Máte slabú vôľu? Veda prezrádza trik, vďaka ktorému budete mať všetko, čo si zaumienite

  Foto: Pexels

Psychológ Royom Baumeisterom predkladá myšlienku, že sila vôle je obmedzená a musíte ju chrániť. Nedávno napísal knihu, kde sa zaoberá práve silou vôle a jej trvácnosťou.

 

 Aj tí najúspešnejší ľudia obmedzujú svoje každodenné rozhodnutia na minimum. Napríklad Barack Obama vždy nosí tie isté farby obleku či Mark Zuckerberg svoje obľúbené šedé tričko. Je to jednoduchý spôsob, ako obmedziť množstvo každodenných rozhodnutí. Základným konceptom tohto uvažovania je „vyčerpanie ega“, ktoré hovorí, že schopnosť sústrediť sa a kontrolovať naše nutkania, je obmedzená a časom sa vyčerpá. Ak sa vyhnete investovaniu energie a času na triviálne rozhodnutia, napríklad ktoré cereálie si dám na raňajky, zostane vám priestor na dôležité rozhodnutia neskôr.

 

Máte toľko vôle, ako si myslíte

Aj keď nová teória toto tvrdenie vyvracia, vraj by si Barack Obama mohol vymeniť svoje modré obleky za niečo viac odvážnejšie bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov na jeho rozhodovanie, ak by chcel.

Štúdiám, ktoré sa venujú vyčerpaniu ega sa vedci venujú už niekoľko rokov, dôkazom toho je aj článok publikovaný v časopise PLOS ONE ešte z roku 2014. Výskum pokračuje, pretože sa psychológovia z rôznych oblastí nedohodli na presnom závere. Zatiaľ veda hovorí to, že vôľa človeka je závislá od postoja k rôznym situáciám. Keď ľudia veria, že ich vôľa je neobmedzená, je pravdepodobnejšie, že pôjdu po osobných cieľoch a je menej pravdepodobné, že vyhoria. Jednoducho sú šťastnejší.

 

A čo stres?

Zistenia sú zaujímavé sami o sebe, ale sú tiež podobné, čo sa týka stresu. Staré chápanie dlhodobého stresu bolo také, že je pre človeka zlý – zvyšuje sa krvný tlak, zvyšuje sa riziko srdcových ochorení, dokonca môžu vzniknúť aj ochorenia ako diabetes či depresia. Psychologička zo Stanfordu Kelly McGonigalová si myslí, že aj zvládnutie stresu závisí od vášho postoja. Keď zmeníte názor na stres, môžete zmeniť reakciu vášho tela na stres, čo v konečnom dôsledku tlmí negatívne účinky na zdravie.

Stres ako vôľa môže byť vo veľkej miere vo vašej mysli. Myslite nato, že správanie vášho tela závisí od vašej mysle a naopak, ak sa správne naladíte dokážete toho oveľa viac, ako si skutočne myslíte.

 


Zdroj: inc.com

Čítajte viac o téme: Stres, Nastavenie mysle
Zdieľať na facebooku