10 drobností, na základe ktorých ľudia súdia váš charakter

Charakter človeka ľudia súdia na základe písma, očí, ale aj šoférovania, farby oblečenia či toho, ako často si kontrolujete mobil.
Charakter človeka ľudia súdia na základe písma, očí, ale aj šoférovania, farby oblečenia či toho, ako často si kontrolujete mobil. / Foto: Pexels

Človek má možnosť urobiť prvý dojem len raz. Trvá len desatinu sekundy, než si o vás niekto prvý dojem vytvorí. Tomu, ako zanechať skvelý prvý dojem, sme sa venovali už aj v jednom z predchádzajúcich článkov. Avšak, ako si ľudia vytvárajú o vás mienku? Hľadajú vizuálne záchytné body aj bez toho, aby ste prehovorili, aby vedeli, s kým majú tú česť. Snažia sa podľa nich čo najrýchlejšie zistiť, aký typ osoby ste a odhadnúť vaše vlastnosti. Hľadajú určité črty, ako napríklad úprimnosť či inteligenciu. Práve charakter najčastejšie odhadujú na základe úplných drobností. A vy to pravdepodobne podvedome robíte tiež.

 

1. Topánky

Všimli ste si už niekedy, že ľudia často súdia na základe topánok? Že ste sa niekomu pozreli na topánky a v tom momente ste vedeli že s danou osobou si rozumieť nebudete? Alebo vás automaticky odpudzujú ľudia so špinavými topánkami? Podľa výskumu publikovanom v časopise Journal of Research in Personality je možné uhádnuť charakter osoby na základe topánok. Omni Gillath z University of Kansas tvrdí, že na základe ceny, štýlu, farby, a stavu topánok je možné uhádnuť až 90 % z osobnej charakteristiky ich majiteľa. Na základe týchto vlastností je možné odhadnúť jeho príjem, pohlavie, vek, ale aj politické preferencie.

2. Nechty

Ľudia si na iných často všímajú aj nechty. Či sú upravené, neupravené, s ošúpaným lakom na nechty alebo ohryzené. Práve ohryzené nechty pôsobia najhoršie. S týmto zlozvykom sa spája opakované správanie, najmä však to, ako reagujete na situácie, v ktorých sa necítite úplne príjemne. Ľudia, ktorí si pravidelne hryzú nechty, sú často nervózni, ťažšie zvládajú stres, ale zároveň majú tendenciu byť perfekcionistami.

3. Presnosť

Veľmi veľa zaváži aj to, či prídete načas alebo budete meškať. Ak meškáte, automaticky vytvárate negatívny dojem, pretože pôsobíte nedbalo a nespoľahlivo. Avšak, ak prídete príliš skoro, taktiež to nie je ideálne. Ak prídete načas, vytvárate ideálny dojem. Znamená to, že ste si vedomí času ostatných ľudí, rešpektujete ich, a svoj život a čas máte pevne v rukách. Vy by ste sa tiež opakovane nestretávali s osobou, ktorá zakaždým mešká dvadsať minút.

4. Farba oblečenia

O vplyve farieb na psychiku človeka sa popísalo už veľa. Výskum dokázal, že farba, ktorú najčastejšie nosíte oblečenú, o vás dokáže prezradiť dosť. Ľudia, ktorí nosia často zelenú farbu, pôsobia lojálne, tí čo majú radi červenú, zase pôsobia temperamentne. Ľudia, často oblečení v čiernej farbe, sú citliví a majú zmysel pre detail, a ľudia, ktorí nosia často modré oblečenie myslia aj na ostatných a sú emocionálne stabilní. Tí, čo často nosia fialovú sú tiež psychicky vyrovnaní.

5. Písmo

Veda, ktorá skúma písmo človeka sa nazýva grafológia. Viaceré štúdie o ľudskom písme potvrdili, že písmo dokáže o človeku tiež prezradiť veľa. Záleží na veľkosti či sklone písma. Ľudia, ktorí píšu malé písmená, sú väčšinou hanbliví. Ľudia, ktorí majú väčšie písmo, si ním získavajú pozornosť, rovnako ako si získavajú pozornosť v spoločnosti ľudí. Ak má človek zvyk pri písaní viac tlačiť na pero, berie vraj aj celý život vážnejšie. Pokiaľ niekto píše zľahka, je omnoho empatickejší a citlivejší. Grafologička Kathi McKnight tiež tvrdí, že sklon písma doprava znamená priateľskosť a písmo bez sklonu značí pragmatickosť.

6. Ako sa správate k zamestnancom v reštaurácii

O človeku sa dozviete veľa aj na základe toho, ako sa správa k zamestnancom v reštaurácii či v hoteli. Ak je niekto drzý k zamestnancom v reštaurácii, postupom času môže ľahko zmeniť aj prístup k vám.

7. Oči

Oči sú nepochybne zrkadlom duše. Prezradia, čo cítite, čo si myslíte. Ak nedokážete udržať očný kontakt, pôsobíte ako človek s nižšou sebakontrolou. Podľa jednej štúdie ľudia s modrými očami menej príjemní, zatiaľ čo ľudia s hnedými očami majú tendenciu byť dominantnejší. Na základe farby očí je vraj prekvapivo možné predpokladať aj vzťah k alkoholu.

8. Ako často si kontrolujete mobil

Často veľa záleží aj od toho, koľkokrát za stretnutie sa pozriete na mobil, či kde ho položíte počas obeda v reštaurácii. Ak mobil máte celý čas na viditeľnom mieste, môže to znamenať, že vás osoba vedľa vás až tak nezaujíma a dávate prednosť virtuálnemu svetu. Taktiež záleží aj od toho, v akých situáciách mobil vyťahujete a používate. Ak  ste neustále na facebooku či si kontrolujete emaily, možno patríte medzi menej stabilných ľudí a snažíte si zlepšiť náladu.

9. Ako šoférujete

Jedna štúdia zistila, že muži, ktorí majú nebezpečný štýl jazdenia, sú impulzívnejší a vyhľadávajú pozornosť. Taktiež sú relatívne agresívnejší. Ženy, spadajúce do kategórie riskantných vodičov, sú podľa zistení neurotickejšie a môžu trpieť úzkosťou. Vodiči, ktorí šoférujú opatrne, majú presne opačné skóre.

10. Kam sa pozeráte, keď pijete z pohára

Niektorí ľudia súdia charakter aj na základe takejto drobnosti. Osoba, ktorá sa pozerá do pohára, je sústredená, vedomá si samej seba a idealistická, zatiaľ čo osoba, ktorá sa pozerá nad pohár je ovplyvňovaná inými osobami, bezstarostnejšia, extrovertná a dôverčivejšia. Mnohí ľudia tiež zatvárajú oči keď pijú z pohára. Títo ľudia sa necítia príjemne. Ľudia taktiež súdia iných na základe výberu ich nápojov.

 

Na základe akých drobností súdite charakter iných ľudí vy?

Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku