Týchto 5 vecí by ste mali naučiť svoje dieťa skôr, ako sa stratí

Dieťa sa stratí ľahko. Dôležité je naučiť ho, ako v tej situácii reagovať.
Dieťa sa stratí ľahko. Dôležité je naučiť ho, ako v tej situácii reagovať. / Foto: Bigstock

Hľadať svoje vlastné dieťa, hoci aj pár minút, je pre každého rodiča ako večnosť. Kto to nezažil, nevie. Takúto nočnú moru zažil nejeden rodič. Našťastie, väčšinou so šťastným koncom. A stať sa to môže každému, aj tomu najstarostlivejšiemu rodičovi. Čo by ste mali naučiť vaše deti, aby si v takejto situácii vedeli poradiť?

 

Jelena pochádza zo Srbska, no už roky žije v Bratislave. Keď mala jej dcéra oslavu 4. narodenín, prišla k nim na návštevu širšia rodina. Rozhodli sa, že si jeden deň spravia výlet do neďalekej Viedne. Bol pekný slnečný deň a pravda je, že v takejto zostave sa často nevídali, tak si mali všetci čo povedať. Malá Ivanka bola raz pri jednej babke, potom pri druhej, o chvíľu sa už viedla za ručičku so strýkom. „Boli sme sa najesť v reštaurácii blízko Dómu sv. Štefana. Kráčali sme z reštaurácie a zrazu som si uvedomila, že Ivanku nevidím. Námestie bolo plné turistov. Hlava na hlave. Otáčala som sa okolo seba a začala som vykrikovať jej meno. Bolo nás desať, no nikto ju nevidel. Zrazu ma prepadla panika,“ spomína Jelena. „Každý sa teda vybral iným smerom. Ja som sa rozbehla k reštaurácii odkiaľ sme odišli. Našla som ju tam sedieť plačúcu na schodoch pred reštauráciou. Padol mi kameň zo srdca. Ak by ju bol niekto odviedol za ruku preč pod zámienkou, že idú pohľadať mamu, nemali by sme v tom dave šancu ju nájsť,“ hovorí Jelena a ešte dnes je pri tej spomienke prechádza mráz po chrbte. „Odbehla len za holubom, ktorého uvidela, ako sme vyšli z reštaurácie, no všetko mohlo byť úplne inak. Našťastie mala toľko rozumu, aby sa vrátila k reštaurácii a zostala tam.“ Vtedy si na vlastnej koži uvedomila, ako rýchlo môže dôjsť k tragédii aj u tých najstarostlivejších rodičov a aké nebezpečné je, aj keď ste s deťmi viacerí ľudia, ktorí na nich dávajú pozor. „Nikto vtedy vlastne nemá dieťa 100 percentne pod kontrolou,“ dodáva o najdesivejších 10 minútach svojho života.

 

Deti sa môžu stratiť v jednej sekunde nepozornosti takmer kdekoľvek, na rozľahlom námestí, medzi stojanmi na oblečenie v obchodoch, na letiskách, v zábavných parkoch a na všetkých preplnených miestach. Podľa FBI sa to deje každých 40 sekúnd v Spojených štátoch. V Kanade je každý rok hlásených nezvestných okolo 45 000 detí. Na Slovensku je ročne nahlásených ako nezvestných okolo 600 detí (vo veku od 0 do 15) a dvakrát viac mladistvých detí vo veku 15 až 18 rokov. Štatistiky však nehovoria o deťoch, ktoré sa stratili a vzápätí našli. Týchto šťastných prípadov je denne iste neúrekom. 

