Na konci roka väčšina z nás bilancuje, čo sme si počas neho nesplnili. Premýšľame nad tým, čo sme mohli urobiť inak, aké sny zostali nenaplnené. Do toho ďalšieho túžime vykročiť správnou nohou, robiť veci lepšie, byť úspešnejší a zbaviť sa niektorých zlozvykov. Začiatok nového roka nám dáva nádej, že môžeme začať odznova.
Prestanem fajčiť, začnem cvičiť a schudnem aspoň 5 kíl, budem sa zdravo stravovať, viac usmievať, zmením prácu, upracem si vo svojich vzťahoch - novoročné predsavzatia vykračujú s nami ruka v ruke do nového roka opäť. Avšak, koľkí z nás si ich vlani naozaj splnili? Koľkí z nás schudli, zmenili prácu či začali pavidelne behať? Novoročné predsavzatia znejú tak dobre, že úprimne chceme, aby sa v našom živote niečo zmenilo, pretože s tým nie sme spokojní. Avšak dať si novoročné predsavzatie automaticky neznamená, že celý náš život sa okamžite zmení. Aby sa niečo v našich životoch naozaj „pohlo“, musíme sa o to pričiniť najmä my sami, aktívne a odhodlane.
Ak si chcete svoje novoročné predsavzatia naozaj splniť, tu je niekoľko rád:
1. Nečakajte všetko naraz
Zmena sa neudeje zo dňa na deň, príde postupne. Nebuďte preto frustrovaní, že ste neschudli za jeden mesiac alebo ste si hneď nenašli novú prácu. Cesta je dlhá, musíte byť odhodlaní vydržať a tešiť sa aj z malých krokov a úspechov. Negativita môže byť v plnení cieľov veľmi škodlivou, môže nás viesť k myšlienkam, že na to nemáme, že sa nám nikdy nič poriadne nepodarí až sa na to nakoniec úplne „vykašleme“. S novým rokom musí prísť aj nové, a hlavne pozitívne, myslenie. Musíme si uvedomiť, že na veľké veci sa ide postupne a nedostaneme všetko hneď ako mávnutím čarovného prútika.
2. Klaďte si realistické ciele
Schudnem 10 kíl. Buďme k sebe úprimní - 10 kíl je dosť, ak ste celé roky nič nerobili a len priberali. Možno si radšej na začiatku dajte cieľ 4 kilá a zamerajte sa na to, akú potravu prijímate. Postupne začnite zdravo jesť a s tým pôjde dole aj váha. Zautomatizujte si zdravé zvyky, napríklad neriešte nedostatok energie sladkosťami. Skúste si povedať, že nové ja to rieši správnym spôsobom, a preto si zaradíte do svojho jedálnička zdravé a výživné potraviny.
3. Popracujte na sebareflexii
Pri vytváraní zoznamu našich novoročných cieľov musíme byť naozaj kritickí, musíme si uvedomiť vlastnú motiváciu, ktorá nás ku zlozvykom vedie. Zlozvykmi si zvyčajne nahrádzame niečo, čo nám v živote chýba, ale riešime nimi stresové situácie. Je preto dôležité, aby sme si najprv našli nový obranný mechanizmus, akým budeme zvládať stres. Mozog sa s takouto novinkou bude chvíľu zoznamovať, preto musíme ostať trpezliví a dať tomu čas.
4. Nevzdávajte sa
Naše novoročné ciele nie sú často dokončené preto, že sme to vzdali príliš skoro. Ak ste si dali za cieľ naučiť sa snowboardovať, nestane sa to hneď po prvej jazde, ani po piatej. Najprv prídu bolestivé pády a chuť vykašľať sa na to, ale vytrvalosť je základom. Čím dlhšie budete danú činnosť vykonávať, príde vám prirodzenejšia. Ani najlepší maratónci na prvýkrát nezabehli maratón. Dajte si svoje predsavzatie na chladničku, nástenku, každý deň si ho čítajte a pripomínajte. Pretože raz na tom snowboarde nespadnete a tú jazdu si skutočne užijete! A nezabúdajte, že krátkodobé zlyhanie nie je hanba, hanba je, ak sa kvôli jednému zaváhaniu svojho sna vzdáte úplne.
5. Pozor na nerozhodnosť
Istá miera pochybnosti nás sprevádza celým životom. Nie som na ten beh už pristará? Naozaj sa mám prihlásiť do tanečného kurzu, však som ako poleno, určite nikto nebude horší ako ja! Nenechajte sa odradiť pochybnosťami. Dôverujte sami sebe, ak myslíte svoje ciele vážne, pochybnosti tam nemajú čo robiť. Na zmeny sa pripravujte postupne, tak aby mala vaša psychika dosť času zvyknúť si na ne.
6. Vytvorte si podporujúce prostredie
- Obklopte sa ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne ako vy. S ktorými môžete zdieľať svoje ciele, progres či zlyhania, ktorí vás povzbudia a nepovedia, že je vaša snaha zbytočná.
- Čítajte knihy a pozerajte videá s danou tematikou.
- Nesťažujete si cestu. Ak napríklad chudnete, nekupujte si domov sladkosti a nezdravé jedlá.
- Odmietajte ponuky od iných, ktoré vás ťahajú smerom, ktorým nechcete ísť.
7. Buďte vďační
Nezabudnite sa z času na čas poďakovať za všetko, čo všetko ste už pre seba na ceste plnenia nových predsavzatí urobili. Aj keď sú to len malé kroky, poďakujte sa za ne, pochváľte sa a buďte na seba hrdí.
Spoločnosť Healthspan sa pýtala 2 000 ľudí, na ich novoročné predsavzatia na rok 2020. Nižšie nájdete ich zoznam a ako môžete vidieť, ľudia stále bojujú s rovnakými výzvami. Niekomu sa ich podarí zvládnuť, iným nie. Toto boli ich načastejšie odpovede:
- Schudnúť
- Cestovať po svete
- Zlepšiť finančnú situáciu
- Vylepšiť domov
- Zlepšiť spánok
- Zmeniť stravocacie návyky
- Starať sa viac o svoje mentálne zdravie
- Presťahovať sa
- Kúpiť auto
- Zmeniť prácu
- Obmedziť alkohol
- Študovať/ zapísať sa na kurz
- Nájsť si nové hobby
- Hovoriť častejšie "nie"
- Obmedziť mäso
- Naučiť sa nový jazyk
- Obmedziť používanie mobilu
- Zlepšiť svoje zdravie