Čo robiť, keď sa láska stráca?

  Foto: Bigstock

Je jedno, koľko má človek rokov, lásku potrebuje. Niekedy pre ňu neobetuje veľa, inokedy všetko. Niekedy sa láska k určitej osobe stane až závislosťou. Niekedy je to však tak, že nech človek robí čokoľvek, toho druhého už nedokáže zaujať. Hlboko cíti, že pre neho neznamená nič. Zrazu lásku vystrieda prázdnota, úzkosť, smútok, žiaľ. Úprimná a bezpodmienečná láska stratila adresáta. Čo robiť a  nezblázniť sa? Čo robiť, aby človek nestratil vlastnú tvár a sebaúctu? Prosby ani hrozby nepomôžu. I keď je to možno náročné, najlepšie je využiť také stratégie, ktoré sklamanému a odmietnutému človeku nielen pomôžu, dodajú silu, ale často ho dokážu naštartovať ešte k šťastnejšiemu životu. Tí, ktorí to vyskúšali, tvrdia, že sa to dá.

 

1. Minulosť skončila

Dôležité je sústreďovať sa hlavne na prítomnosť, robiť najlepšie to, čo práve robíte. Táto sústredenosť na chvíle prítomné vám postupne bude pomáhať zaháňať myšlienky na minulosť. Minulosť už aj tak nezmeníte a nijako neovplyvníte.  Môžete ustavične premýšľať nad tým, čo sa vlastne stalo, čo ste urobili zle, ale aj tak sa nič nezmení. Možno ešte túžite niečo alebo niekoho zmeniť. Väčšinou táto alternatíva nefunguje. Iba vo výnimočných prípadoch. Nechajte človeka odísť, možno to tak malo byť. Možno to nebola tá pravá láska. Skúste vyslobodiť svoje srdce a dušu. Aj keď ste sa maximálne snažili, dali ste do vzťahu maximum a ono to nevyšlo, bolo to asi preto, že si zaslúžite niečo lepšie.

 

2. Bol to len krok na životnej ceste

Niekedy práve toto zistenie pomôže človeku najviac. Nič neľutujte, nehnevajte sa a hlavne odpustite. Poďakujte za všetko dobré a krásne, čo ste prežili. Uvedomte si, že stretnutie s človekom, s ktorým ste sa práve rozišli, muselo napriek všetkému prísť preto, aby ste niečo dôležité pochopili, aby ste sa od neho niečo naučili. Keď sa na vzťah pozriete takýmto spôsobom, naozaj sa vám uľaví. Vďaka a odpustenie práve v takejto náročnej situácii sú zázračným balzamom na dušu.  Možno sa cítite všelijako. Možno cítite nespravodlivosť. Ale čo ak má život s vami úplne iné plány? Všetko, čo vás dne bolí a zraňuje, vás v skutočnosti posilňuje.

 

3. Staňte sa opäť šťastným človekom

Keď človek stratí svoju najväčšiu lásku, stratí zároveň veľa sily. Energie je málo, dni sa vlečú, nič nie je pozitíve. Pri spomienke na nádherné chvíle s láskou možno zabúdate, že je tu ešte množstvo ľudí, ktorí vás majú radi a pre ktorých môžete byť oporou. Rodina, kamaráti i spolupracovníci vás túžia vidieť opäť veselých a šťastných. A tak neklesajte na mysli. Zhlboka sa nadýchnite a pomyslite si na všetkých tých, ktorým na vás záleží. Táto predstava má veľkú silu a môže vám dodať novú energiu. Na tomto svete  je veľa ľudí, s ktorými je radosť žiť. Stačí sa neuzatvárať, zostať milým a láskavým človekom. Pri takomto prístupe k životu budete stretávať stále viac a viac úžasných ľudí.

 

4. Zmeniť viete iba seba

Dôležité je tiež si uvedomiť, že nikoho nemôžeme zmeniť, iba seba. A to platí aj pri rozchode. Nemá zmysel dávať dobré rady niekomu inému v zmysle, čoho by sa mal (a) v budúcnosti vyvarovať. Vyhnite sa zbytočným rozhovorom a nekonečným analýzam. Rozchod je príležitosťou na zamyslenie sa nad sebou a nad tým, ako zmeniť seba. Všetko ostatné je stratou času a energie.

 

5. Vychutnajte si samotu

Sú ľudia, ktorí nevedia byť sami. Lietajú z náručia do náručia. Ešte sa nespamätali z jedného vzťahu a už sú namočení do nového. Rozchod vám dáva šancu vychutnať si aj samotu. Staňte sa aspoň na chvíľu pátračmi, ktorí hľadajú to najpodstatnejšie, čo máte ukryté hlboko v sebe. Využite čas a odhaľte to, čo ešte o sebe neviete. Vždy je lepšie byť sám ako v nevhodnej spoločnosti. Nikdy sa nezoznamujte len preto, že sa cítite sami. Nedajte sa zlákať virtuálnymi zoznamkami. Skúste si viac všímať ľudí v reálnom svete, neuzatvárajte sa, buďte spoločenskí, vychutnávajte si čaro nových náhod, ktoré sa určite objavia. A ak dáte niekomu šancu, tak to urobte len preto, že je vám s tým človekom oveľa lepšie ako samému so sebou.

 

6. Lepšie je milovať, sklamať sa, ponaučiť,  ako  nemilovať vôbec

Poznám ľudí, ktorí sa zamilovali v živote jediný raz, vzali sa a žijú v šťastí spolu dodnes. Nikdy nezažili pocit sklamania v láske. Existujú takéto rozprávkové lásky. Ale tí, ktorí prežili aj trápenie, nemusia byť vôbec smutní. Totiž, ľudia, ktorí poznali trápenie, si dokážu veľmi vážiť krásne chvíle. Naučia sa žiť komplexnejšie. Spoznávajú cukor i soľ. Len tí, ktorí vedia, ako sa žije s nenaplneným srdcom, zároveň vedia, aké nádherné sú chvíle, keď ho majú opäť  plné lásky. A tak nie je dobré navždy sa uzavrieť pred láskou do samoty. Dajte jej ďalšiu šancu a snívajte o tom, že bude ešte silnejšia, hlbšia, pretože ju prežijete s tým najsprávnejším človekom.

Čítajte viac o téme: Partnerské vzťahy, Manželstvo, Rozvod
Zdieľať na facebooku