Deti sú neustále v pohybe a často ich niečo zaujme. Zrazu sa obzriete a nestoja pri vás. Aby ste sa vyhli tej najväčšej nočnej more – neúspešnému hľadaniu vlastného dieťaťa, naučte ho niekoľko dôležitých vecí, ktoré mu môžu zachrániť život, v prípade, že sa stratí. Toto je 5 vecí, ktoré experti najčastejšie odporúčajú:

 

1. Naučte dieťa svoje telefónne číslo

Vaše telefónne číslo je najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako vás nájsť, ak sa vaše dieťa stratí. Väčšie deti poprosia policajta či turistu o mobil a vyťukajú číslo. Za pár minút ste spolu. Zapamätať si telefónne číslo môže byť ale zložité pri najmenších deťoch. Vytvorenie piesne z čísel môže byť nápomocné. Spievajte ju dieťaťu, keď ho ukladáte do postele alebo vyberáte zo sedačky v aute. Ani sa nenazdáte a vaše telefónne číslo dokáže zaspievať aj dieťa, čo číslice ešte nepozná.

 

2. Vysvetlite dieťaťu, prečo by malo zostať na jednom mieste

Pokiaľ je to bezpečné (nie uprostred cesty), deti by mali zostať na tom istom mieste, keď si uvedomia, že sa oddelili od rodičov. To umožňuje rodičom alebo opatrovateľom, aby sa rýchlejšie dostali ku svojmu dieťaťu. Vysvetlite mu, že by nemalo panikáriť či plakať, keď si uvedomí, že sa stratilo, ale malo by zastaviť a uistiť sa, že je na dobre viditeľnom mieste.

 

3. Učte dieťa požiadať o pomoc inú mamičku

Najmenšie deti často učíme, že by nemali komunikovať s cudzími ľuďmi. Predstavujú si, že sú zlí a môžu im ublížiť. V prípade, že sa stratia, môže potom nastať v ich hlave zmätok, čo robiť ďalej. V dokonalom svete je tam, kde ľudia potrebujú pomoc, prítomný hneď policajt. V momente, keď sa vaše dieťa stratí, je ale minimálna šanca, že sa tak stane. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa tam bude nachádzať ďalšia mama s deťmi a vo všeobecnosti je to najlepšia pomoc pri bezpečnom a starostlivom hľadaní svojej mamy. Akonáhle si vaše dieťa všimne nejakú mamu, malo by sa k nej priblížiť a dať jej v rámci svojich schopností najavo, že hľadá svojich rodičov.

 

4. Učte dieťa neodchádzať s nápomocným človekom

Nájsť niekoho, kto dieťaťu v prípade jeho straty môže pomôcť, je kľúčové. Uistite sa však, že dieťa chápe, že by nemalo s týmto človekom opustiť miesto, kde sa nachádza. Je totiž vysoko pravdepodobné, že práve tam rodič bude dieťa hľadať. Navyše sa môže stať, že človek, ktorý dieťaťu pomoc ponúkne, nemusí byť až tak nezištný človek. Namiesto odchodu s cudzím človekom nech ho vaše dieťa požiada o zavolanie rodiča alebo polície.

 

5. Učte dieťa vaše ale aj jeho vlastné meno a priezvisko

V prípade, že sa dieťa stratí, malo by hlasno a opakovane kričať: „Chcem svoju mamu“, kde pridá vaše celé meno. Upúta tým pozornosť väčšieho množstva ľudí a to je taktiež dôležité, aby nedošlo k jeho únosu. Ak už ľudia započujú celé vaše meno, môžu si ho zapamätať a dieťa je tiež ľahko identifikovateľné.

 

Zopár ďalších tipov:

  • Niektorí rodičia pri plánovaných presunoch, napr. prestupoch na letisku, ak majú viacero detí, dávajú svojim deťom náramky alebo náhrdelníky s telefónnym číslom a menom.
  • Jedna mamička takto dáva svojmu dieťaťu telefónne číslo do topánočky. Ak by sa stratilo, má ju ukázať dospelému.
  • Čítajte si knihy na tému, že aj rodičia a deti sa môžu stratiť, no nájdu k sebe cestu. Tak môžete nadviazať, že sa to stáva aj v reálnom živote a povedať dieťaťu vyššie spomínané užitočné tipy, ako by ich ono mohlo vyriešiť.
Zdieľať na facebooku