10 rokmi overených právd, ktoré môžete pripomenúť svojim žiakom a študentom

  Ilustračné foto: Shutterstock

Určite ste sa aj vy ocitli v situácii, keď ste si pomysleli: „No toto keby som vedel (a) pred dvadsiatimi rokmi, ináč by som sa reagoval(a)!“ Hovorí sa, že človek si musí veľa vecí prežiť na vlastnej koži, aby sa posunul tam, kde sa momentálne nachádza. Ale aj napriek všeobecným tvrdeniam si myslím, že niektoré rady mladým môžu predsa len pomôcť. A tak aj učitelia, ktorí učia deviatakov alebo učitelia na stredných školách môžu svojim žiakom a študentom pripomenúť to, čo by oni boli radi v ich veku vedeli. Ktoré sú to tie rokmi overené pravdy?

 

1. Všetko na svete nemôžete dosiahnuť, sústreďte sa na to, čo vám ide dobre.

Hovorí sa, že každý človek sa rodí pre určité  poslanie na Zemi a že čím skôr objaví svoj dar, tým má vyššiu šancu prežiť naplnenejší a šťastnejší život.  V živote ja však skoro všetko založené na kompromisoch. Človek musí vždy niečo obetovať, aby získal to druhé.  Keď sa má mladý človek rozhodnúť pre budúce povolanie alebo výber partnera, je to veľmi zložitý krok.  Nie vždy sa to vydarí. Človek totiž niekedy potrebuje dlhé roky na to, aby pochopil, čo vlastne chce. Niekedy trvá dlhú dobu, kým pochopí, za akých okolností sa cíti naozaj šťastný  a v čom je naozaj dobrý. Aj o týchto skutočnostiach je potrebné sa s mladými ľuďmi rozprávať a motivovať ich k tomu, aby čo najviac o sebe premýšľali, aby vnímali svoje pocity.

 

2. Vážte si sami seba.

Život, ktorý je založený na altruizme a pomoci iným, je jedným z najkrajších a najhodnotnejších. Ale aby mal človek silu na to, aby mohol pomáhať iným, musí byť spokojný hlavne sám so sebou. A tak sa človek musí naučiť mať sa rád. Keď má rád seba, môže mať rád aj druhých.

 

3. Nezabúdajte sa svoje zdravie.

Hovorí sa, že rozum nedokáže vnímať  reálny vek človeka. Uberá mu 10 – 15 rokov. A tak často pod vplyvom tohto videnia si mnohí ľudia myslia, že sú mladší, ako je ich skutočný vek. A tak odkladajú aj starostlivosť o vlastné zdravie. Hlavne mladí ľudia odkladajú dobu, kedy prestanú fajčiť, piť alkohol, prejedať sa, viac športovať. Vyhovárajú sa na to, že času je ešte dosť. Neskôr si na nezdravý spôsob života ešte viac zvyknú a zrazu je neskoro. A tak je veľmi dobré, keď upozorníte mladých ľudí na to, že začať so správnym životným štýlom netreba odkladať a treba sa k nemu priblížiť čo najskôr. Dôležité je zbytočne neponocovať, mať dostatok kvalitného spánku, dostatok pohybu, ktorý zamedzí zbytočnému priberaniu.

 

4. Správajte sa vľúdne.

Mnohí ľudia čakajú pomoc a pochopenie. Pre viacerých sa stávame veľkou oporou, a tak je dobré mladých ľudí upozorňovať aj na tieto skutočnosti. Možno sa stane, že im občas za pomoc niekto ani nepoďakuje, to ale nie je dôvod na to, aby človek prestal byť milým a láskavým, aby nerobil radosť iným úprimne a od srdca. Toto je tá najkrajšia škola lásky. Veď  dobro nekonáme len kvôli iným, ale aj kvôli sebe. Aj v mladosti, keď má človek svoju partiu, kamarátov či športový klub, nemal by zabúdať na svoju rodinu a blízkych. Nie je nič krajšie ako vychutnávať si aj rodinný život. Po rokoch človek často zistí, že práve rodina je pre neho ten najväčší poklad. A dôležité je chrániť si aj skutočné priateľstvá a nevzdávať sa ľudí, s ktorými nám je naozaj dobre.

 

5. Nezabudnite šetriť.

Finanční poradcovia dnes viac ako inokedy prízvukujú, že si máme minimálne 20% zo mzdy ušetriť. I keď sa mladým ľuďom zdá, že dôchodok je ešte ďaleko, roky rýchlo plynú, a tak ani na túto skutočnosť by mladí ľudia nemali zabúdať.

 

6. Nebojte sa riskovať.

Niekedy je jednoducho nutné zmeniť naštartovanú cestu. Existuje mnoho ľudí, ktorí si napríklad vybrali nevhodnú školu alebo zamestnanie. Je vždy lepšie, ak to človek hlboko v srdci cíti, urobiť zmenu v mladšom veku, ako si v starobe vyčítať, že si nesplnil všetky priania a málo riskoval.

 

7. Neprestaňte sa učiť.

Ešte pred tridsiatimi rokmi to bolo tak, že človek skončil školu, našiel si stabilné miesto, kde často vydržal až do dôchodku. V dnešnej dobe sa zmeny uskutočňujú tak rýchlo, že človek musí navštevovať rôzne kurzy, semináre a vzdelávania počas celého života. Myslím si, že je veľmi potrebné na túto skutočnosť mladých ľudí upozorniť. Dnes už naozaj nestačí len zmaturovať a človek už viac knihu neuvidí. Doba je úplne iná. A potrebné je vzdelávať sa aj v tej najdôležitejšej oblasti, a to v tej ako sa stať lepším rodičom, príbuzným, partnerom, človekom. Mozog by sa mal stále rozvíjať, a tak je vždy lepšie čítať, ako hodiny sedieť pri televízore. Pokiaľ je to možné, človek by mal veľa cestovať. Cestovanie povznáša, učí, mení hodnoty, inšpiruje, odpovedá na mnohé otázky.

 

8. Píšte si denníky, zakladajte fotoalbumy.

Roky rýchlo ubiehajú, a tak je dôležité uchovať si nejaké spomienky vo forme zápiskov alebo fotografií.

 

9. Naučte sa radovať sa z toho, čo máte.

Cítiť sa šťastný je omnoho dôležitejšie než sláva a úspech. Lepšie je nesťažovať sa, ale radšej radovať sa z toho, čo človek má.

 

9. Vytvorte si miesto, kde sa budete môcť vracať.

Dnes sa cestuje viac ako inokedy. Mnoho mladých ľudí pracuje alebo študuje v zahraničí. Mnohí lietajú na služobné cesty viackrát do mesiaca. V rýchlom slede dní nevnímajú, ako čas uteká. Preto je dobré, keď má človek vybudované nejaké miesto, kde sa bude môcť v neskoršom veku vrátiť, kde nájde pokoj a priestor na svoju relaxáciu. Ideálne je, keď sa v zhone dní podarí vybudovať takéto nádherné miesto v blízkosti ľudí, ktorí sú pre neho skutočnou oporou.

Zdieľať na facebooku