskôr mohlo byť samostatné..."
(Jiřina Prekopová )

 

Nosenie detí v šatke vôbec nie je iba módnym trendom. Tento spôsob prenášania detí sa traduje od samotného vzniku ľudstva. Už od počiatku sa ľudstvo takto staralo o malé deti a až do minulého storočia to bolo prirodzené aj pre Európu. Keď sa zamyslíme, že starí Egypťania, Gréci, Aztékovia a Kelti, národy, ktoré vytvorili vyspelé kultúry, boli v prvých rokoch života nosení v šatke, nemusíme  asi  pochybovať o tom, že tento spôsob nosenia detí má svoje opodstatnenie. V modernej dobe, keď si takmer všetci obľúbili kočíky, ktorých výber je naozaj nekonečný, sa od tohto spôsobu nosenia detí na istý čas ustúpilo. Ale časy sa menia a my môžeme čoraz častejšie na ulici stretnúť mamičky, ktoré svoje detičky nosia v šatkách.

 

V tehotenstve tvorí matka a dieťa jednotu, taktiež je v blízkom kontakte s otcom. Po pôrode nastáva pre dieťa veľmi ťažké obdobie, kedy sa musí prispôsobiť novým podmienkam. Práve tým, že si svoje novonarodené dieťatko matka privinie ihneď po pôrode na svoje telo, mu dáva nevýslovný pocit istoty a známeho bezpečia. Nemalo by to byť iné ani v ďalších dňoch. Dieťa potrebuje neustálu blízkosť a tú nezabezpečí ani ten najluxusnejší kočík alebo postieľka v samostatnej izbe. K tomu je vhodná práve šatka na nosenie detí, ktorá je veľmi praktická a zároveň pomáha správnemu a šťastnému vývoju dieťatka.

 

Aké sú výhody nosenia dieťaťa v šatke?

Dieťa cíti blízkosť matky, cíti tiež tlkot jej srdca, teplo a zvuk hlasu. Táto blízkosť upokojuje hlavne plačlivé dieťa. Niektorí odborníci tvrdia, že nosenie v šatke pomáha predchádzať hyperaktivite. S bábätkom v šatke mamička zvládne  mnoho činností a navyše dieťatko pri tom neustále napĺňa svojou blízkosťou a zdravo stimuluje. Telesný vývoj nosených detí pritom nijako nezaostáva, naopak – mnohé štúdie ukazujú, že sa lepšie vyvíjajú fyzicky i psychicky. Nosením dieťaťa podporujete aj jeho zdravý telesný vývoj. Dieťa je v šatke schúlené do prirodzenej polohy (klbka), v ktorej bolo v maminom brušku ešte pred narodením. Látka sa prispôsobí jeho chrbátiku (nenúti ho ležať v neprirodzenej polohe), ale zároveň mu poskytuje dostatočnú oporu. Deti uviazané v šatke majú ideálne podopretú chrbticu vo všetkých jej bodoch.  Šatka sa dá použiť aj pre správne posadenie bedrových kĺbov. Deti uviazané v šatke majú ideálne podopretú chrbticu vo všetkých jej bodoch. Deti, ktoré sú nosené v šatke si lepšie osvojujú rytmus dňa a noci.

 

Najvhodnejšie je začať nosiť dieťatko hneď od narodenia. Teplo, ktoré dieťa zažívalo v bruchu maky, potrebuje ešte v prvých rokoch života. Prvotnú dôveru môžeme upevniť nosením dieťaťa na tele matky. Až potom, keď sa dieťa nasýti svojou potrebou väzby, túži  rozvíjať svoju vôľu a odpútať sa.  Preto nosenie v šatke hneď po pôrode mu zvyknuté podmienky pripomína a ľahšie sa mu dá zvládnuť toto ťažké obdobie. Nič vám nemôže nahradiť pocit blízkeho prepojenia a hrejivého tepla, ako nosenie  dieťatka na svojej hrudi.

 

Pri nákupoch alebo pri cestovaní v autobuse matka má voľné ruky a vyhýba sa tak zbytočnému stresu, ktorý zažívala s kočíkom pri prekonávaní nerovností v teréne, schodov, pri nastupovaní a vystupovaní do dopravných prostriedkov a podobne.

 

Dieťa je vďaka noseniu v neustálom kontakte so svojím okolím, ale pritom stále zostáva v tesnej blízkosti svojej matky. Takéto spoločné prežívanie podporuje u dieťaťa rozvoj pozitívnych duševných návykov a zároveň umožňuje jeho ochranu pred príliš intenzívnymi alebo stresujúcimi vplyvmi vonkajšieho sveta. Kedykoľvek sa niečoho naľaká, môže sa schúliť k mame alebo k otcovi, nadviazať očný kontakt alebo sa pomaznať. Takto sa veľmi rýchlo uspokojí. Nosenie dieťatka v šatke podporuje vzájomnú väzbu medzi rodičom a dieťatkom. Tento prvý vzťah určuje model pre všetky medziľudské vzťahy.

 

Šatka tiež zabezpečuje diskrétne dojčenie.

 

 

Na čo dávať pozor?

Odborníci sa zhodujú, že šatka môže byť skvelým pomocníkom u detí s vyšším svalovým napätím, ktoré sa často prepínajú do luku – poloha bábätka v klbku je optimálna. U hypotonických detí (s nižším svalovým tonusom) je lepšie pristupovať k noseniu šatky opatrne, pretože takto môžu ešte viac spohodlnieť.

Keď dospelí nosia v šatkách svoje bábätká, tie dostávajú poznanie, že sú dôležité  a že patria k rodičom a k okolitému svetu. Učíme tak aj ostatné deti, že veľkí sa starajú o malých a že s bábätkami je zábava. V súčasnosti existuje veľké množstvo materských centier, kde vás veľmi radi naučia šatky viazať a správne ich využívať.

 

Pozrite si krátky film o tom, prečo nosia v šatkách deti iné mamičky, ale i o tom, ako ich správne v šatke nosiť.

 

Ak chcete o nosení detí vedieť viac, môžete sa začítať na webovej stránke nosíme.sk.


ZDROJ: Turnovská, Jana: Šátkování
Čítajte viac o téme: Nosenie detí
Zdieľať na facebooku