Inšpiratívne školské knižnice vo svete

Zaujímavé školské knižnice vo svete môžu inšpirovať k zlepšeniam aj nás.
Zaujímavé školské knižnice vo svete môžu inšpirovať k zlepšeniam aj nás. / Zdroj: EW

Školské knižnice vôbec nemusia pôsobiť fádne a nudne. Nahliadnite do ich zaujímavých dizajnov a prevedení vo svete.


Phillips Exeter Academy Library

Túto nádhernú knižincu v meste Exeter v New Hampshire v USA navrhol architekt Louis Kahn v roku 1965. Jej výstavba trvala do roku 1972. Knižnica má veľké množstvo tlačových a elektronických zväzkov a celkovo obsahuje 260 tisíc kníh.

 

Zdroj:  Phillips Exeter

 

Cordwalles Junior School

Knižnica na strednej škole Cordwalles v Surrey sa zmenila na magický rozprávkový les, v ktorom si každý nájde miesto na oddych. V miestnosti tiež počuť žblnkot potôčika, ktorý knižnici dodáva príjemnú relaxačnú atmosféru.

 

Zdroj: Cordwalles junior school

 

Rosendale Primary School

Základná škola na juhu Londýna potrebovala knižnicu, ale nemala miesto. Kate Gorely prišla s riešením, ktoré oslovilo aj architektov z Forge Architects. Knižnicu umiestnili do starého autobusu, ktorý je umiestnený na školskom dvore. Tento projekt získal ocenenie Design Library Association Award v roku 2011.

 

Zdroj: Forge Architects

 

Duston School Library

Nástenné maľby v tejto knižnici vytvoril Ashley Elliott, bývalý študent školy. Na stenách sa nachádza panoráma Londýna, ktorá dodáva knižnici moderný dizajn.

 

Zdroj: The Duston school

 

Candlebark School Library

Fenomenálna knižnica v meste Romsey bola ocenená za exteriérový dizajn. Knižnica sa nachádza pri lese, takže študenti sú s knihou v ruke v kontakte aj s prírodou.

 

Zdroj: architectureau.com

 

Junior school Cambridge

Školská knižnica v Cambridge bola zrekonštruovaná po tom, čo vedenie zistilo, že nemá dostatok miesta nato, aby žiaci prezentovali svoje nadobudnuté vedomosti. Vznikol skvelý priestor, kde môžu žiaci prezentovať, čo sa naučili a zároveň sa rozprávať a tráviť spoločne čas.

 

Zdroj: Daniel Shearing

 

Locke High School

Stredná škola v Los Angeles zrekonštruovala študentské priestory do otvoreného minimalistického štýlu. Obsahuje knihy vrstvené v šesťhranných stojanoch na knihy, ktoré sa dajú využiť aj na sedenie alebo ako pracovný priestor.

 

Zdroj: theguardian.com

 

Dame Bradbury’s school

Škola sa rozhodla zmodernizovať svoju školskú knižnicu. V jej strede vznikol veľký "strom vedomostí", ktorý slúži študentom na sedenie, ale tiež sa v nom ukrýva množstvo kníh.

 

Zdroj:  Daniel Shearing

 

ACS Hillingdon International school

Medzinárodná škola ACS Hillingdon upravila svoju knižnicu na magické miesto počas týždňa venovaného poézii. Vytvorili si tu bunkre a jaskyne, zatemnili okná a po celej miestnosti povešali množstvo svetielok, ktoré dodávali knižnici čarovnú atmosféru.

 

Zdroj: ACS Hillingdon International school

Čítajte viac o téme: Knižnice
Zdieľať na facebooku