Články: Pre študentov
O projekte

 

Oteckovia stresujú mamičky viac ako deti

Eliška Herinková
Autor článku
Foto: Bigstock
Mamičkám prinášajú denne viac stresu ako deti ich partneri. / Foto: Bigstock

Napriek tomu, že oteckovia by mali mamičkám pomáhať s rodičovskými povinnosťami, často im vraj namiesto toho prinášajú viac stresu.

 

Portál TODAY realizoval veľký prieskum, v ktorom od mamičiek získavali informácie o ich strese. Anketu vyplnilo viac ako 7000 mamičiek v USA. Priznali, že na stupnici od 1 do 10 je ich stres až na bode 8.5. Prekvapivým zistením ankety bolo, že pre 46 % mamičiek bol manžel väčším dôvodom stresu ako samotné deti.


Manžel sa často správa ako ďalšie dieťa

Najčastejšie sa mamy sťažovali na svojich manželov práve preto, že sa správajú ako malé deti a nie ako rovnocenní partneri, o ktorých sa môžu oprieť. Stres, ktorému sú mamičky vystavené, je pritom úplne iný ako stres oteckov. Manželky tvrdia, že keď nemôžu svojho partnera vnímať ako seberovného, vytvára im to ešte viac stresu.

Fleno, blogerka pre CT Working Moms napríklad tvrdí, že každé jedno rozhodnutie zvažuje dlho, pretože premýšľa aj nad jeho dlhodobými dôsledkami, zatiaľ čo jej manžel nerieši budúcnosť detailne.

 

Čoho sa mamy obávajú?

Okrem budúcnosti mamičky premýšľajú aj nad každodennými starosťami či nedostatkom času. Tvrdia, že robia drvivú väčšinu domácich prác a stres im pridáva aj nedostatok pomoci od partnera. Terapeut Hal Runkel tvrdí, že: „Väčšina mám si myslí, že ich primárnou úlohou je byť matkou, takže očakávajú podporu od manžela.“ Ale ak im otcovia majú plniť iba podpornú úlohu, je menej pravdepodobné, že budú rovnocennými partnermi, ako na druhej strane mamičky očakávajú . Podľa Hala Runkela problémom nie sú muži, ale manželstvo, ktoré je samo o sebe stresujúce. Manželský vzťah je náročnejší ako rodičovstvo.

Mamičky majú pocit, že úroveň ich stresu nie je porovnateľná s úrovňou stresu, ktorý zažívajú oteckovia. Manžela často vnímajú len ako ďalšiu prácu, pretože si vyžaduje ich plnú pozornosť. Ako nefér vnímajú aj to, že má len pre seba všetok voľný čas, ktorý chce, alebo to, že drvivá väčšina rodičovských povinností je ich zodpovednosť. V prípade, že im aj partner pomáha, stále majú pocit, že všetok tlak je na nich.


Pravdou ale je, že svoje problémy majú aj otcovia. V prechádzajúcej ankete portálu TODAY, ktorá bola zameraná na otcov, sa zistilo, že dve tretiny otcov by radi dostali verbálne uznanie za pomoc s rodičovskými povinnosťami od svojej polovičky, no nedeje sa tak.

 

Problémy zažívajú všetci rodičia

Problém stresu nie je len fenoménom, ktorým trpia mamičky a oteckovia. Podobné situácie sa vyskytujú aj v lesbických pároch, kedy jeden z dvojice zažíva rovnaké problémy so svojím partnerom. Vychovávať dieťa je stresujúce. Avšak ešte stresujúcejšie sú vzťahy dospelých ľudí. Hal Runkel hovorí: „Je jednoduché viniť za svoj stres niekoho iného. Manželstvo je ako emocionálne dvíhanie činiek. Je to cvičenie. A keď cvičíte, niekedy sa môžete cítiť nanič. Neverím tomu, že väčšina mám chce manžela, ktorý nepozná stres a so všetkým neustále súhlasí.“

Rovnako stresom trpia aj mamičky, ktoré vychovávajú dieťa samy. Jedna vec je, ak sa matka cíti byť na výchovu dieťaťa sama, iné je, ak je na jeho výchovu skutočne sama. Mamičky, ktoré vychovávajú dieťa samy, trpia ešte vyšším levelom stresu ako mamičky s partnerom.

 

Existuje riešenie?

Jedným z možných riešení by bolo, aby mamičky napodobňovali svojich manželov, a neznepokojovali sa pri každej príležitosti. Poznáte nejakého otecka, ktorý zostal hore dlho do noci, lebo bolo treba napiecť dieťaťu do školy koláčiky alebo ožehliť na ráno nohavice, aby vyzerali dokonale?

Otcovia majú jednoducho iný pohľad na život, a ani neporiadok v obývačke alebo na kuchynskom stole ich nebude znepokojovať tak ako vás. Skúste sa niečo od partnera priučiť a poľaviť zo svojich nárokov. Prípadne žiadať, aby ste sa s manželom podieľali na poriadku v domácnosti rovnocenne. Preneste na neho časť svojho bremena a hneď sa vám bude dýchať ľahšie.

Nezabúdajte, že ak si správne zadelíte povinnosti, nebudete stále cítiť na svojich pleciach tlak a nemusíte ani viac vyvolávať hádky. Zaraďte do vášho každodenného života aj viac ocenenia a partner sa bude na chode domácnosti a rodiny podieľať určite omnoho ochotnejšie.


Čítajte viac o téme: Výskum, Stres
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.