Veľkolepá čínska knižnica láka na svoj moderný dizajn aj tých, ktorí po knihe nikdy nesiahli

Foto: MVRDV Rotterdam
Architektonický skvost, ktorým sa môže pýšiť čínske mesto Binhai. / Foto: MVRDV Rotterdam

Čína je krajina, ktorá nás neustále prekvapuje svojimi architektonickými skvostami, posúva svoje hranice ďalej a ďalej.  Tento raz prišli s modernou knižnicou, ktorá láka nielen milovníkov kníh, ale aj tých, ktorí knihomoľmi nikdy neboli.

 

V čínskom meste Binhai sa holandskej dizajnérskej firme MVRDV v spolupráci s TUPDI podarilo niečo neuveriteľné. Postavili unikátnu knižnicu, ktorá má 5 poschodí a nazýva sa „Tjanin Binhai Public Library“, ale tiež je prezývaná ako „Oko Binhai“.

Nečakajte nič klasické. Táto knižnica ponúka čitateľom viac ako 1,2 milióna kníh. Má rozlohu až 33,8- tisíc metrov štvorcových a knihy sú uložené v policiach, ktoré siahajú od zeme až po strop. Architekti pracovali na každom detaile 3 roky, aby táto budova nadobudla dizajn budúcnosti.

„Podarilo sa nám vytvoriť verejnú obývačku priamo v centre mesta. Police s knihami vytvárajú nielen miesta na sedenie, ale aj schody. Uhly a krivky predstavujú rôzne využitie priestoru, na čítanie alebo rozprávanie s inými ľuďmi“ : povedal Winy Maas – spoluzakladateľ MVRDV.

Táto knižnica neslúži len na študovanie a požičiavanie kníh. Je tu množstvo priestoru na konferencie, festivaly kníh a tiež sú tu počítačové miestnosti.

 

 MVRDVRotterdam

MVRDVRotterdam

 MVRDVRotterdam

 MVRDVRotterdam

 MVRDVRotterdam

MVRDVRotterdam

MVRDVRotterdam

MVRDVRotterdam

MVRDVRotterdam

 

 


Zdroj: boredpanda.com
Čítajte viac o téme: Knihy
Zdieľať na facebooku